Wiele osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, chce dążyć do jak największej samodzielności i zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Dobrym rozwiązaniem jest dla nich wakacyjna praca dla młodzieży. Ma charakter sezonowy, dzięki czemu nie koliduje z obowiązkami szkolnymi. Taka praca dorywcza dla młodzieży może być wykonywana przez nastolatków od 15. roku życia, a w określonych przypadkach także młodszych.
praca dla młodzieży – kto może podjąć zatrudnienie?
Obowiązująca od 1 września 2018 roku dolna granica wieku, od którego możliwe jest podjęcie pracy dla młodzieży, wynosi 15 lat. Do zawarcia umowy o pracę konieczne jest jednak spełnienie konkretnych wymogów, takich jak:
- ukończenie 8-letniej szkoły podstawowej;
- posiadanie świadectwa lekarskiego, potwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania danej pracy;
- podjęcie zatrudnienia w ramach przygotowania zawodowego (opcjonalnie: wykonywanie prac lekkich);
- podjęcie pracy, która nie jest określona jako tzw. praca wzbroniona (o ile nie jest ona elementem przygotowania zawodowego).
Stała lub dorywcza praca dla młodzieży obłożona jest dodatkowymi restrykcjami. Nastolatki nie mogą pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo, a także wykonywać obowiązków służbowych między 22.00 a 06.00.
Możliwa jest także praca dla młodzieży w wieku 13 i 14 lat – odbywa się wówczas na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, a do jej wykonywania konieczna jest zgoda prawnych opiekunów dziecka. W takim przypadku dorywcza praca dla młodzieży może dotyczyć jedynie branży artystycznej, kulturalnej, sportowej lub reklamowej. Młodociani mogą wówczas pracować maksymalnie 6 godzin dziennie, zaczynając pracę nie wcześniej niż o 06.00 i kończąc nie później niż o 20.00.
praca na wakacje dla młodzieży – pomysły na dodatkowy zarobek
Najpopularniejsza praca dla młodzieży na wakacje to zatrudnienie w branży gastronomicznej, a więc w restauracjach (praca kelnera), sieciach typu fast food (praca na kasie), a także w kawiarniach i lodziarniach. Oprócz tego nastolatki chętnie wybierają rozdawanie ulotek oraz stanowisko sprzedawcy w sklepie lub pomoc w inwentaryzacji i rozkładaniu towarów. Ciekawa praca dorywcza dla młodzieży to również wyprowadzanie psów, opieka nad dziećmi, prace porządkowe (np. sprzątanie lub umycie samochodu sąsiada) czy stanowisko hostessy. Osoby, które mają zacięcie artystyczne, mogą też spróbować swoich sił w odpłatnym robieniu makijażu czy wykonywaniu zdjęć.
Praca sezonowa dla młodzieży w okresie letnim często dotyczy też zbioru owoców i warzyw. Jej zaletą jest możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu i korzystania z uroków pogody. Należy jednak pamiętać, że taka praca na lato dla młodzieży może być stosunkowo obciążająca, zwłaszcza dla osób nieprzyzwyczajonych do wykonywania prac fizycznych.
praca przez internet dla młodzieży – czym można się zająć?
Interesującym rozwiązaniem, nie tylko na lato, jest praca internetowa dla młodzieży. W tym przypadku trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Choć w sieci można znaleźć wiele ogłoszeń o płatnym oglądaniu reklam czy wypełnianiu ankiet, część z takich ofert jest zwykłym oszustwem.
Praca przez Internet dla młodzieży bez obaw może być jednak wykonywana w przypadku kilku zajęć. Nastolatki zainteresowane nowymi technologiami, mogą przekuć swoją pasję w zarabianie na tworzeniu grafik komputerowych, programowaniu czy montowaniu video.
Coraz częściej podejmowana praca dla młodzieży przez Internet to również pisanie bloga, prowadzenie kanału na portalu Youtube czy konta na Instagramie. Choć nie gwarantuje to natychmiastowych dochodów, z czasem może przerodzić się w źródło dodatkowych zarobków.