Na wyjazd do pracy w Holandii każdego roku decyduje się wielu Polaków. Motywuje ich perspektywa o wiele lepszych zarobków, a także szansa na rozwój zawodowy w międzynarodowym środowisku. Jak wygląda praca w Holandii, gdzie można ją podjąć i czy faktycznie jest opłacalna?
Praca w Holandii to dobre rozwiązanie zarówno dla doświadczonych specjalistów poszukujących nowych możliwości, jak i początkujących pracowników, którzy chcą zdobyć ciekawe umiejętności. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe w celach zarobkowych warto poznać najważniejsze informacje związane z zatrudnieniem w tym kraju.
w jakich branżach jest dostępna praca w Holandii?
Praca w Holandii dostępna jest w bardzo wielu sektorach, a tamtejsi pracodawcy są otwarci na zatrudnianie obcokrajowców. Zajęcie zarobkowe mogą znaleźć zarówno wysoko wykwalifikowani fachowcy, jak i osoby z małym doświadczeniem (a nawet bez niego). W tym pierwszym przypadku poszukiwani są m.in. przedstawiciele branży IT, osoby znające się na nowych technologiami, analitycy danych, specjaliści ds. finansów, e-commerce lub komunikacji medialnej, inżynierowie oraz pracownicy ochrony zdrowia. W przypadku takich profesji mile widziana jest znajomość języka niderlandzkiego. Możliwa jest jednak także praca w Holandii z angielskim, ponieważ posługuje się nim większość mieszkańców tego kraju.
Jeśli chodzi o mniej specjalistyczne stanowiska, również można je zdobyć w stolicy Niderlandów. Możliwa jest np. praca w Holandii na magazynie, produkcji lub na budowie. Wiele opcji daje też branża rolnicza i ogrodnicza oraz przemysł i sektor przetwórstwa spożywczego.
Bez względu na wykonywany zawód w Holandii dostępna jest zarówno praca na część etatu, jak i w pełnym wymiarze godzin. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego pracodawcy.
czy możliwa jest praca w Holandii bez języka?
Praca w Holandii bez języka jest jak najbardziej możliwa. Dotyczy jednak mało skomplikowanych zawodów, które nie wymagają szczególnych kompetencji. Najczęściej jest to też praca sezonowa. Najpopularniejsze zajęcia bez języka to m.in. zatrudnienie w charakterze magazyniera, pomoc przy zbiorach owoców i warzyw lub ich pakowanie oraz pielęgnacja i zrywanie kwiatów. W takich przypadkach czasami możliwa jest również praca w Holandii dla par, co stanowi wygodne rozwiązanie dla osób planujących dorobić sobie za granicą.
praca w Holandii od zaraz z dojazdem – jak ją znaleźć?
Najłatwiejszym sposobem na znalezienie zajęcia zarobkowego w Królestwie Niderlandów jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej i rzetelnej agencji zatrudnienia. Takie podmioty publikują wiele różnorodnych ofert. Dodatkowo wyjazd przez pośrednika daje duże poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje, że praca w Holandii będzie legalna. Tego typu firma pomaga bowiem w załatwieniu wszelkich formalności. Dodatkowo często pokrywa koszty przejazdu oraz ułatwia znalezienie lokum na miejscu. Bardzo często z ramienia agencji możliwa jest też praca w Holandii z zakwaterowaniem w dogodnej cenie lub nawet za darmo.
Inne rozwiązanie stanowi praca w Holandii bez pośredników. Szukając samodzielnie zatrudnienia, trzeba jednak wykazać się dużą ostrożnością. Najlepiej przeglądać sprawdzone strony, takie jak EURES. Chcąc znaleźć pracę bezpośrednio u holenderskiego pracodawcy, warto też odwiedzić stronę werk.nl – ta opcja przeznaczona jest jednak dla osób, które znają niderlandzki.
Sprawdź też: Kto może otrzymać chorobowe po ustaniu zatrudnienia? Zasady i regulacje
jakie zarobki daje praca w Holandii?
Praca w Holandii jest opłacalna. Przynosi satysfakcjonujące zarobki pozwalające na godne życie. Wynagrodzenia różnią się oczywiście w zależności od branży, doświadczenia pracownika itp. Warto jednak wiedzieć, ile wynosi płaca minimalna, która dotyczy również Polaków. W 2023 roku jej kwota to 1934,40 euro miesięcznie. Należy przy tym pamiętać, że odnosi się ona do osób mających 21 lat lub więcej. W pracy w Holandii obowiązuje bowiem tzw. wiekówka, która sprawia, że młodsi pracownicy zarabiają mniej. Mając 20 lat, dostają minimum 1547,50 euro miesięcznie, 19 lat – 1160,65 euro miesięcznie, a 18 lat – 967,20 euro miesięcznie. Osoby niepełnoletnie zarabiają jeszcze mniej.
Zobacz również: Jak wygląda przeniesienie na inne stanowisko pracy i kiedy pracodawca może to zrobić?