Przeglądanie ofert pracy, wysyłanie CV i chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne to czasochłonne zadania, które są niezbędne, aby znaleźć nową pracę. Jeśli na biurku szefa leży już Twoje wypowiedzenie, możesz złożyć wniosek o udzielenie specjalnego urlopu na szukanie pracy – taką możliwość gwarantuje Ci Kodeks pracy. Sprawdź, w jakim wymiarze przysługuje taki urlop i jakie warunki musisz spełnić, aby go otrzymać.
Urlop na szukanie pracy – podstawa prawna
Do urlopu na szukanie pracy mają prawo osoby, które znajdują się właśnie w okresie wypowiedzenia umowy, który może wynosić od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy. Taką możliwość gwarantuje art. 37 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.
W praktyce oznacza to, że przełożony – który niebawem stanie się Twoim byłym szefem – musi uszanować to, że potrzebujesz czasu na znalezienie nowej pracy. Nie ma prawa zażądać od Ciebie, abyś na tę okoliczność wziął urlop bezpłatny czy urlop na żądanie.
Kiedy przysługują dni wolne na szukanie pracy?
Dni wolne na szukanie pracy przysługują pracownikom, którzy mają co najmniej dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Z tego prawa możesz skorzystać wtedy, kiedy wypowiedzenie umowy o pracę już zostało złożone, a nie wtedy, gdy dopiero zamierzasz rozpocząć poszukiwania lepiej płatnej pracy. Dodatkowy urlop jest przewidziany również ze względu na osoby, które nie spodziewały się wypowiedzenia i muszą poświęcić więcej czasu, aby poprawić swoje CV i ustalić kierunek poszukiwania nowego zatrudnienia.
Przeczytaj także: Jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę?
Ile trwa urlop na szukanie pracy?
Długość urlopu na szukanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia. Osoby, które mają dwutygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia, mogą wziąć dwa dni robocze, a te, które muszą dotrzymać trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, mogą skorzystać z trzech dni wolnych. Dłuższy urlop przysługuje również w przypadku upadłości lub likwidacji firmy.
Sprawdź: Co to jest PIT-11 i kto musi go wypełnić?
Jak wygląda wniosek o urlop na poszukiwanie pracy?
Podanie o urlop na szukanie pracy nie różni się znacząco pod względem formalnym od innych wniosków urlopowych. Tego rodzaju pisma są zazwyczaj sporządzane na gotowych wzorach formularzy, które obowiązują w danej firmie. Na takim druku musisz wpisać przede wszystkim liczbę dni urlopowych oraz wybrany termin, w którym chcesz je wykorzystać. Następnie złóż podanie w sekretariacie lub wyślij do działu kadr.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy urlop na szukanie pracy to urlop bezpłatny?
Nie. Zgodnie z przepisami prawa urlop na szukanie pracy jest pełnopłatny.
Czy mogę wziąć urlop na szukanie pracy, jeśli nie złożyłem wypowiedzenia?
Nie. Jeśli nie złożyłeś jeszcze wypowiedzenia, a dopiero zamierzasz zmienić pracę i potrzebujesz czasu na wertowanie ogłoszeń, możesz skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego.
Czy osoby zatrudnione na umowę-zlecenie mogą wziąć wolne na poszukiwanie pracy?
Nie. Urlop na szukanie pracy jest uregulowany przepisami Kodeksu pracy, który dotyczy wyłącznie umów o pracę. Umowy cywilnoprawne są regulowane przez Kodeks cywilny.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na poszukiwanie pracy?
Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na szukanie pracy w odpowiednim wymiarze osobie, która znajduje się w trakcie okresu wypowiedzenia umowy. Szef może nie wyrazić zgody na dzień wolny w określonym terminie i w zamian zaproponować inny, jednak kategoryczny sprzeciw z jego strony byłby niezgodny z prawem.