HandMoney_illustration_UseBackgroundWhite_RGB.svg
HandMoney_illustration_UseBackgroundWhite_RGB.svg

Połowa roku to nie jest ten moment, gdy pracodawcy zwyczajowo deklarują zmiany w wynagrodzeniu. Robią to raczej na przełomie grudnia i stycznia. Pół roku temu w badaniu „Plany Pracodawców” zapowiadaliśmy rekordowe deklaracje firm w kwestii podwyżek (44%). W najnowszej edycji badania zaledwie 26% przedsiębiorców zapowiada wzrost płac, 70% twierdzi, że pozostaną na dotychczasowym poziomie. Zapowiedzi obniżek są dosłownie jednostkowe.

są regiony, w których podwyżki pensji będą częstsze

Częściej niż w skali kraju wzrost wynagrodzeń deklarują pracodawcy z północy (pomorskie i zachodniopomorskie – 30%), wschodu (podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie – 28%) oraz zachodu (kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie – 28%) Polski. Najczęściej zwiększać pensje planuje w najbliższym półroczu przedsiębiorcy budowlani (33%), sektor finansowy (31%) oraz nowoczesne centra usług biznesowych (31%). Podwyżek mogą spodziewać się przede wszystkim pracownicy z miast od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (30%) oraz do 20 tysięcy mieszkańców (29%). W tej ostatniej grupie pojawia się jednak 2% pracodawców, którzy rozważają też redukcje wynagrodzenia.

pobierz pełny raport z badania »

Na podobnym poziomie jak przed rokiem utrzymują się plany pracodawców w zakresie zwiększenia zatrudnienia. 39% firm zamierza poszukiwać nowych pracowników w ciągu najbliższego półrocza (w poprzednim badaniu w grudniu odsetek sięgał 33%, a rok temu – także 39%). W skali kraju 53% firm zapowiada aktualnie pozostawienie obecnego poziomu zatrudnienia, a 4% redukcję załogi.

gdzie powstaną nowe miejsca pracy?

Nowych miejsc pracy najczęściej mogą spodziewać się poszukujący zatrudnienia z centralnej (41%) i zachodniej Polski (40%). Nowe miejsca pracy najchętniej tworzyć będą firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (57%), branży budowlanej (45%) i przemysłu (44%). Znacznie częściej niż pozostałe branże redukcję zapowiadają firmy z sektora finansowego (12%). W tej branży, szczególnie w bankowości, doszło w ostatnim czasie do licznych połączeń spółek. Po analizach banki rezygnują z części placówek i to może być jednym z powodów ograniczenia liczby pracowników.

Większej liczby ofert pracy mogą też spodziewać się pracownicy ze wsi w obrębie aglomeracji – tam zatrudniać będzie co drugi pracodawca. Ten odsetek jest także wysoki w największych polskich metropoliach – wynosi 44%.

szczegółowe dane znajdziesz w naszym raporcie »