Wolne dni z okazji ślubu przysługują nie tylko parze młodej. Możliwe jest uzyskanie urlopu okolicznościowego na ślub dziecka, natomiast nie ma możliwości otrzymania urlopu okolicznościowego na ślub brata, siostry ani innych członków rodziny. Podstawą uzyskania urlopu okolicznościowego jest złożenie odpowiedniego wniosku do pracodawcy.
Urlop okolicznościowy na ślub: komu i w jakim wymiarze przysługuje?
Poza urlopem wypoczynkowym każdemu pracownikowi przysługuje tak zwany urlop okolicznościowy. Urlop okolicznościowy to wolne dni, które dotyczą szczególnych sytuacji, takich jak ślub lub pogrzeb. Warto zaznaczyć, że urlop okolicznościowy nie wlicza się do całej puli dni urlopowych, a pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zgody na taki urlop. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy przysługuje urlop okolicznościowy na ślub dziecka. Okazuje się, że urlop okolicznościowy na ślub jest możliwy nie tylko dla nowożeńców, ale także dla rodziców pary młodej. Urlop okolicznościowy na własny ślub przysługuje każdej osobie, która złoży odpowiedni wniosek do pracodawcy. Wymiar tego urlopu to dwa dni. Urlop okolicznościowy na ślub córki lub syna może otrzymać każdy rodzic, a wymiar takiego urlopu to jeden dzień. Nie jest możliwe otrzymanie urlopu okolicznościowego na ślub siostry lub brata, a także urlopu okolicznościowego na ślub rodzica. W takich sytuacjach trzeba korzystać z urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi, który bierze ślub, oraz jego rodzicom przysługuje urlop okolicznościowy zarówno na ślub kościelny, jak i na cywilny lub konkordatowy.
przeczytaj też: czym jest urlop wychowawczy? ile trwa? komu przysługuje?
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracyKiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?
Przepisy nie określają precyzyjnie tego, w jakim czasie trzeba wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub. Nie musi on być koniecznie wykorzystany w dniu ślubu ani bezpośrednio przed lub po nim. Dni urlopu okolicznościowego powinny być jednak wykorzystane w taki sposób, aby mogły być powiązane z konkretną okazją. Oznacza to, że pracownica, która bierze ślub, może na przykład wykorzystać jeden dzień wolny na przymiarki sukni ślubnej, a drugi na załatwianie formalności związanych z salą ślubną. Z kolei rodzic osoby biorącej ślub może wykorzystać swój dzień wolny na rozdawanie zaproszeń wraz z przyszłą parą młodą.
przeczytaj też: Urlop bezpłatny – wniosek, zasady przyznawania i czas trwania
Urlop okolicznościowy na ślub: wniosek
Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub powinien zawierać dane pracownika, dane pracodawcy oraz termin lub terminy, w których pracownik chce wykorzystać przysługujący mu urlop. We wniosku można także zawrzeć informację o podstawie prawnej dotyczącej urlopu okolicznościowego na ślub własny lub dziecka (jest to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku). We wniosku powinna zostać zawarta liczba przysługujących dni (1 lub 2). We wniosku należy również zawrzeć zobowiązanie dostarczenia dokumentu poświadczającego ślub (na przykład kopii skróconego odpisu aktu małżeństwa). Jeśli pracownik chce wykorzystać urlop okolicznościowy po ślubie, może odpowiedni dokument dołączyć do wniosku. W przypadku urlopu okolicznościowego na ślub nie ma znaczenia, czy ślub odbywa się w dniu wolnym od pracy, czy organizowane jest wesele ani ile trwa cała impreza. Bez względu na te czynniki urlop okolicznościowy należy się zarówno młodej parze, jak i rodzicom nowożeńców.