Najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia wskazują, że na depresję cierpi ok. 1,2 mln Polaków. Choroba ta – podobnie jak inne zaburzenia natury psychicznej – znacznie utrudnia, a często nawet uniemożliwia wykonywanie zawodowych obowiązków. W takiej sytuacji można udać się do lekarza psychiatry. Specjalista ten – podobnie jak inni lekarze – może wystawić zwolnienie na czas leczenia. Sprawdź, na jak długo można je otrzymać i czy pracodawca zapłaci za ten okres.
Zwolnienie od psychiatry – kiedy można je dostać?
Psychiatra – jak każdy inny lekarz – nie tylko stawia diagnozy, ustala leczenie, wypisuje recepty, może również dać zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA, popularnie znane jako L4. Zostanie ono wystawione, jeśli specjalista przeprowadzi niezbędne badania i uzna, że zdiagnozowania choroba wymaga kompleksowego leczenia i czasowo uniemożliwia wykonywanie pracy.
Nie istnieje katalog chorób psychicznych, które automatycznie uprawniają do uzyskania zwolnienia. To lekarz ocenia czy i w jakim stopniu utrudniają one wykonywanie pracy. Wśród schorzeń tych są na pewno:
- depresja;
- zaburzenia nerwicowe;
- zaburzenia lękowe;
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia);
- zaburzenia nastroju (np. choroba afektywna dwubiegunowa);
- zaburzenia psychotyczne;
- zaburzenia adaptacyjne.
Lekarz psychiatra ma też nieco szersze uprawnienia niż np. internista czy alergolog. Może stwierdzić, że osoba chora była niezdolna do pracy już wcześniej i ma prawo wystawić zwolnienie na więcej niż 3 dni wstecz. Prawo nie określa tutaj maksymalnego terminu „cofnięcia”, kwestia ta pozostaje w kompetencjach specjalisty.
Zobacz także: Pokolenie Z na rynku pracy. Pożądane zawody
Jak długo można dostać zwolnienie od psychiatry?
Zastanawiasz się, jakie są zasady zwolnienia lekarskiego od psychiatry? Jako osoba zatrudniona i ubezpieczona możesz przebywać na nim maksymalnie 182 dni, czyli ok. pół roku. Rzadko zdarza się tak, że lekarz od razu wystawia zwolnienie na maksymalną liczbę dni. Zazwyczaj jest ono przedłużane po kontroli stanu zdrowia.
Czy zwolnienie od psychiatry jest 100% płatne?
W czasie zwolnienia otrzymujesz wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy – jeśli zwolnienie trwa dłużej niż miesiąc – w wysokości 80% wynagrodzenia. W okresie ciąży wynosi ono 100%. Jeśli powrót do zdrowia się przedłuża, możesz wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, które wypłacane jest maksymalnie przez rok i wynosi 90% miesięcznej pensji przez 3 miesiące oraz 75% przez pozostały okres.
Sprawdź, na jakich zasadach wystawiane jest L4 na dziecko.
Czego nie wolno na zwolnieniu od psychiatry?
Jeśli masz zwolnienie od psychiatry, nie możesz podejmować w tym czasie żadnej działalności zarobkowej. Z reguły niedozwolone są również podróże, o ile w zaleceniach lekarskich nie znajdzie się wyraźne wskazanie, aby chory udał się na wyjazd regeneracyjny do uzdrowiska. Podczas niezdolności do pracy z powodu problemów psychicznych można wychodzić z domu, jeśli lekarz zalecił aktywność fizyczną (np. spacery).
Pamiętaj, że w czasie trwania zwolnienia ZUS może przeprowadzić kontrolę.
Przeczytaj również: Czym się zajmuje odlewnik w pracy?
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Zwolnienie od psychiatry a wyjazd – czy można wyjeżdżać w trakcie trwania zwolnienia?
Jeśli lekarz psychiatra zaleci wyjazd regeneracyjny i napisze o tym w zaleceniach lekarskich, można wyjechać w trakcie trwania zwolnienia.
Czy pracodawca będzie wiedział, że mam zwolnienie od psychiatry?
Pracodawca widzi na zwolnieniu kod niezdolności do pracy (A–E), który umożliwia mu określenie wysokości zasiłku chorobowego pracownika. Nie widzi jednak numeru choroby, a więc nie dowie się, na co dokładnie chorujesz.
Czy można dostać zwolnienie od psychiatry wstecz?
Tak, psychiatra może wystawić zwolnienie wsteczne. Ma też prawo udzielić go na okres dłuższy niż 3 dni. Przepisy nie określają tutaj maksymalnej liczby dni, kluczowa pozostaje ocena lekarza.
Czy pracodawca może zwolnić osobę, która przebywa na zwolnieniu od psychiatry?
Art. 41 Kodeksu pracy mówi wyraźnie, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy osobie, która przebywa na zwolnieniu lekarskim od jakiegokolwiek specjalisty.