Pierwszy dzień pracy wiąże się z jednej strony z możliwością zrobienia wspaniałego pierwszego wrażenia, z drugiej zaś ze stresem i z zagubieniem. Właśnie dlatego bardzo ważne jest dokładne przygotowanie się, zarówno pod względem wyglądu, jak i nastawienia psychicznego, co pozwoli na pokonanie stresu i skoncentrowanie się na własnych możliwościach.
Pierwszy dzień w pracy: jak się ubrać?
Na pierwsze wrażenie wpływa w dużym stopniu ubiór. Pierwszy dzień w nowej pracy zwykle powoduje stres, dlatego warto już poprzedniego wieczoru przygotować sobie ubranie. Najważniejsze jest, aby dopasować strój do miejsca, w którym rozpoczyna się pracę. W niektórych korporacjach wszyscy pracownicy wyglądają podobnie, ponieważ narzucony jest odgórny styl ubioru. Zdarza się, że pracownicy otrzymują identyczne uniformy, jednak zwykle nie dotyczy to pracy biurowej, tylko osób zatrudnionych w sklepach, w branży lotniczej lub medycznej. W biurze zwykle obowiązuje styl formalny lub półformalny, czyli smart casual. Zdarza się także, że firma nie narzuca odgórnie sposobu ubioru i można przyjść w jeansach, wytartym podkoszulku lub sandałach. Jest to możliwe przy stanowiskach typowo związanych z pracą z komputerem, ale nie z klientem. Jednak w większości miejsc należy ubrać się elegancko. Dobrze jest zwrócić uwagę na ubiór pozostałych pracowników już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w firmie. Zwykle najbezpieczniejszym rozwiązaniem na pierwszy dzień pracy jest elegancki strój, który można modyfikować w kolejnych dniach dzięki obserwacji kolegów i koleżanek.
Pierwszy dzień w pracy: wskazówki
Pierwszego dnia w nowej pracy należy być przede wszystkim osobą proaktywną, a nie bierną. Zwykle pierwsze kilkanaście sekund decyduje o ogólnej opinii środowiska zawodowego, dlatego zwłaszcza na początku należy chętnie współpracować z innymi ludźmi, dopytywać i zaprezentować siebie z jak najlepszej strony. Dobrze jest także stworzyć jeszcze w domu krótką przemowę na swój temat, ponieważ może się zdarzyć, że szef poprosi o taką prezentację. Bez względu na to, czego będzie wymagał kierownik, ważne jest, aby przedstawić się wszystkim kolegom i koleżankom z pracy. To właśnie z tymi osobami spędzi się najbliższe miesiące, a może nawet lata. Wieczór przed pierwszym dniem pracy warto poświęcić na relaks i odpoczynek, a nie na niepotrzebny stres. Ważne jest to, aby się wyspać i zrelaksować, by móc swobodnie przystąpić do obowiązków zawodowych. Bardzo ważne jest także bycie punktualnym. Osoby, które wcześniej nie dojeżdżały do pracy, powinny przećwiczyć dojazd w godzinach szczytu. Najlepiej pojawić się około 10–15 minut wcześniej. Po przyjeździe na miejsce warto szybko zorientować się w rozkładzie pomieszczeń, aby potem nie dopytywać o drogę do kuchni pracowniczej lub łazienki. Należy pamiętać także o tym, aby nie odmawiać wspólnej kawy lub lunchu z nowymi znajomymi w pracy. Bycie aspołecznym i nieśmiałym nie jest pożądane w pierwszym dniu w nowej pracy. Kolejną ważną kwestią są szkolenia i warsztaty, których zwykle na początku jest sporo i należy w nich uczestniczyć. Opuszczanie ich może być dowodem niechęci do nauki i rozwoju zawodowego. Spore znaczenie ma także poznanie zasad nieformalnych, które obowiązują w miejscu pracy. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi nie tylko na to, co się mówi, ale też na to, co się robi, czyli na komunikację niewerbalną. Z miejsca pracy należy wyjść w dobrej atmosferze i o odpowiedniej porze, to znaczy nie za wcześnie i nie za późno.