Praca dodatkowa daje szansę na poprawienie stanu domowego budżetu. Zazwyczaj nie przynosi dużych zarobków, jednak jest bardzo przydatna w przypadku osób, które potrzebują jakiegokolwiek zastrzyku dodatkowej gotówki. Jakie są najpopularniejsze rodzaje pracy dorywczej i kto powinien o nich pomyśleć?
Chęć dorobienia sobie, rozwój zawodowy, zdobywanie nowych doświadczeń – to najważniejsze powody, dla których ludzie decydują się na podjęcie pracy dodatkowej. Takie rozwiązanie może być więc opłacalne nie tylko pod względem finansowym. Co istotne, w niektórych przypadkach nie wymaga ono nawet wychodzenia z domu – popularność zyskuje bowiem dodatkowa praca zdalna.
Czym jest praca dodatkowa?
Praca dodatkowa nazywana bywa też dorywczą. Stanowi niestandardową formę zatrudnienia. Nie ma jednak oficjalnej definicji. Potocznie dodatkową pracą nazywa się jednak zajęcia podejmowane na czas określony i w ograniczonym wymiarze, które służą jedynie dorobieniu sobie do domowego budżetu. W takim przypadku wynagrodzenia wynoszą bowiem zazwyczaj kilkaset złotych w skali miesiąca. Oczywiście wszystko zależy od typu pracy dodatkowej – może się zdarzyć, że przyniesie ona znacznie wyższe zarobki.
Dla kogo dodatkowa praca może być dobrym rozwiązaniem?
Praca dodatkowa – zdalna lub wykonywana poza domem – to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób uczących się, np. dla studentów. Podejmując ją, nie muszą oni rezygnować z nauki, a przy tym są w stanie nieco sobie dorobić. Przy okazji w ten sposób zdobywają przydatne doświadczenie zawodowe i nowe kompetencje, które mogą przydać im się na rynku pracy w przyszłości.
Popularne rozwiązanie to także dodatkowa praca dla emerytki lub emeryta. Osoby starsze mogą dzięki niej poprawić swoją sytuację finansową, co jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy ich świadczenie emerytalne jest stosunkowo niskie.
przeczytaj też: co warto wiedzieć o pracy na umowę zlecenie? zasady
Dorywcza praca przyda się także osobom, które planują zmienić branżę. Dzięki dodatkowemu zajęciu mogą zacząć wdrażać się w tajniki danego sektora i zdobywać w nim pierwsze doświadczenia, co ułatwi im znalezienie pełnoetatowego zatrudnienia na stałe.
W praktyce praca dorywcza online lub stacjonarnie jest tak naprawdę dobrym rozwiązaniem także w wielu innych przypadkach. Będzie odpowiednia dla każdego, komu zależy na zarobieniu dodatkowych pieniędzy.
Dorywcza praca stacjonarnie – gdzie można się zatrudnić?
Obecnie bez trudu można znaleźć różnorodne oferty pracy dodatkowej. W formie stacjonarnej może ona polegać m.in. na sprzątaniu, roznoszeniu ulotek, opiece nad dziećmi, zbieraniu owoców lub warzyw czy byciu hostem lub hostessą. Coraz więcej osób posiadających prawo jazdy decyduje się też na dołączenie do firm organizujących przewóz osób, ponieważ gwarantują one bardzo elastyczny grafik. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem jest praca dodatkowa na weekendy – można wówczas zatrudnić się np. w gastronomii (jako kelner, barman, pracownik kawiarni itd.), handlu (jako sprzedawca w sklepie, drogerii) lub w branży hotelarskiej.
przeczytaj też: czym jest zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej? wady i zalety rozwiązania
Jakie są możliwości pracy dodatkowej w domu?
Dużą popularnością cieszy się też praca dorywcza w domu. Polega ona zazwyczaj na wykonywaniu zadań zawodowych za pośrednictwem wirtualnej sieci. Taka praca dodatkowa online jest dostępna m.in. dla osób zajmujących się copywritingiem, księgowością, grafiką komputerową, działaniami w social mediach, korektą i tłumaczeniem tekstów czy testowaniem oprogramowania lub innymi zagadnieniami z zakresu nowych technologii. Praca dodatkowa przez Internet może także polegać na udzielaniu zdalnych korepetycji z wybranego przedmiotu. Coraz częściej w zaciszu własnego mieszkania można również pracować jako telemarketer albo wirtualny asystent biura. Istnieje więc naprawdę wiele opcji pracy dodatkowej z domu – współcześnie wcale nie musi to być popularne niegdyś chałupnictwo czy żmudne skręcanie długopisów.