13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy – tyle właśnie możemy znaleźć w przyszłorocznym kalendarzu. Jednak układ świąt w 2020 roku nie będzie sprzyjał długim urlopom. Aż 6 świąt będzie wypadać w sobotę lub niedzielę. Za te przypadające w sobotę, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, przysługuje nam jednak dodatkowy dzień wolny do odebrania w dowolnym terminie. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2020 roku.
Największe możliwości nieprzerwanego wolnego daje nam w tym roku styczeń. Nowy Rok wypada w środę, a w poniedziałek 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli. Jeśli więc weźmiemy dwa dni urlopu 2 i 3 stycznia, będziemy mogli odpoczywać nieprzerwanie przez 6 dni. Kolejna szansa na nieco dłuższe wolne nadarzy się dopiero w kwietniu. W związku ze świętami wielkanocnymi tradycyjnie wolny będzie Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia).
najkrótszy długi weekend
Długi weekend majowy będzie najkrótszym z możliwych. Święto Pracy wypada bowiem w piątek i w ten sposób będziemy mogli przedłużyć weekend o jeden dzień. 31 maja w niedzielę wypada natomiast święto Zesłania Ducha Świętego (zwane też Zielonym Świątkami). Większości pracowników, którzy pracują od poniedziałku do piątku, ten dzień wolny jednak nie obejmie.
11 czerwca w kalendarzu to święto Bożego Ciała – wypada w czwartek, a więc dzięki urlopowi wziętemu 12 czerwca będziemy mogli się cieszyć czterodniowym weekendem.
W roku 2020 wyjątkowo niekorzystnie wypada natomiast obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To sobota, a więc nie możemy liczyć na przedłużony weekend, za to większa część pracowników będzie w tym przypadku mogła odebrać dodatkowy dzień wolny.
Kolejne dni ustawowo wolne od pracy przypadają dopiero w listopadzie, ale obchodzone 1 listopada święto Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Za to Święto Niepodległości w środę, a to oznacza, że jeśli weźmiemy cztery dni urlopu, będziemy mogli cieszyć się 9 dniami nieprzerwanego wolnego.
Boże Narodzenie wypada w 2020 roku w piątek, a drugi dzień świąt – w sobotę. Trudniej będzie zatem o dłuższy świąteczny urlop. Możemy jednak wziąć cztery dodatkowe dni wolnego w okresie od 28 do 31 grudnia i razem z Nowym Rokiem zapewnić sobie łącznie 10 dni nieprzerwanego odpoczynku od pracy. Pamiętajmy też, że za drugi dzień świąt przysługuje nam dodatkowy dzień wolnego.
czy odpoczywamy od pracy w trakcie urlopu?
Z badań Randstad wynika, że urlop w Polsce nie zawsze jest czasem niezakłóconego odpoczynku. 5 na 10 pracowników w czasie wolnego odbiera telefon służbowy, a ponad 1/3 sprawdza służbowe e-maile i odpisuje na nie. Najczęściej zdarza się to kierownikom na różnych szczeblach, brygadzistom, specjalistom i pracownikom biurowym.
Pracownikowi w Polsce, zatrudnionemu na pełny etat, przysługuje 20 dni urlopu, jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat i 26 dni, jeśli dłużej niż 10 lat. W okres zatrudnienia wlicza się także okres nauki w zasadniczych i średnich szkołach zawodowych, średnich szkołach ogólnokształcących, szkołach policealnych i na studiach. W zależności od typu szkoły – od 3 do 8 lat.
Według kodeksu pracy, jeden urlop w roku powinien trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych. Pracodawca, udzielając zgody na urlop, bierze pod uwagę wnioski pracowników, ale też może uwzględniać konieczność zapewnienia ciągłości funkcjonowania firmy.