13 dni ustawowo wolnych od pracy w 2019 roku – brzmi świetnie, ale może brzmieć jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio połączymy je z naszym urlopem. Co roku kalendarz sprzyja tym, którzy wolne planują z wyprzedzeniem. Dzięki dniom wolnym i długim weekendom można – nie tracąc zbyt dużo ze swojej puli urlopowej – porządnie wypocząć! Podpowiadamy, jak to zrobić.
Ponad tygodniem nieprzerwanego wolnego może nas przywitać nowy rok już w styczniu. Co prawda Święto Trzech Króli wypada w niedzielę, a więc pracownikom –zgodnie z przepisami – nie przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny, to i tak jeśli weźmiemy cztery dni urlopu (w Sylwestra oraz od 2 do 4 stycznia), to łącznie będziemy mieli 9 dni nieprzerwanego odpoczynku od pracy.
Na kolejne dni świąteczne będziemy musieli jednak dłużej poczekać. Dopiero w kwietniu wypada Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, a nieco ponad tydzień później także Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 Maja.
zobacz także: kiedy urlop w 2020 roku? jak najwygodniej ułożyć sobie kalendarz urlopów?
Na przełomie kwietnia i maja mamy dzięki świętom dwa warianty dłuższego wolnego. Wystarczy, aby w okolicach Święta Pracy wziąć trzy dni urlopy, by poza pracą spędzić łącznie 9 dni. Jeśli dołożymy do tego także cztery dni tuż po Poniedziałku Wielkanocnym, to będziemy mogli odpoczywać od pracy przez 16 dni, biorąc tylko 7 dni z puli urlopowej.
W letnich miesiącach dni ustawowo wolne wypadają w czerwcu i w sierpniu. 20 czerwca przypada Boże Ciało, które zgodnie z kalendarzem liturgicznym obchodzimy w czwartek. Daje to możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni, jeśli weźmiemy w pracy urlop w piątek 21 czerwca. Jeśli dodatkowo weźmiemy urlop w dniach od 17 do 19 czerwca, to wolne wydłuży się łącznie do 9 dni (przy 4 dniach z puli urlopu).
zobacz także: długi weekend majowy to nie jedyna okazja, aby przedłużyć sobie urlop
Bardzo podobnie sytuacja wygląda w sierpniu. Święto Wojska Polskiego wypada w czwartek 15 sierpnia i tu także mamy możliwość wydłużenia wolnego nawet do 9 dni.
W listopadzie ustawowe dni wolne wypadają w związku ze świętem Wszystkich Świętych oraz Narodowym Świętem Niepodległości. Pierwsze z nich wypada w piątek, drugie – w poniedziałek, a więc wydłużają nam weekendy.
zobacz także: to nie koniec długich weekendów w tym roku – kiedy jeszcze warto wziąć urlop?
Dłuższemu odpoczynkowi w grudniu sprzyja za to ułożenie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku i Trzech Króli. Jeśli w okolicach tych świąt zdecydujemy się wziąć 7 dni urlopu wypoczynkowego, włącznie z tymi świętami oraz weekendami mamy szansę na 17 dni nieprzerwanego wolnego.