Jedne mogą być przyjemne – „Opowiedz mi o swoim największym osiągnięciu zawodowym”. Inne brzmieć jak wyzwanie – „Jakie było Twoje najgorsze doświadczenie z pracodawcą”. Nie ma jednak wątpliwości – wszystkie pytanie rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej mają sprawdzić Twoje podejście do pracy i trudnych sytuacji, które mogą Ci się przydarzyć w życiu zawodowym.
gotowy do rozmowy kwalifikacyjnej? przejrzyj nasze oferty pracy »
Jest kilka pytań, które szczególnie często przewijają się w trakcie spotkań z rekruterami, a potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kandydatów. Wystarczy jednak się z nimi oswoić przed rozmową kwalifikacyjną, a wszystko powinno pójść gładko.
proszę opowiedzieć o sobie
Rekruter w czasie rozmowy kwalifikacyjnej niemal na pewno poprosi o to, by w kilku słowach opowiedzieć o sobie. Nie przesadzajmy z zagłębianiem się w prywatne kwestie, opowieści o miejscu, w którym dorastaliśmy lub naszych ulubionych weekendowych aktywnościach. Jest to za to doskonała okazja, by zaprezentować swoje doświadczenie i przekonać do siebie rekrutera.
Pozornie wydaje się, że nie jest to trudne pytanie, że można na nie odpowiedzieć szybko i od ręki. Ale jeśli źle to rozegramy, może to mieć wpływ na dalszy ciąg rozmowy kwalifikacyjnej.
Specjalistka ds. rozwoju kariery Lily Zhang z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology podpowiada, że najlepiej mieć na to pytanie gotową formułę odpowiedzi. Według niej, jednym ze sposobów jest uszeregowanie odpowiedzi począwszy od aktualnej sytuacji, poprzez przeszłe doświadczenia zawodowe, a skończywszy na planach na przyszłość. Na początek warto więc opowiedzieć o aktualnym stanowisku, krótko omówić swoje wcześniejsze zatrudnienie, wybierając tylko te elementy, które mogą być istotne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy, a następnie wymienić zadania, które chcielibyśmy wykonywać w nowym miejscu pracy.
co jest Pani/Pana słabszą stroną?
Co jest Twoją słabą stroną w pracy? – to jedno z ulubionych pytań wielu rekruterów, bo pozwala Cię skutecznie sprawdzić. Dość powszechnie zaleca się w tym przypadku podawanie takich wad, które łatwo można przekuć w zalety, dlatego „jestem perfekcjonistą” było swego czasu dość popularną odpowiedzią.
Skoro jednak była to popularna odpowiedź, to gwarantujemy, że rekruterzy znają już ten wybieg. Tak, jak we wszystkich odpowiedziach, tutaj także najlepiej opowiedzieć historię, która naprawdę stoi za wymienioną słabostką. Wyjaśnij, z czym się zmagasz i określ czas w przeszłości, gdy pojawiły się Twoje trudności. Dobierz historię, która znalazła już swój szczęśliwy finał, aby móc od razu opowiedzieć o tym, jak udało ci się rozwiązać problem.
Sharon Florentine, publicystka magazynu CIO, sugeruje, że w tym przypadku najlepsza będzie taka odpowiedź, która pokaże, że uświadamiasz sobie swoje słabości, wiesz, jak wpływają na Twoją pracę, ale też podejmujesz działania, które ten wpływ mają ograniczyć.
dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszej firmie?
To kolejne, z pozoru proste pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej, ale gdy padnie z zaskoczenia, może zachwiać Twoją pewnością siebie. Dlatego warto się spodziewać tego pytania, a przede wszystkim przygotować się na odpowiedź.
Nie wystarczy to, co oczywiste – jest sobie firma, która ma wakat, a Ty masz właściwe kwalifikacje. Warto naprawdę zaimponować rekruterowi wiedzą na temat przyszłego pracodawcy. Carole Martin, ekspertka, która współpracuje z portalem pracy Monster.com, zaleca, aby tym pytaniem zaznaczyć, że pracę domową odrobiliśmy i doskonale wiemy, dlaczego pasujemy właśnie do tej firmy.
Steve Langerud, który zajmuje się tematyką kultury organizacyjnej, podkreśla, że z tego pytania zwycięsko wyjść mogą ci, którzy powołają się nie tylko na atrakcyjną kulturę firmy czy życiowe aspiracje, ale także umiejscowią swoje umiejętności w kontekście korzyści dla pracodawcy. Wystarczy więc pokazać rekruterowi, jak Twoje doświadczenia i zdolności mogą pomóc w rozwoju firmy i osiągnięciu jej celów.
opowiedz o sytuacji zawodowej, w której poniosłeś porażkę
Nikt nie przepada, gdy musi sobie przypomnieć o sytuacji, w której nie wszystko poszło zgodnie z planem, jednak rekruterzy chcą dowiedzieć się w ten sposób, jak radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, aby mieć lepsze rozeznanie w tym, jak na co dzień działamy w pracy.
Według Chrisitine Zimmermann ze Startup Institute, najlepiej, gdy odpowiedź na to pytanie rekrutera pokaże, w jaki sposób przyjmujemy porażkę, jak na nią reagujemy i jakie wyciągamy wnioski.
To oznacza, że w rozmowie warto wyjaśnić, czego nauczyliśmy się w wyniku tych doświadczeń i jak tą wiedzę wykorzystujemy obecnie. Isabel Thottam z serwisu Glassdoor dodaje też, że im wyraźniej pokazujesz, jakie wyciągnąłeś wnioski z porażki, im lepiej komunikujesz to rekruterowi, tym bardziej dajesz mu do zrozumienia, że więcej takiego błędu nie popełnisz, bo już doskonale wiesz, co poprzednio poszło nie tak.
gdzie widzisz siebie za 5 lat?
Może to być jedno z najbardziej podchwytliwych pytań w ciągu całej rozmowy kwalifikacyjnej, bo przecież ubiegasz się o pracę tu i teraz, a nie za pięć lat. Nie musisz być jednak jasnowidzem, by sprytnie poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Sharon Florentine z CIO wyjaśnia, że rekruterzy chcą w ten sposób dowiedzieć się, czy stawiasz sobie realistyczne cele w karierze zawodowej, a jednocześnie masz ambicje oraz czy proponowane stanowisko zgodne jest z Twoimi celami i planem rozwoju. Zatem przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, określ swoje cele zawodowe, najlepiej od razu prześlij je do rekrutera, np. umieszczając je w CV. Jeśli potrafisz przekonująco opisać, w jaki sposób Twoje plany na przyszłość zbieżne są ze specyfiką firmy i stanowiska, na pewno wyróżnisz się spośród kandydatów.
To pytanie jest także szansą dla rekrutera, aby ocenić, czy kandydat planuje związać się z firmą na dłużej – twierdzi Lily Zhang. Możesz więc opowiedzieć o tym, z jakim entuzjazmem podchodzisz do nowego wyzwania i jaki chcesz wpływ na działanie organizacji.
Oczywiście nie do każdego pytania rekrutera można z góry opracować odpowiedź. Wciąż może nas zaskoczyć na przykład pytanie o to, jakim chcielibyśmy być warzywem i dlaczego. Jeśli tylko jakieś pytanie sprawi Ci trudność, zawsze możesz powiedzieć, że potrzebujesz chwili czasu do namysłu. Nie chodzi przecież o to, by zbić Cię z tropu, a większość rekruterów jest na tyle uprzejma, że nie będzie naciskać na natychmiastową odpowiedź.
potrzebujesz wsparcia w poszukiwaniu pracy? skontaktuj się z naszym lokalnym biurem »
Artykuł powstał na podstawie tekstu "Top 5 tricky interview questions and how to answer them" opublikowanego w serwisie Randstad.com.