Z urlopu ojcowskiego może skorzystać każdy pracownik, który jest ojcem. Z 14 pełnopłatnych dni urlopu można skorzystać po przedstawieniu pracodawcy odpowiedniego wniosku w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Sprawdź, jakie informacje powinien on zawierać i jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć.   

Urlop ojcowski – czym jest? Jaki ma wymiar?

Urlop ojcowski to 14 dni wolnych, które przysługują każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który został ojcem lub przysposobił dziecko. Celem jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem/dziećmi, natomiast podstawą prawną do przyznania dni wolnych pozostaje art. 182 par. 1 Kodeksu pracy. 2-tygodniowy urlop można wykorzystać od razu lub podzielić go na 2 części po 7 dni.

Wymiar urlopu nie zależy od liczby urodzonych lub przysposobionych dzieci. W praktyce oznacza to, że za urodzenie jedynaka i bliźniąt przysługuje taka sama liczba dni urlopowych. Urlop wychowawczy matki nie wyklucza możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego – nie zawiesza prawa matki do pobierania zasiłku za ten czas. 

Urlop tacierzyński a ojcowski to dwa różne rodzaje urlopów – podczas tego pierwszego ojciec zastępuje matkę w opiece nad dzieckiem, podczas gdy ta wraca do pracy po porodziem, natomiast ten drugi może odbywać się w czasie trwania urlopu macierzyńskiego i daje szansę świeżo upieczonym rodzicom, aby spędzili ten czas razem z dzieckiem.  

Wniosek o urlop ojcowski – jakie informacje powinien zawierać?

Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • planowany termin urlopu;
  • informację, czy urlop zostanie wykorzystany w pełnym wymiarze czy podzielony na dwie 7-dniowe części;
  • imię i nazwisko dziecka;
  • data urodzenia dziecka;
  • oświadczenie, że pracownik nie korzystał jeszcze z urlopu ojcowskiego nad dzieckiem, którego dotyczy wniosek.

Firmy zazwyczaj udostępniają wnioski urlopowe swoim pracownikom, ale w przypadku braku obowiązujących wzorów można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w internecie. 

 

Treść wniosku może brzmieć następująco:

“Na podstawie art. 1823 § 1 Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego w wymiarze (liczba dni/tygodni) w okresie od–do (daty) w celu sprawowania osobistej opieki nad moim dzieckiem (imię i nazwisko dziecka), urodzonym (data urodzenia dziecka). Oświadczam, iż nie korzystałem z urlopu ojcowskiego z tytułu opieki nad wyżej wymienionym dzieckiem.”

Warto wiedzieć: Podanie o urlop – najważniejsze informacje

Co trzeba dołączyć do wniosku o urlop ojcowski?

Do wniosku o urlop ojcowski należy dołączyć odpis skróconego aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny dokument, który potwierdza urodzenie dziecka. Jeśli dziecko zostało adoptowane, konieczne jest dołączenie kopii prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka.

W jakiej formie złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Wszystko zależy od praktyk stosowanych w danej firmie. Procedura składania tego rodzaju wniosków nie różni się od procedowania innych wniosków urlopowych, np. o udzielenie urlopu wypoczynkowego. 

Przeczytaj także: Zmniejszenie etatu po macierzyńskim – na czym polega?

Ile czasu na złożenie wniosku o urlop ojcowski?

Pracownik, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego, powinien złożyć wniosek minimum 7 dni od daty pierwszego dnia wolnego. Taka praktyka ułatwi pracodawcom organizację pracy tj.  umożliwi optymalny podział obowiązków między pozostałymi członkami zespołu. Omawiany urlop należy wykorzystać w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Jeśli ojciec nie złoży wniosku w tym czasie, urlop przepada. 

Niezależnie od urlopu ojcowskiego, można skorzystać również z 2 dni opieki nad dzieckiem, którym rodzice mogą podzielić się według uznania. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kto płaci za urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przydzielany jest w ramach ubezpieczenia chorobowego i jest finansowany ze środków funduszu chorobowego ZUS. 

Czy urlop ojcowski jest 100% płatny?

Urlop ojcowski jest płatny w wymiarze 100%.

Czy ojciec dziecka może skorzystać z urlopu ojcowskiego podczas urlopu macierzyńskiego matki dziecka?

Tak. Urlop ojcowski może odbywać się w czasie trwania urlopu macierzyńskiego matki. Kobieta nie traci wtedy prawa do zasiłku.

Czy pracownik może pracować w trakcie urlopu ojcowskiego?

Pracownik nie może wykonywać obowiązków zawodowych w firmie, która udzieliła mu urlopu ojcowskiego. Nie ma jednak prawnych przeszkód, aby wykonywał inne prace zlecone. 

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego?

Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu ojcowskiego na podstawie art. 182 par. 2 Kodeksu pracy, jeśli wniosek zostanie złożony z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli pismo trafiło do kadr później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu lub poważnie dezorganizuje pracę w firmie, pracodawca nie ma obowiązku akceptowania takiego wniosku. Zazwyczaj proponuje wtedy inny termin.