Odpowiedni ubiór sprawia, że przyszły pracodawca ma świadomość zaangażowania kandydata, jego motywacji oraz pozytywnego nastawienia do pracy. Ubranie na rozmowę o pracę powinno być schludne, eleganckie i dopasowane do sytuacji oraz miejsca, w którym przeprowadzana jest rozmowa. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, znajdziesz ją w tym artykule.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Najważniejsze wskazówki
Ubranie na rozmowie kwalifikacyjnej to dla pracodawcy pierwszy sygnał na temat kandydata do pracy. Nawet jeżeli osoba dobrze odpowiada na pytania o przyszłą pracę, to niezadbany i mało elegancki wygląd może ją zdyskwalifikować w oczach rekrutera.
Wybierając się na rozmowę rekrutacyjną, przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, jaki dress code panuje w danej firmie. Jeżeli miejscem przyszłej pracy ma być siłownia, można ubrać się na sportowo. Jednak w sytuacji, w której miejscem spotkania z rekruterem jest biuro lub korporacja, ubiór powinien być formalny i elegancki. Warto też sprawdzić, jak ubierają się osoby pracujące w danej firmie. Jeżeli wszyscy pracownicy są ubrani luźno, na przykład noszą jeansy, to można pozwolić sobie na styl smart casual, czyli półformalny.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w lecie, a jak w zimie?
W lecie, zwłaszcza podczas upałów, mogą pojawić się problemy z doborem stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Zdecydowanie należy wybrać przewiewny strój, aby uniknąć kłopotliwego spocenia się, jednak wciąż należy być eleganckim. Kobiety powinny postawić na biznesową sukienkę z krótkim rękawem, rajstopy oraz szpilki lub baleriny. Z kolei mężczyźni nie powinni rezygnować z koszuli, długich spodni ani marynarki. Letnie garnitury i garsonki zwykle są dosyć przewiewne, bez problemu można więc dobrać komfortowy strój. Odpowiadając na pytania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, należy być swobodnym i spokojnym, dlatego strój musi być przede wszystkim wygodny. W zimie najlepszym wyborem dla pań będzie cieplejsza sukienka lub garsonka, a dla panów zimowy garnitur. Warto pamiętać o tym, że zakładając wierzchnie nakrycie, można niechcący pognieść koszulę lub bluzkę.
Pierwsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć tego, czy jest nam wygodnie, czy chcemy powiesić płaszcz na wieszaku, czy chcemy się czegoś napić. Przychodząc na miejsce rozmowy, najlepiej zostawić kurtkę czy płaszcz na wieszaku w hallu lub w szatni, ponieważ nie powinno się wchodzić do pokoju w wierzchnim okryciu i zdejmować go przy rekruterach.
Ubranie na rozmowie kwalifikacyjnej: najczęstsze błędy
Istnieje kilka błędów dotyczących ubioru, które popełniają kandydaci przychodzący na rozmowę kwalifikacyjną do pracy. W przypadku mężczyzn należy do nich zakładanie T-shirtów oraz podwijanie rękawów koszul. Panowie powinni wykluczyć obuwie sportowe lub sandały, chyba że idą na rozmowę do bardzo luźnej firmy. W przypadku pań nie powinno się odkrywać palców u stóp, zakładać za dużo biżuterii i robić zbyt ostrego makijażu. Ubiór, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, powinien być przede wszystkim schludny i elegancki. Rozmowa kwalifikacyjna do pracy jest bardzo ważnym wydarzeniem w karierze każdego pracownika, dlatego ubranie na rozmowie kwalifikacyjnej powinno pomagać, a nie przeszkadzać w osiągnięciu celu.