Metoda ABC przeznaczona jest dla właścicieli przedsiębiorstw logistycznych, dystrybucyjnych i magazynowych. Umożliwia ona efektywniejsze zarządzanie zasobami, a oprócz tego pozwala na zhierarchizowanie konkretnych towarów.
Metoda ABC powstała w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, choć jej geneza sięga przełomu XIX i XX wieku. To właśnie wtedy V. Pareto stworzył zasadę 20/80, która wskazuje na to, że 20% obiektów jest związane z aż 80% zasobów. Przykładem zasady Pareto jest stwierdzenie, że 20% ludzi na świecie ma 80% pieniędzy albo 20% klientów przynosi firmie 80% zysków.
Metoda ABC – charakterystyka i klasyfikacja
Klasyfikacja ABC jest rozszerzeniem zasady Pareto i znajduje odzwierciedlenie w wielu ludzkich działaniach, branżach oraz dziedzinach życia. Zgodnie z tą metodą można wyróżnić trzy główne elementy:
- Grupa A, czyli najdroższe materiały w magazynie, których całkowita wartość wynosi aż 80% wartości wszystkich towarów w firmie. Oznacza to, że właśnie te produkty są zdecydowanie najcenniejsze i stanowią ważny element działalności przedsiębiorstwa. Ogólna masa tych towarów wynosi jednak 20%, co oznacza, że jest ich stosunkowo mało. Pracownicy muszą dbać o te materiały, kontrolować je i sprawdzać jakość.
- Grupa B, czyli materiały o średniej wartości, które stanowią 15% wszystkich towarów w firmie, jeśli chodzi o wyniki finansowe. Produktów te stanowią około 30% masy. Warto zaznaczyć, że towary z grupy B są ważne dla płynności kapitałowej firmy.
- Grupa C, w której skład wchodzą towary o wartości tylko 5%. Ich masa stanowi jednak 50%. W tej grupie znajdują się zapasy o charakterze masowym.
przeczytaj też: pożeracze czasu w pracy – jak efektywnie je ograniczyć i zarządzać czasem?
Możliwości metody ABC można wykorzystać tylko wtedy, gdy zostanie wprowadzona dodatkowa klasyfikacja XYZ, zgodnie z którą występują trzy grupy towarów:
- Grupa X – materiały zużywane regularnie, stanowiące 20% stałego zużycia.
- Grupa Y – produkty o zużyciu zmiennym, sezonowym, stanowiące od 20 do 50% stałego zużycia.
- Grupa Z – materiały o nieregularnym zużyciu, stanowiące około 50%.
Po połączeniu tych sześciu grup można otrzymać wiele subgrup (np. AX, BX, CX itd.). Analizę najlepiej wykonać tutaj przy pomocy specjalnych programów komputerowych, ponieważ zrobienie tego ręcznie może być zbyt pracochłonne.
Zastosowanie metody ABC
Metoda ABC pozwala na dokładne kontrolowanie zapasów. Firmy powinny mieć w swoich magazynach przede wszystkim te towary, które są zużywane regularnie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wartość sprzedawanych produktów. W ten sposób można uzyskać znacznie lepsze wyniki finansowe, a także w odpowiedni sposób ulokować zasoby w firmie. Metoda ABC ma zastosowanie między innymi w magazynach oraz logistyce. Wykorzystuje się ją w następujących procesach:
- kontrola zużycia materiałów, czyli codzienne, kwartalne i roczne analizy – w tym przypadku materiały z grupy A muszą być pod ciągłą kontrolą, te z grupy B mogą być analizowane z mniejszą dokładnością, z kolei produkty z grupy C zwykle traktuje się z najmniejszą starannością (przynoszą tylko 5% zysków);
- zarządzanie jakością w firmie dzięki odpowiedniemu posegregowaniu zapasów, a także dbaniu o to, aby produkty były nieustannie dostarczane do magazynów;
- sterowanie procesami i dokładna kontrola;
- zarządzanie kosztami (ta metoda umożliwia redukcję pewnych kosztów stałych).
przeczytaj też: metoda ALPEN – w jaki sposób efektywnie zarządzać swoim czasem?
Metoda ABC pozwala na podejście w usystematyzowany i zhierarchizowany sposób do problemów w magazynach i centrach logistycznych. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą osiągać lepsze wyniki finansowe, a także cały czas dbać o swoich klientów.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracy