Wakacje to dla młodych osób moment, w którym mogą oderwać się od nauki w szkole lub na studiach. Odpoczynek jest oczywiście ważny i należy przeznaczyć na niego czas. Warto jednak pomyśleć również o podjęciu dorywczego zatrudnienia. Praca na wakacje pozwoli zdobyć doświadczenie zawodowe, a przy tym dorobić sobie do domowego budżetu. W jakich zawodach można znaleźć oferty wakacyjnego zatrudnienia?
Praca na wakacje dla młodzieży i studentów jest dostępna w różnych branżach. Jej podjęcie to dobre rozwiązanie. Zdobycie doświadczeń zawodowych w młodym wieku może zaprocentować w przyszłości. Warto poznać najpopularniejsze przykłady pracy w wakacje – w ten sposób łatwiej będzie wybrać coś dla siebie.
Praca wakacyjna dla nieletnich – kto może ją podjąć?
Na początek warto podkreślić, że praca na wakacje dla nieletnich jest dopuszczona przez prawo. Latem mogą sobie więc dorobić również osoby poniżej 18. roku życia i w ten sposób zebrać pieniądze, np. na wymarzony wyjazd, nowy komputer czy inną przyjemność. W ich przypadku obowiązują jednak pewne reguły dotyczące zawierania pracy na wakacje. Młodzież w wieku 15, 16 oraz 17 lat może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, o ile spełnione zostaną warunki dotyczące ukończenia szkoły podstawowej i przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza, że dana praca nie stanowi zagrożenia dla zdrowia niepełnoletniego. Warto także wiedzieć, że osoby poniżej 18. roku życia nie mogą wykonywać każdej pracy.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracyPraca na wakacje dla młodzieży – jakie są popularne zawody?
Osoby w wieku 15-17 lat mogą zostać zatrudnione w celu przygotowania zawodowego. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Mowa tu o pracach lekkich, których również może podjąć się młodzież. Niepełnoletni nie powinni jednak wykonywać tzw. prac wzbronionych, chyba że jest to konieczne do odbycia przygotowania o charakterze zawodowym.
W praktyce praca dla nieletnich na wakacje jest dostępna w wielu branżach. Nastolatki w wieku 15-17 lat mogą pracować np. w charakterze kelnera w restauracji, kasjera w fastfoodzie, sprzedawcy w osiedlowym sklepie lub w supermarkecie czy hostessy w centrum handlowym. Typowym rozwiązaniem jest także rozdawanie ulotek, pomaganie sąsiadom (np. wyprowadzanie zwierząt na spacery) oraz zbieranie owoców lub warzyw. Ciekawa praca wakacyjna dla niepełnoletnich, którzy mają konkretne pasje, to także freelancerskie przygotowywanie grafik komputerowych czy programowanie. Młodzież może też spróbować swoich sił w social mediach, jednak należy pamiętać, że nie od razu przyniesie to zarobki.
A co z pracą na wakacje dla nieletnich, którzy mają poniżej 15. roku życia? Okazuje się, że oni również mogą pracować. Dotyczy to nastolatków, którzy ukończyli 13 lat. W ich przypadku praca może jednak dotyczyć jedynie działalności o charakterze kulturalnym, reklamowym, sportowym lub artystycznym. Muszą też oni zdobyć pisemną zgodę opiekunów na jej wykonywanie.
Praca dla studenta na wakacje – ciekawe możliwości
Studenci szukający pracy na wakacje mogą podjąć się podobnych zajęć co nastolatkowie. Czeka więc na nich praca m.in. w gastronomii lub w handlu. Osoby dorosłe mają jednak szersze możliwości wyboru. Dobry pomysł to m.in. sezonowe zatrudnienie się w hotelu, np. na recepcji. Najłatwiej zrobić to w jakimś turystycznym miejscu – ciekawe rozwiązanie to wówczas praca na wakacje nad morzem.
Inną opcją jest choćby zatrudnienie się w kinie. Osoby, które mają prawo jazdy, mogą też pomyśleć o pracy na wakacje w charakterze kierowcy przewozów osobowych albo kuriera. Oprócz tego często wybieranym rozwiązaniem jest dorabianie sobie na produkcji lub na magazynie. To także ciekawa tymczasowa praca wakacyjna za granicą – tego typu oferty ma wiele agencji zatrudnienia.
Warto również podkreślić, że w przypadku pracy wakacyjnej na studentów czeka wiele ofert różnorodnych staży, m.in. w działach marketingu, IT, administracji itp. Część z nich jest płatna. Dzięki temu mają oni szansę nie tylko nieco sobie dorobić, lecz także zdobyć pierwsze doświadczenia w branży, która ich interesuje.
Zobacz również: