Wielu pracowników zastanawia się, ile przerwy w pracy przysługuje osobom pracującym przez 8, 10 lub 12 godzin dziennie. Choć standardowo jej wymiar zawsze jest taki sam, istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Dłuższą przerwę w pracy otrzymają karmiące matki, pracownicy młodociani i podwładni z niepełnosprawnością.
Standardowa przerwa w pracy – Kodeks pracy i jego postanowienia
Według Kodeksu pracy przerwa w pracy dotyczy osób, które wykonują obowiązki zawodowe przez ponad 6 godzin dziennie. Pracownicy zatrudnieni np. na pół etatu nie mogą więc skorzystać z tego przywileju. Z kolei podwładnym pracującym w pełnym wymiarze (czyli standardowo 8 godzin dziennie) przysługuje 15 minut wolnego. Co istotne, czas przerwy w pracy 12-godzinnej jest identyczny. Wiele osób wskazuje jednak, że 15 minut to zbyt mało. W niektórych przypadkach nie pozwala to nawet na spokojne zjedzenie obiadu. Z tego względu potoczna nazwa takiej przerwy to przerwa śniadaniowa.
Zobacz również: Pożeracze czasu w pracy – jak efektywnie je ograniczyć i zarządzać czasem?
Aby zapewnić podwładnym większy komfort, pracodawcy mają możliwość wprowadzenia dodatkowej przerwy w pracy – wynosi ona maksymalnie 60 minut. Należy pamiętać, że niestety nie wlicza się jej do czasu pracy. W trakcie jej trwania pracownicy mogą jednak opuścić firmę, w której są zatrudnieni, co pozwala im np. na załatwienie prywatnych spraw.
Zobacz również: Szkodliwe warunki pracy a szczególne warunki pracy - co je wyróżnia?
Praca przy komputerze – przerwy dodatkowe
Pracownicy różnego typu biur, których obowiązki wymagają od nich całodziennej pracy przed komputerem, mogą liczyć na dodatkowe przerwy. Długie wpatrywanie się w monitor ekranowy ma bowiem negatywny wpływ na narząd wzroku. Aby ograniczyć ryzyko problemów ze zdrowiem, prawo zobowiązuje pracodawców do udzielania takim podwładnym czasu wolnego w stosownym wymiarze. Przerwa w pracy przy komputerze wynosi 5 minut po każdej godzinie przepracowanej przed ekranem. Przysługuje ona osobom, które wykonują obowiązki zawodowe przez minimum 4 godziny dziennie. Co ważne, tego typu przerw nie można ze sobą łączyć, np. w celu wcześniejszego wyjścia z firmy.
W przypadku pracy przy komputerze pracodawca nie zawsze musi udzielać podwładnym dodatkowych przerw. Innym rozwiązaniem jest zapewnienie im pracy naprzemiennej, łączącej obsługę monitora ekranowego z innymi zadaniami, które nie obciążają wzroku.
Zobacz również: Kiedy należy się refundacja okularów przez pracodawcę?
Mamy dla Ciebie pracę
Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.
aktualne oferty pracyIle przerwy w pracy dla karmiących matek?
Przerwa śniadaniowa w pracy dotyczy wszystkich pracowników. Karmiące matki mogą jednak liczyć na dodatkowy czas wolny. Zgodnie z przepisami przysługuje im:
- 30 minut przerwy, jeśli pracują przez 4–6 godzin dziennie,
- 2 × 30 minut przerwy, gdy wykonują obowiązki przez więcej niż 6 godzin dziennie,
- 45 minut przerwy, jeśli karmią więcej niż jedno dziecko i pracują przez 4–6 godzin dziennie,
- 2 × 45 minut przerwy, gdy karmią więcej niż jedno dziecko i sprawują obowiązki służbowe przez ponad 6 godzin dziennie.
Zobacz również: Metoda ALPEN – w jaki sposób efektywnie zarządzać swoim czasem?
Należy pamiętać, że podwójna przerwa w pracy dla karmiących matek może zostać wykorzystana osobno lub łącznie.
Przerwa w czasie pracy dla osoby z niepełnosprawnością
Ustawowa przerwa w pracy dla osób z niepełnosprawnościami jest przedłużona. Oprócz standardowych 15 minut przysługuje im dodatkowy czas w wymiarze kolejnych 15 minut. Łącznie prawo pozwala im więc na 30 minut wolnego w trakcie dnia pracy – można je wykorzystać zarówno na zjedzenie posiłku, jak i odpoczynek lub wykonanie ćwiczeń usprawniających.
Ile trwa przerwa w pracy w przypadku pracowników młodocianych?
Osoby niepełnoletnie, które decydują się na podjęcie zatrudnienia, są w szczególny sposób chronione przez przepisy prawa. Zgodnie z nimi czas przerwy w pracy młodocianych pracowników wynosi 30 minut, jeżeli wykonują oni obowiązki służbowe przez przynajmniej 4,5 godziny dziennie. Co istotne, musi ona zostać wykorzystana ciągiem – młodzi podwładni nie mogą jej podzielić np. na dwie części.
Zobacz również: Czym zajmuje się logistyk i jak wygląda jego praca?