Odpowiednie zaplanowanie przyszłej kariery zawodowej to klucz do sukcesu. Pojawia się więc pytanie, jaki zawód wybrać, by dawał on satysfakcję. Decydując się na jakąś profesję, warto kierować się nie tylko wizją wysokich zarobków. Ważne, aby wybrane zajęcie odpowiadało zainteresowaniom i predyspozycjom danej osoby.
Jaki zawód wybrać po 40., a jaki, gdy dopiero rozpoczyna się karierę na rynku pracy? Bez względu na moment w życiu, warto kierować się podobnymi wskazówkami. Dzięki nim łatwiej jest znaleźć idealną dla siebie profesję.
Jaki zawód wybrać? Najbardziej opłacalne profesje przyszłości
Kwestia tego, jaki zawód najlepiej wybrać, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia wizja godnego wynagrodzenia. Planując zawodową przyszłość, warto więc wiedzieć, które profesje przynoszą wysoką pensję oraz są przyszłościowe i gwarantują rozwój. Wśród nich znajdują się m.in.:
- lekarz,
- prawnik,
- pracownik IT (nie tylko programista specjalizujący się w konkretnej dziedzinie, lecz także manager produktu, analityk biznesowy, specjalista ds. bezpieczeństwa IT czy administrator IT),
- analityk danych,
- główny księgowy,
- key account manager,
- brand manager,
- project manager,
- kontroler finansowy,
- HR business partner.
przeczytaj też: co robić po studiach i jak rozpocząć karierę zawodową?
Aby dojść do objęcia wielu z tych stanowisk, trzeba przygotować się na wzmożony wysiłek i stopniowe pięcie się po szczeblach kariery. Dobre zarobki zawsze wymagają zaangażowania i zdobycia odpowiednio dużego doświadczenia.
Warto jednak pamiętać, że jedne z najlepszych perspektyw na przyszłość daje branża finansowa oraz związana z technologiami informacyjnymi. Rozwojową dziedziną jest też marketing internetowy. Zastanawiając się, jaki zawód wybrać, warto wziąć pod uwagę profesję jednym z tych sektorów. Nie można jednak zapominać, że wizja satysfakcjonującego wynagrodzenia to nie wszystko. Równie ważne mogą być inne kwestie.
Jaki zawód wybrać? Kilka zagadnień do przemyślenia
Starając się zaplanować swoją zawodową przyszłość, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Niektórzy wciąż biorą pod uwagę kryterium płci i zastanawiają się, jaki zawód wybrać dla dziewczyny, a jaki dla chłopaka. W praktyce nie ma to jednak większego znaczenia. Istotne są za to indywidualne predyspozycje konkretnej osoby. W pierwszej kolejności trzeba więc określić, co lubi się robić i w czym jest się dobrym, a także czy ma się bardziej ścisły, czy humanistyczny umysł. Najlepiej wypisać swoje pasje i zainteresowania, ulubione zadania, których wykonywanie przynosi satysfakcję oraz listę najmocniejszych stron, które ceni się w sobie, a także które dostrzega otoczenie.
Warto także zastanowić się, jakie posiada się umiejętności (zarówno twarde, jak i miękkie). Mogą być one kierunkowskazami na drodze do wyboru właściwej profesji. Jeżeli ma się jakiś wymarzony zawód, jednak wymogi do jego wykonywania nie pokrywają się z naszymi zdolnościami, trzeba przemyśleć, czy jest się w stanie uzyskać stosowne kwalifikacje. Następnie należy zaplanować ścieżkę kształcenia.
przeczytaj też: które najlepsze książki psychologiczne związane z rozwojem i karierą warto znać?
Rozważając, jaki zawód warto wybrać, trzeba również przemyśleć, w jakim środowisku chciałoby się pracować. Czy jest to spokojna praca za biurkiem, czy jednak aktywne działanie w terenie? Każdy ma inne potrzeby w tym zakresie. Ich zidentyfikowanie pozwoli uniknąć ewentualnego rozczarowania pozornie dobrą pracą.
„Dalej nie mam pojęcia, jaki zawód wybrać” – co wtedy?
Jeżeli mimo przemyślenia wielu ważnych kwestii wciąż w głowie pojawia się myśl „nie wiem, jaki zawód wybrać”, warto po prostu spróbować czegoś, co wydaje się najciekawsze. To zwłaszcza propozycja dla młodych osób. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej zdarza się, że pierwsza wybrana profesja jest tą, w której ktoś rozwija się do końca życia. Spróbowanie pracy w przynajmniej choć trochę interesującej branży może wiele rozjaśnić i lepiej pokazać, czego tak naprawdę oczekuje się w życiu zawodowym.
W poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, jaki zawód najlepiej wybrać, mogą też pomóc specjaliści. Mowa tu o doradcach kariery, coachach zawodowych czy psychologach. Konsultacja z fachowcem pomoże odkryć własne talenty i wybrać właściwą ścieżkę rozwoju.