Firmy elektroniczne i elektrotechniczne są przez Polaków postrzegane jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy – wynika z najnowszej edycji dorocznego raportu Randstad Employer Brand Research. W globalnym badaniu, w którym w Polsce wzięło udział blisko 6 tysięcy osób, co drugi ankietowany jako pracodawcę marzeń wskazywał przedsiębiorstwo z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego. Branża jest szczególnie doceniania przez ankietowanych za wykorzystywanie najnowszych technologii, stabilność finansową i bardzo dobrą reputację firm.
poznaliśmy najbardziej atrakcyjne branże, wkrótce poznamy liderów wśród firm
Niemal równie cenioną branżą, co lider zestawienia, jest sektor surowców i paliw – wskazało go 48% respondentów. Obok stabilności finansowej i nowoczesnych technologii, docenili oni również stabilność zatrudnienia. Podium zamykają natomiast przedsiębiorstwa wytwarzające artykułu gospodarstwa domowego (47%).
W gronie 10 najbardziej atrakcyjnych branż znalazły się jeszcze: usługi dla biznesu, motoryzacja, energetyka, produkcja, wytwarzanie komponentów motoryzacyjnych, telekomunikacja i IT oraz drzewno-papierniczy.
zobacz również: w której branży praca wydaje im się najbardziej atrakcyjna?
Na razie poznaliśmy zaledwie wycinek wyników tegorocznej edycji Randstad Employer Brand Research. 25 kwietnia w Warszawie dowiemy się, które firmy, według Polaków, są najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy. Sprawdzimy również, które czynniki w największym stopniu wpływają na ocenę atrakcyjności pracodawców.
różne grupy, różne oceny atrakcyjności sektorów zatrudnienia
W zależności od grupy respondentów sektory określane jako atrakcyjne miejsce pracy nieco się różnią. Inaczej spoglądają na to kobiety, inaczej mężczyźni. Inny jest punkt widzenia ludzi młodych, a różnice widać, gdy spoglądam na wykształcenie respondentów.
Kobiety najczęściej doceniają pracę w firmach produkujących meble, centrach nowoczesnych usług dla biznesu oraz sektorze farmaceutycznym i kosmetycznym. Zupełnie inne jest spojrzenie mężczyzn. Tej grupie najbardziej atrakcyjna wydaje się praca w branży surowców i paliw, firma elektronicznych i elektrotechnicznych oraz u producentów sprzętu gospodarstwa domowego.
zobacz także: pracodawcy marzeń. u kogo polacy chcieliby pracować najbardziej?
Telekomunikacja i IT to sektor, który na podium pojawia się wyłącznie wśród młodych ludzi. W grupie wiekowej między 18 a 24 rokiem życia zajmuje trzecie miejsce. Młodzi respondenci najlepiej postrzegają pracodawców z branży FMCG i wytwórców mebli. W grupie starszych ankietowanych dominuje sektor surowców i paliw, firmy elektroniczne i elektrotechniczne oraz centra nowoczesnych usług dla biznesu. Surowce i paliwa najczęściej wskazuje też ankietowani w wiek od 45 do 65 lat. Doceniają również pracę w branży energetycznej i firmach z sektora elektroniki i elektrotechniki.
Ta ostatnia branża to również lider wśród osób z wykształceniem podstawowym i wyższym. Respondenci z wykształceniem średnim w pierwszej kolejności stawiają na sektor surowców i paliw.
poznaj badanie randstad employer brand research »
Więcej danych znaleźć możesz w przygotowanej przez nas informacji prasowej »