Jest to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Taki sposób kontaktu między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem stał się wyjątkowo popularny w 2020 roku w obliczu epidemii koronawirusa. Internetowa rekrutacja eliminuje konieczność wychodzenia z domu, a więc przyczynia się do zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19.
Rekrutacja przez internet – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?
Internetowa rekrutacja rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniej oferty zatrudnienia. Ogłoszenia o pracę w sieci publikują dziś praktycznie wszystkie firmy, dlatego wybranie tego preferowanego przez daną osobę nie powinno stanowić problemu. Dostęp do różnorodnych ofert zapewniają m.in.:
- ogólnopolskie portale z ogłoszeniami o pracę,
- lokalne witryny, zawierające oferty zatrudnienia w danej okolicy,
- portale specjalistyczne z ofertami pracy w konkretnej branży,
- strony internetowe agencji zatrudnienia.
W obliczu epidemii koronawirusa na wielu portalach przy każdym z ogłoszeń znajduje się informacja o tym, czy na dane stanowisko prowadzona jest rekrutacja przez internet. Tak jak w przypadku standardowego procesu kwalifikacyjnego wystarczy zaaplikować na wybrane ogłoszenie i poczekać na odpowiedź pracodawcy.
Na czym polega rekrutacja przez internet?
Rekrutacja przez internet przypomina standardowy proces pozyskiwania nowych pracowników. Różnicą jest jedynie forma przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej. Zamiast tradycyjnego spotkania w siedzibie firmy pracodawca musi zdecydować się na wykorzystanie innych sposobów komunikacji. Choć klasycznym stosowanym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna, wiele firm wybiera narzędzia internetowe w postaci różnego typu komunikatorów. Dzięki nowym technologiom rekrutacja przez internet może przebiegać sprawnie i bez zakłóceń.
Warto przy tym pamiętać, że jej zasady są identyczne, jak w przypadku tradycyjnego spotkania z pracodawcą. W terminie dogodnym dla obu stron dochodzi do połączenia online, podczas którego rekruter zadaje najważniejsze pytania dotyczące umiejętności, osiągnięć i doświadczenia zawodowego kandydata. Potencjalny pracownik powinien więc dobrze przygotować się do takiej rozmowy, nie zapominając przy tym o założeniu stosownego stroju.
Internetowy system rekrutacyjny i inne narzędzia ułatwiające rekrutację w sieci
Firmy, które wprowadzają rekrutację przez internet mogą do tego wykorzystać szereg użytecznych narzędzi. Podstawowym oprogramowaniem, które wspiera proces pozyskiwania nowych pracowników za pośrednictwem sieci jest internetowy system rekrutacyjny. Tego typu rozwiązanie od dawna stosowane jest przez wiele przedsiębiorstw, ponieważ pomaga w selekcji nadesłanych zgłoszeń oraz w zarządzaniu ich bazą.
Rok 2020 przyniósł jednak nowe wyzwania dla pracodawców. Dotychczas większość z nich przeprowadzała rozmowy kwalifikacyjne w standardowym trybie. Ze względu na epidemię koronawirusa rekrutacja przez internet wymaga stosowania komunikatorów umożliwiających rozmowę z kandydatami bez potrzeby wychodzenia z domu. Popularne stały się więc takie narzędzia jak Skype, Telegram, WhatsApp, Google HangOuts, Microsoft Teams, Facebook Messenger i Signal. Z większości z nich można korzystać zarówno za pośrednictwem komputera, jak i telefonu.
Jakie zalety ma internetowa rekrutacja?
Internetowa rekrutacja przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na dużą oszczędność czasu zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Umożliwia także skontaktowanie się z kandydatami nawet z drugiego końca kraju. W związku z epidemią koronawirusa najważniejsze są jednak kwestie bezpieczeństwa. Rekrutacja przez internet nie wymaga wychodzenia z domu, dlatego pomaga zapobiegać transmisji SARS-CoV-2.