4 na 10 pracodawców w najbliższym półroczu zamierza zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach. Takie wzmożone plany tworzenia nowych miejsc pacy w połowie roku nie powinny dziwić. Część pracodawców szykuje się bowiem na okres wakacyjny. To dla nich z jednej strony często większe zapotrzebowanie na towary i usługi, szczególnie widoczne jest to w branży spożywczej, gastronomii i hotelarstwie. Z drugiej strony – to również naturalny okres urlopowy dla dotychczasowej załogi, trzeba więc z tym wyzwaniem się zmierzyć.
Firmy coraz świadomiej przygotowują się na czas wakacji i wypracowują swoje rozwiązania. Dla przykładu, firmy motoryzacyjne planują wówczas przestoje techniczne, kiedy cała linia produkcyjna przechodzi konserwację, a urlopy pracowników, nawet te dłuższe, nie stanowią żadnej trudności. Ale to specyfika branży motoryzacyjnej. Nie wszędzie można zastosować takie rozwiązania.
firmy chcą zatrudniać pracowników sezonowych
Inny sposobem jest zatrudnianie pracowników sezonowych. 15% przedsiębiorców zamierza zdecydować się na to w najbliższym czasie. W branży budowlanej takie rozwiązanie chce wprowadzić nawet 29% przedsiębiorców, a wśród dużych firm – co czwarta. Najczęściej zatrudnienie pracowników sezonowych planują pracodawcy z regionów wschodnich (23%), z mniejszych miast i ze wsi, które znajdują się z dala od aglomeracji miejskich (odpowiednio – 22% i 20%).
przejrzyj raport z badania plany pracodawców »
Dla większości ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Randstad „Plany Pracodawców” i chcą zatrudniać pracowników sezonowych, jest to odpowiedź na szczyt produkcyjny, na potrzebę tymczasowego zwiększenia liczby pracowników (58%). 26% respondentów chce w ten sposób utrzymać normalne funkcjonowanie firmy w związku z urlopami pracowników zatrudnionych na stałe. 17% decyduje się na takie formy zatrudnienia, aby reagować elastycznie na zmiany w zapotrzebowaniu na swoje produkty i usługi.
idealna praca dla studentów
Z obserwacji ekspertów Randstad wynika, że pracownicy sezonowi zatrudniani w formule pracy tymczasowej szczególnie sprawdzają się w przypadku pracy administracyjnej, fizycznej, w handlu czy branży spożywczej. Ale okazuje się, że po takie rozwiązania sięgają nawet przedsiębiorstwa komunalne, szczególnie w regionach turystycznych.
I taka praca sezonowa w urokliwych zakątkach Polski wydaje się szczególnie ciekawym rozwiązaniem dla osób młodych dla studentów. Mogą oni łączyć możliwość dodatkowego zarobku z podróżowaniem po kraju, zwiedzaniem interesujących miejsc i odpoczynkiem na morzem, jeziorem czy w górach.