Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru emerytalnego. Jeśli zdecydujesz się na uczestnictwo w tym programie, płacisz składkę w wysokości 2% wynagrodzenia brutto. Pieniądze, które udało Ci się zgromadzić, możesz wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego, a ich część może trafić na Twoje konto już wcześniej. Sprawdź, jak wypłacić pieniądze z PPK i co warto wiedzieć na ten temat!

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

Prognozy na temat wysokości emerytur ZUS nie są optymistyczne. Dlatego wiele osób decyduje się na oszczędzanie w ramach tzw. III filaru emerytalnego. Do popularnych form oszczędzania należą programy pracownicze, w tym Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), które uruchomiono w 2019 r. Początkowo musiały zostać wdrożone przez duże przedsiębiorstwa, a od 2021 r. uczestniczą w nich również firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników.

PPK dotyczy pełnoletnich pracowników, którzy płacą składki emerytalno-rentowe. Jeśli masz mniej niż 55 lat, zostaniesz automatycznie zapisany/a do programu, a w przypadku, gdy nie masz zamiaru płacić dodatkowych składek musisz złożyć stosowną deklarację. Program jest współfinansowany przez pracownika, pracodawcę oraz państwo, a wpłacane środki zostają zainwestowane w ramach wybranych funduszy. Na ten cel możesz przekazać 2% lub 4% swojego wynagrodzenia brutto i będzie to widoczne na pasku wynagrodzenia.  

Państwo wnosi 250 zł wpłaty początkowej – zwanej również wpłatą powitalną – i co roku przelewa na Twoje konto 240 zł. Jako uczestnik PPK otrzymujesz dane do logowania na swoje konto od instytucji, której Twój pracodawca zlecił inwestowanie oszczędności pracowników. W każdej chwili możesz sprawdzić, ile udało Ci się zaoszczędzić, a procedura wypłaty środków nie jest skomplikowana.

Warto wiedzieć: Trzynasta pensja – dla kogo i kiedy jest wypłacana?

Kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

Środki zgromadzone w ramach PPK wypłaca się zazwyczaj po ukończeniu 60. roku życia. W tej sytuacji masz pewność, że na Twoje konto trafi cała zgromadzona kwota bez żadnych potrąceń. Jeśli chcesz wypłacić całą kwotę przed ukończeniem 60. roku życia, nie otrzymasz powitalnej i corocznej wpłaty od Państwa, 30% Twoich oszczędności trafi do ZUS, a funduszowi, który zarządzał oszczędnościami, będzie się należało 19% podatku od dochodów kapitałowych, jeśli faktycznie osiągnął zysk. 

Jeśli ktoś z Twojej najbliższej rodziny – Ty, Twój małżonek lub dziecko – poważnie zachoruje, możesz wypłacić do 25% zaoszczędzonych pieniędzy bez zbędnych strat i dodatkowych potrąceń. Fundusz może wypłacić Ci 100% oszczędności, jeśli potrzebujesz pieniędzy na wkład własny do kredytu hipotecznego. W tej ostatniej sytuacji jest to jednak rodzaj „pożyczki”, bo wypłacone pieniądze trzeba zwrócić na konto PPK w ciągu 15 lat.

Przeczytaj również: Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – jak go wyliczyć?

Jak wypłacić pieniądze z PPK – krok po kroku

Wypłata pieniędzy z PPK to dość prosty proces.

  1. Zaloguj się na swoje internetowe konto PPK.
  2. Uzupełnij odpowiedni wniosek i złóż dyspozycję wypłaty środków.
  3. Wskaż, w jakiej formie chcesz otrzymać pieniądze – jednorazowo czy w ratach – i podaj numer konta, na który mają zostać przekazane pieniądze.
  4. Korzystaj ze swoich oszczędności zgodnie z planem. 

Sprawdź: Czym jest klauzula waloryzacyjna w umowie o pracę?

Jak wypłacić pieniądze z PPK – jednorazowo czy w ratach?

Pieniądze zgromadzone w ramach PPK możesz wypłacić w różnych formach. Najmniej opłacalna jest wypłata całej kwoty jednorazowo, ponieważ wtedy trzeba zapłacić 19% podatku od zysków kapitałowych. Zazwyczaj oszczędności wypłacane są w systemie:

  • 25% kapitału jednorazowo – taką kwotę możesz wypłacić bez ponoszenia dodatkowych kosztów;
  • 75% kapitału w ratach – zazwyczaj jest to 120 rat, co daje stały dodatek do podstawowej emerytury przez okres 10 lat;
  • 100% oszczędności w ratach – wtedy bez dodatkowych kosztów Twoje oszczędności zostaną podzielone na 120 lub więcej rat. 

Zobacz: Czym jest dodatek solidarnościowy i dla kogo?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy środki z PPK podlegają dziedziczeniu?

Środki gromadzone z PPK są własnością prywatną i w związku z tym podlegają dziedziczeniu, tj. osoba, która je zaoszczędziła, może wskazać swoich spadkobierców. 

Czy można mieć więcej niż jeden rachunek PPK?

To oczywiste, że w toku kariery zawodowej możesz mieć więcej niż jeden rachunek PPK, ponieważ niemal każdy w trakcie swojej kariery zawodowej pracuje w kilku firmach. Aby gromadzić wszystkie oszczędności w jednym miejscu, uczestnicy PPK mogą połączyć rachunki w ramach transferu.

Czy można wypłacić środki z PPK przed ukończeniem 60. roku życia?

Tak. Jest to możliwe, jednak można to zrobić tylko w przypadku poważnego zachorowania (swojego lub członków najbliższej rodziny) lub chęci wpłaty wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Wcześniejsze wypłaty wiążą się zazwyczaj z potrąceniami lub koniecznością zwrotu kapitału na konto PPK. Najbardziej opłacalne rozwiązanie to wypłata oszczędności po 60. roku życia w systemie ratalnym.