Praca w branży IT dostępna jest na wielu różnorodnych stanowiskach. Wybór jednego z nich zależy od umiejętności i preferencji konkretnej osoby. Mimo to, same kompetencje to czasem za mało. Przyjmując pracownika do firmy, większość pracodawców oczekuje od niego przynajmniej minimalnego doświadczenia w branży.
Praca w IT – jakie stanowiska można objąć?
Ciekawa praca w IT jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. W firmach związanych z nowymi technologiami pracodawcy proponują wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia. Co ważne, stanowiska te są nie tylko rozwojowe, ale i dobrze płatne. Praca w branży IT może dotyczyć takich zawodów, jak m.in.:
- programista (np. front-end developer, back-end developer czy full-stack developer),
- informatyk,
- administrator baz danych,
- tester oprogramowania,
- architekt systemów IT,
- administrator sieci.
To oczywiście jedynie przykłady najbardziej popularnej pracy w branży IT. Co ważne, większość stanowisk ma kilka stopni zaawansowania. Karierę rozpoczyna się zazwyczaj od posady junior specialist, a kolejnymi szczeblami rozwoju są pozycje mid- i senior-specialist.
Czy praca w IT bez doświadczenia jest możliwa?
Praca w IT bez studiów jest jak najbardziej możliwa – przykładowo, w przypadku programisty często wystarczy ukończyć kilkutygodniowy kurs lub zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności na własną rękę. Mimo to, pracodawcy często wymagają od potencjalnych kandydatów wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Nie jest tak jednak zawsze. Czasami zdolne osoby mogą dostać się do wymarzonej firmy na stanowisko juniorskie, nawet jeśli wcześniej nie pracowały w dziale IT.
Otrzymanie pracy w branży IT bez doświadczenia wymaga jednak dużej determinacji i zaangażowania. Konieczne jest bardzo dobre opanowanie konkretnych umiejętności, które można potwierdzić w praktyce. W tym celu warto przedstawić pracodawcy różnego typu projekty, które zrobiło się na własne potrzeby.
Mimo tego, nawet osoba o odpowiednich kompetencjach może mieć trudności ze znalezieniem pracy w IT bez doświadczenia. Chcąc rozpocząć karierę w tej branży warto postawić na staże i praktyki. Nawet jeśli będą one bezpłatne (choć często pracodawcy oferują wynagrodzenie), pozwolą na zdobycie nowych umiejętności i zapoznanie się ze specyfiką pracy firmy, a także uzyskanie pierwszych prawdziwych doświadczeń zawodowych. Może się to okazać bezcenne dla przyszłej kariery zawodowej. Dlatego też, rozpoczynając pracę w branży IT, trzeba być cierpliwym i przygotować się na wzmożony wysiłek. Tylko dzięki tym dwóm elementom możliwe będzie obejmowanie kolejnych szczebli kariery, a co za tym idzie naprawdę dobre zarobki.
Co ważne, starając się o pierwszą pracę w IT, warto szukać zatrudnienia różnymi kanałami. Można wykorzystać nie tylko tradycyjne metody, jak wysyłanie CV, ale także skorzystać z poleceń znajomych czy uaktywnić się na branżowych serwisach internetowych.
Pierwsza praca w IT – o czym warto pamiętać?
Bez względu na to, czy będzie to staż, czy stanowisko juniorskie – pierwsza praca w IT to doskonały moment na skonfrontowanie swoich kompetencji z realiami zatrudnienia w danej firmie. Nawet jeśli posiada się konkretne umiejętności praktyczne, może się okazać, że w zawodowej rzeczywistości wszystko funkcjonuje nieco inaczej. Nie można się jednak zrażać – zamiast tego należy chłonąć wszystkie informacje i przyjmować wszelkie wskazówki ze strony przełożonych i bardziej doświadczonych współpracowników. Pierwsza praca w IT jest bowiem czasem wzmożonej nauki i nowych doświadczeń. Warto dobrze to wykorzystać – dzięki temu nie tylko można pokazać swoje zaangażowanie pracodawcy, ale również zyskać nowe, przydatne kompetencje.