Praca w jednym zawodzie przez całe życie to coraz rzadziej spotykana sytuacja. Obecnie wielu ludzi ceni sobie elastyczność, dlatego decyduje się na zmianę profesji. Jak się skutecznie przebranżowić? Ważna jest cierpliwość, dokładna analiza swoich umiejętności i zainteresowań oraz stopniowe zdobywanie nowej wiedzy i kompetencji.
Zmiana zawodu to poważne przedsięwzięcie, które – zwłaszcza po wielu latach wykonywania jednej profesji – budzi pewne obawy i niepewność. W niektórych przypadkach warto jednak zdecydować się na ten krok. Zastanawiając się, jak się przebranżowić w wieku 30 lat lub później, trzeba podejść do wszystkiego z rozsądkiem i podjąć kilka dobrze przemyślanych działań.
przeczytaj też: które najlepsze książki psychologiczne związane z rozwojem i karierą warto znać?
Kiedy warto się przebranżowić?
Rozważania na temat tego, jak się przebranżowić, nie biorą się znikąd. Najczęściej pojawiają się pod wpływem niekorzystnej sytuacji zawodowej. Może to mieć związek z różnymi kwestiami. Najważniejsze z nich, które zdecydowanie stanowią dobry powód do zmiany profesji, to przede wszystkim poczucie wypalenia, nadmiernego zmęczenia, pustki i zniechęcenia, zastój i brak możliwości rozwoju w obecnej pracy, znudzenie obowiązkami służbowymi i malejące zaangażowanie w nie lub zbyt niskie wynagrodzenie w stosunku do oczekiwań, bez szans na podwyżkę. Dodatkowo o przebranżowieniu warto pomyśleć wtedy, gdy aktualnie wykonywana praca wywołuje frustrację i zazdrość skierowaną wobec przedstawicieli innych zawodów, a także sprawia, że ma się poczucie marnowania swojego potencjału i talentu oraz prowadzi do ponurej wizji braku ciekawej przyszłości zawodowej.
Na jaki zawód warto się przebranżowić?
Przed odpowiedzią na pytanie, jak się przebranżowić, warto zastanowić się, w kierunku jakiego zawodu najlepiej się rozwijać. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego pracownika i jego oczekiwań. W praktyce mnóstwo ludzi decyzję o przekwalifikowaniu się podejmuje ze względu na kwestie finansowe. Wizja wyższych zarobków rzeczywiście może być kusząca. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jak się przebranżowić na IT – sektor ten bez wątpienia gwarantuje solidne wynagrodzenia. W rzeczywistości nie warto jednak kierować się wyłącznie większymi pieniędzmi. Najważniejsze, by nowa profesja odpowiadała osobowości, charakterowi i zainteresowaniom danego pracownika. Ważne są też jego predyspozycje i umiejętności, także te miękkie. Może bowiem się okazać, że np. ciągła praca przed komputerem nie sprawdzi się w przypadku osoby, która uwielbia kontakt z ludźmi. Taki pracownik nie powinien więc zastanawiać się, jak się przebranżowić na programistę – nawet wysokie zarobki (których osiągnięcie wymaga dużo wysiłku i nauki) na dłuższą metę mogą okazać się niewystarczająco motywujące.
Jak się przebranżowić? Podstawowe zasady dla każdej z branż
Bez względu na to, jaki nowy zawód wybierze dana osoba, kwestia tego, jak się przebranżowić zawsze wygląda dość podobnie. Aby całe przedsięwzięcie okazało się skuteczne, warto kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami. Należy więc:
- podsumować swoje obecne osiągnięcia zawodowe;
- przeanalizować swoje umiejętności i predyspozycje;
- poznać swoje słabe i mocne strony;
- zastanowić się, które obowiązki w obecnym zawodzie lubi się wykonywać, a które wręcz przeciwnie;
- przemyśleć swoje priorytety dotyczące pracy (czy jest istotne wysokie wynagrodzenie, możliwość rozwoju, szansa na pracę zdalną itp.);
- wybrać kilka potencjalnych ścieżek kariery;
- stopniowo zdobywać umiejętności i kompetencje w zawodzie, w którym chce się w przyszłości pracować (np. uczęszczać na kursy i szkolenia);
- brać udział w wydarzeniach branżowych związanych z nowym zawodem;
- nawiązać kontakty z ludźmi z danej branży, by móc porozmawiać z nimi o realiach danego zawodu;
- odświeżyć swoje dawne kontakty zawodowe, które mogą okazać się pomocne w poszukiwaniu nowej pracy;
- przygotować dobre dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny);
- wziąć udział w praktykach lub stażu, aby „przetestować” daną profesję;
- uzbroić się w cierpliwość.
przeczytaj też: predyspozycje zawodowe – przykłady i sposoby ich określenia
Powyższe zasady są uniwersalne – sprawdzą się zarówno w przypadku osoby, która zastanawia się, jak się przebranżowić w wieku 40 lat, jak i w przypadku jeszcze młodszych lub starszych pracowników. Warto przy tym pamiętać, aby po podjęciu decyzji o zmianie zawodu nie rzucać od razu obecnej pracy. Takie działanie jest mało rozsądne i może przysporzyć wielu nerwów.