Wynagrodzenie akordowe to system płac, w którym uwzględnia się przede wszystkim wydajność, zaangażowanie i wyrabianie dziennych norm przez pracownika. Tego rodzaju system wdraża się w branżach, gdzie łatwo tę normę ustalić – np. w zakładzie krawieckim, gdzie wysokość Twojej wypłaty będzie zależała od liczby koszul, które uszyjesz w czasie trwania swojej zmiany. Rozwiązanie to budzi wątpliwości, jednak jest ono ściśle regulowane przez Kodeks Pracy. Sprawdź, co warto wiedzieć o wynagrodzeniu akordowym.
Czym jest praca na akord? Zasady
Współczesne trendy w wynagrodzeniach uwzględniają nie tylko stałą pensję lub stawkę za godzinę pracy. Jednym z systemów pracy i wynagradzania jest tzw. praca na akord, w której liczy się wykonanie dziennej normy. Osoby, które pracują szybciej i efektywniej będą otrzymywały wyższe wynagrodzenie, a ich wysiłek będzie co miesiąc widoczny na pasku wynagrodzenia.
Tego rodzaju praktyk nie da się wprowadzić wszędzie – np. nauczyciel czy pracownik administracji nie będzie pracował na akord, ponieważ przy pracy umysłowej trudno wprowadzić jasne, zrozumiałe dla wszystkich dzienne normy. Z kolei praca akordowa to rozwiązanie idealne w zakładach krawieckich, magazynach czy w różnego rodzaju halach produkcyjnych – tutaj da się łatwo ustalić dzienne normy, np. pracodawca określa, ile koszul trzeba uszyć lub ile opakowań ciastek wyprodukować. Osoby, które zrobią więcej, otrzymają wyższą zapłatę niż leniwi pracownicy. Jest to jeden – obok premii uznaniowej czy success fee (ang. opłaty za sukces) – ze sposobów motywowania pracowników.
Praca na akord nie jest osobną formą umowy – ten system może działać zarówno w ramach umowy o pracę, jak i przy umowach cywilnoprawnych (umowa-zlecenie, umowa o dzieło).
Co to jest wynagrodzenie akordowe?
Wynagrodzenie akordowe to szansa, aby osiągnąć coś więcej niż tylko przeciętne wynagrodzenie. Mówiąc najprościej, jest to polityka płacowa, w której suma wypłaty odzwierciedla zaangażowanie pracownika. Pensję wypłaca się na podstawie przejrzystej umowy, w której widnieją zarówno normy pracy oraz tzw. stawka akordowa, czyli wynagrodzenie za godzinę pracy zgodnej z normą.
Rozwiązanie to jest regulowane przez Kodeks Pracy, który w art. 82, par. 1 mówi, że „za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu”. Czy oznacza to jednak, że pracownik, który nieprawidłowo wykona swój obowiązek, nie dostanie zapłaty? Nie ma takiej możliwości!
Wynagrodzenie akordowe a płaca minimalna
Jeśli w danym miesiącu pracownikowi – zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę – nie udało się wypracować pensji w wysokości przynajmniej najniższej krajowej, pracodawca ma obowiązek uzupełnić jego wypłatę tak, aby była równa płacy minimalnej w Polsce. W umowie-zleceniu obowiązuje z kolei odgórnie ustalona minimalna stawka godzinowa. Kodeks gwarantuje również wypłatę części wynagrodzenia za czas przestoju spowodowanego np. awarią maszyn. Te zapisy dają pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa.
Wynagrodzenie akordowe – czy taki system się opłaca?
Praca na akord ma wady i zalety. Z jednej strony daje możliwość zwiększenia zarobków, a z drugiej nie jest tak stabilna, jak np. umowa o pracę z odgórnie ustalonym wynagrodzeniem miesięcznym.
Sprawdź też, jak powinno wyglądać negocjowanie wynagrodzenia i jak skutecznie prosić o podwyżkę.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy praca na akord jest legalna?
Praca na akord jest legalna, o ile pracodawca podpisze z pracownikiem umowę i ustali normy pracy oraz stawkę akordową.
Co z wynagrodzeniem pracownika, gdy pojawiają się przestoje w pracy?
W przypadku przestoju spowodowanego awarią pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia, które wylicza się na podstawie średniej stawki godzinowej za ostatnie 3 miesiące.
Na czym polega akord progresywny?
Akord progresywny to system płac, w którym każdy kolejny produkt – np. kolejna uszyta koszula – wykonany ponad normę będzie lepiej płatny.