Szacuje się, że ok. 12% studentów łączy naukę z pracą zawodową. Takie rozwiązanie pomaga sprawniej wejść na rynek pracy i przyspieszyć moment osiągnięcia sukcesu zawodowego. Wielu młodych ludzi decyduje się na pracę zdalną, ponieważ daje ona większą elastyczność i oszczędność czasu – aby zarobić, nie trzeba kursować między uczelnią, biurem a domem, tylko wystarczy wrócić z wykładów do mieszkania lub pracować z dowolnie wybranego miejsca.
Jaka jest najlepsza praca zdalna dla studenta?
Praca w trakcie studiów opłaca się nie tylko studentowi, który zdobywa doświadczenie zawodowe, lecz także pracodawcy. Przedsiębiorcy zatrudniający młodych ludzi na umowę zlecenie – a to dość częsta praktyka – nie muszą płacić składek ZUS ani gwarantować wypłaty w czasie choroby czy urlopu. Co więcej, praca dla studentów wiąże się też z tzw. zerowym PIT-em, dzięki któremu są oni zwolnieni z płacenia podatku dochodowego i mogą liczyć na większe zarobki, nawet bez wychodzenia z domu.
Wiele ogłoszeń adresowanych do tej grupy dotyczy zajęć zdalnych. To może być m.in.:
- praca administracyjno-biurowa;
- praca chałupnicza;
- obsługa klienta na internetowych czatach;
- telemarketing;
- promotor marki;
- copywriting;
- praca w branży e-commerce (sklepy internetowe);
- korepetycje online.
W niektórych przypadkach praca odbywa się w systemie hybrydowym, tj. łączy tryb zdalny ze stacjonarnym i wymaga np. wizyty w biurze firmy raz w tygodniu. Wśród ogłoszeń pojawiają się też tzw. piramidy finansowe, które kuszą osiągnięciem wysokiego dochodu w krótkim czasie.
Sprawdź też: Praca na wakacje dla młodzieży i studentów – jakie są możliwości?
Jakie kwalifikacje musi mieć student, aby pracować?
Chociaż CV studenta nie jest jeszcze rozbudowane, może on już wykorzystywać zdobywaną wiedzę w praktyce. Oprócz dorywczych zajęć zdalnych, które da się wykonywać bez specjalnych kwalifikacji, są też propozycje pracy w określonych specjalizacjach, np. marketingu lub dziennikarstwie. Te pierwsze dają po prostu możliwość zarobku, a drugie są już początkowym etapem na ścieżce kariery, która będzie się rozwijała po uzyskaniu dyplomu.
Student, który zdecyduje się na łączenie nauki i pracy, musi mieć niezbędne kompetencje do wykonywania powierzonych obowiązków. Przykładowo, osoba zatrudniona w zdalnym telemarketingu powinna łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi, z kolei początkujący copywriter czy dziennikarz musi mieć lekkie pióro.
Przeczytaj również: Sieci handlowe i branża FMCG atrakcyjną opcją dla studentów
Ile może zarobić student pracujący zdalnie?
Z badania „Student w pracy” prowadzonego w ramach Programu Kariera PRB wynika, że zarobki studentów są na zróżnicowanym poziomie. 20% zarabia od 2000 do 3000 zł miesięcznie, a podobny odsetek może liczyć na wypłatę 3000–4000 zł. Spora grupa otrzymuje niższe kwoty, jednak ma to miejsce wtedy, gdy praca odbywa się w niepełnym wymiarze godzin. Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od wybranej branży. Sprawdź, jak napisać dobre CV dla studenta i otworzyć sobie furtkę do pracy na korzystnych warunkach.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kto może korzystać z pracy zdalnej?
Do pracy o charakterze zdalnym może zgłosić się każdy, kto ma odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Pracodawca z kolei ma obowiązek umożliwić pracę zdalną – gdy dany zawód daje taką możliwość – kobietom w ciąży, rodzicom małych dzieci, osobom z niepełnosprawnością lub osobom, które opiekują się bliskimi.
Jak znaleźć pracę zdalną bez doświadczenia?
W tym celu warto przeglądać ogłoszenia na portalach z ofertami pracy lub na grupach w mediach społecznościowych.
Jaką pracę zdalną można wykonywać w domu?
W domu można wykonywać m.in. prace administracyjno-biurowe, pisać artykuły na portale internetowe, obsługiwać różne czaty, wypełniać ankiety, prowadzić telesprzedaż, wykonywać pracę chałupniczą (np. składać długopisy z gotowych elementów) lub udzielać korepetycji przez internet.