Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że co czwarty Polak (23,6%) czuje się wypalony zawodowo. Powodem takiego stanu jest przede wszystkim stres, brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a także wykonywanie pracy niezgodnej z posiadanymi umiejętnościami. Doradcy zawodowi przekonują, że praca może stać się pasją i – wbrew pozorom – stwierdzenie to nie ogranicza się wyłącznie do zawodów artystycznych czy związanych ze sportem.
Kiedy praca staje się pasją?
Siedzisz w biurze i odliczasz godziny do zakończenia pracy? A może przychodzisz do domu i nie potrafisz w pełni się zrelaksować, bo przygniata cię stres? To sytuacje, w których działalność zawodowa jest jedynie środkiem do osiągnięcia celu – tj. utrzymania rodziny, kupna mieszkania czy spłaty kredytu – i nie ma nic wspólnego z pasją. Praca staje się hobby, gdy:
- widzisz sens i efekty wykonywanych działań, które cię napędzają;
- lubisz to, co robisz i dzięki temu nie czujesz presji ani przykrego obowiązku;
- czas w pracy mija ci szybko, ponieważ koncentrujesz się na wyznaczonym celu i aktualnie wykonywanych zadaniach;
- robisz to, co potrafisz najlepiej i sprawia ci to przyjemność;
- codzienne obowiązki zawodowe wykonujesz z łatwością i w pewnym sensie nie odczuwasz, że pracujesz;
- opowiadasz innym o swojej pracy tak, jak o hobby.
Osoby, które czerpią przyjemność z wykonywania zawodowych obowiązków, są znacznie mniej narażone na wypalenie zawodowe i nie odczuwają skutków nadmiernego stresu w swoim ciele.
Sprawdź też: Praca dla kierowcy kategorii B – jak wygląda? Jakie są zarobki?
Praca jako pasja – przykłady
Praca jako pasja człowieka przywodzi na myśl przede wszystkim zawody artystyczne lub sport wyczynowy. Przykładowo, pianiści poświęcają się swojej pasji od najmłodszych lat, a udział w koncertach, akompaniowanie na egzaminach dyplomowych w szkole muzycznej czy nagrywanie płyt przynosi im przede wszystkim radość i poczucie spełnienia.
O pasji w pracy można mówić także w przypadku zawodów takich jak nauczyciel, pisarz, kucharz, stylista fryzur, lekarz, fotograf, dziennikarz, weterynarz, dentysta, instruktor fitness, trener lekkiej atletyki itd. Pasją może być również praca w wydawnictwie lub jakikolwiek inny zawód, który jest zgodny z twoimi predyspozycjami i wykonywany z przyjemnością.
Zobacz, jak znaleźć idealną pracę zdalną dla studenta!
Jak sprawić, żeby praca stała się pasją? Wskazówki
Bez względu na to, czy będziesz dziennikarzem, czy operatorem koparki, możesz czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Aby to osiągnąć:
- spotkaj się z doradcą zawodowym i przyjrzyj się swoim umiejętnościom i predyspozycjom;
- wykonaj testy predyspozycji zawodowych i wykorzystaj ich wynik przy szukaniu pracy;
- wybierz zawód zgodny z twoim wykształceniem i predyspozycjami;
- Jeśli masz hobby, które może stać się działalnością zarobkową (np. fotografia), wykorzystaj to – idź na kurs, który pomoże ci podnieść kwalifikacje i założyć własną działalności;
- unikaj przypadkowych wyborów i – jeśli to możliwe – nie działaj pod presją czasu, gdy wybierasz oferty pracy.
Przeczytaj również: Ile dni wstecz wystawiane jest zwolnienie L4? Zasady
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy praca może być pasją?
Tak, praca może stać się pasją. Warunkiem jest wybranie oferty zgodnej z umiejętnościami i predyspozycjami.
Czy Polacy lubią swoją pracę?
Co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe, ale 81% społeczeństwa deklaruje, że lubi swoją pracę, a 74% przynosi ona satysfakcję. Prawie połowa Polaków przyznaje też, że zdarza im się udawać, że pracują.
Co to jest work-life balance?
To termin zaczerpnięty z języka angielskiego, który może zostać przetłumaczony jako „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym”. Pracownicy, którym udaje się ją zachować, są bardziej zadowoleni z pracy i osiągają lepsze wyniki.