Praca jako hostessa ma zazwyczaj charakter tymczasowy lub dorywczy. Pozwala na zarobienie dodatkowych pieniędzy, a także zdobycie pierwszych doświadczeń związanych z obsługą klienta. W związku z tym zajęcie to wykonują przede wszystkim studentki, a czasami również licealistki. Aby zatrudnić się na tym stanowisku, muszą jednak odznaczać się pewnymi predyspozycjami. Wymagania do pracy hostessy to m.in. dobra prezencja, pozytywne nastawienie, a także wytrzymałość fizyczna.
Kim jest hostessa?
Hostessa – co to za praca? Takie pytanie zadaje sobie wiele młodych dziewcząt, które zastanawiają się nad podjęciem pracy dodatkowej w tym charakterze. Najogólniej mówiąc, zawód ten dotyczy otaczania opieką klientów danej firmy. Samo słowo „hostessa” pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza gospodynię. Zadaniem osoby na tym stanowisku jest więc zadbanie o dobre samopoczucie gości i postaranie się, aby czuli się w jej towarzystwie jak najlepiej.
Praca jako hostessa nie jest jednak jednorodna. Kobiety wykonujące to zajęcie mogą bowiem pracować w różnych miejscach (np. w galerii handlowej czy na targach), a także w różnym charakterze (np. jako promotorki czy prezenterki przedstawiające konkretne produkty). Ich kluczowym zadaniem zawsze jest jednak jak najlepsze zaprezentowanie danej firmy.
Co robi hostessa?
To, na czym polega praca hostessy, zależy od miejsca, w którym pracuje dana kobieta. Do podstawowych obowiązków na tym stanowisku należy jednak zazwyczaj:
- witanie gości,
- przekazywanie informacji związanych z charakterem danego wydarzenia,
- oprowadzanie gości i udzielanie im pomocy,
- ● wspieranie gospodarza wydarzenia,
- różnego typu działania promocyjne, np. prezentacja oferty firmy, rozdawanie ulotek czy zachęcanie do zakupu danego produktu,
- dbanie o dobrą atmosferę imprezy,
- kreowanie pozytywnego wizerunku firmy.
To, co robi hostessa, obejmuje też często wręczanie nagród, zapraszanie na konkursy czy zabawianie gości luźną rozmową.
Praca hostessy – wymagania do wykonywania zawodu
W przypadku pracy hostessy duże znaczenie ma wygląd. Rolą kobiety na tym stanowisku jest reprezentowanie firmy, dlatego też powinna być zadbana, elegancka i pełna wdzięku. Musi także odznaczać się pozytywnym nastawieniem, miłym usposobieniem oraz posiadać wysoką kulturę osobistą i rozwinięte zdolności komunikacyjne. Praca jako hostessa wymaga też niekiedy znajomości języka obcego.
Co istotne, takie stanowisko wiąże się często z koniecznością spędzania wielu godzin w pozycji stojącej, zazwyczaj w butach na wysokim obcasie. W związku z tym należy pamiętać, że jednym z ważnych wymagań do pracy hostessy jest duża odporność fizyczna.
Wady i zalety pracy jako hostessa
Praca hostessy stanowi zazwyczaj zajęcie dodatkowe, które umożliwia połączenie obowiązków służbowych z nauką. Zaletą jej wykonywania jest także możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń na rynku pracy, jak również szansa na poznanie wielu interesujących ludzi i nawiązanie z nimi kontaktów zawodowych, które mogą przydać się w przyszłości. Nie należy również zapominać, że praca hostessy to dodatkowy zarobek – wynagrodzenie na tym stanowisku zależy jednak od konkretnej firmy i wydarzenia. Najczęściej obowiązuje stawka godzinowa, która wynosi średnio 15 zł, jednak można też trafić na o wiele lepiej płatne zlecenia.
Wadą pracy jako hostessa jest tymczasowy charakter tego zajęcia – nie jest to stała praca, którą można wykonywać przez całe życie. Ponadto, decydując się na objęcie takiego stanowiska, trzeba być odpornym nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Jest to bowiem męcząca praca, w której nierzadko można spotkać się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony klientów.