Szkoła gastronomiczna daje praktyczne umiejętności i wiedzę na temat organizacji pracy w tej wymagającej branży. Jeśli zdecydujesz się wybrać taką ścieżkę kariery, możesz pracować w restauracji, barze lub firmie cateringowej. Kucharze i kelnerzy są pod dużą presją czasu i muszą zachowywać się uprzejmie nawet wobec bardzo roszczeniowych, niegrzecznych gości. Pracy w tym sektorze nie brakuje, jednak kandydaci nie mogą liczyć na wysokie zarobki.
Jakie zawody można wykonywać po szkole gastronomicznej?
Nauka w szkole gastronomicznej trwa 5 lat i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje. Przygotowuje do pracy w takich zawodach jak:
- kucharz – szef kuchni w restauracjach, hotelach, gospodarstwach agroturystycznych itp.;
- cukiernik;
- piekarz;
- manager do spraw planowania i organizacji usług gastronomicznych;
- kierownik do spraw żywienia w zakładach gastronomicznych;
- barman (tu wymagany jest dodatkowy kurs).
Niektóre stanowiska w tej branży – np. pomoc kuchenna czy kelner – nie wymagają specjalnych kwalifikacji, a do innych trzeba mieć odpowiednie przygotowanie. Możesz zajmować się planowaniem menu w słynnej sieci restauracji, ale do tego wymagany jest dyplom dietetyka (uzyskany na studiach podyplomowych lub w szkole policealnej). Jeśli szukasz idealnej pracy dla niepełnosprawnych, dobrym rozwiązaniem może okazać się stanowisko pomocy kuchennej.
Wiele osób uważa, że gastronomia to praca dla kobiet. Panowie świetnie sprawdzają się w roli szefów kuchni, jednak statystyki potwierdzają, że ok. 67% pracowników barów i restauracji to kobiety.
Sprawdź też: praca w gospodarstwie rolnym – kwalifikacje, zadania, zarobki.
Jakie predyspozycje są potrzebne do pracy w gastronomii?
Aby pracować w gastronomii, konieczny jest doskonały zmysł smaku i węchu, umiejętność gotowania pod presją czasu oraz wiedza na temat różnych kuchni. Przyda się też znajomość kuchennych sztuczek, które pozwolą ci „uratować” przypalone lub przesolone danie. Zarówno szefowie kuchni, jak i właściciele restauracji powinni mieć wiedzę na temat produktów spożywczych oraz dostępności najlepszej jakości składników do przygotowywania potraw.
Pamiętaj, że praca po szkole gastronomicznej wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi – klientami barów i restauracji – którzy bywają roszczeniowi i niegrzeczni. Pracownicy gastronomii powinni więc być odporni na krytykę, a pogodne usposobienie i odporność na stres będą stanowiły olbrzymie atuty.
Przeczytaj również: Praca hybrydowa – na czym polega? Kto może pracować hybrydowo?
Ile można zarobić w gastronomii?
Przeciętne wynagrodzenie w branży gastronomicznej wynosi ok. 3700 zł brutto. Nie może być mniejsze niż aktualny poziom najniższej krajowej, ale zwiększa się w zależności od zajmowanego stanowiska i posiadanych umiejętności. Szefowie kuchni w prestiżowych restauracjach będą zarabiali znacznie więcej niż pracownicy mało popularnych barów. Do pensji podstawowej często dochodzą „napiwki” od klientów. Jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, może liczyć na różne benefity socjalne.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie badania są wymagane do pracy w gastronomii?
Każda osoba, która chce pracować w gastronomii, powinna przejść wstępne badania sanitarno-epidemiologiczne (m.in. badania na obecność pałeczek duru brzusznego, prątków gruźlicy i bakterii salmonella i shigella). Są one podstawą do wystawienia tzw. książeczki sanepidowskiej.
Jakie są stanowiska w restauracji?
W kuchni pracują kucharze, pomoc kuchenna i osoba zmywająca. Na sali widać kelnerów oraz kierownika sali. Bardzo często obecni są też – choć nie jest to reguła – właściciele restauracji.
Jakie są zarobki w gastronomii za granicą?
Pensje w branży gastronomicznej są wyższe niż w Polsce. Przykładowo, w Austrii kucharz może liczyć na pensję w wysokości ok. 2200 EUR netto.