Utrata pracy – i co dalej? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które w pewnym momencie swojej kariery zawodowej zostały zwolnione. Otrzymanie wypowiedzenia wiąże się z wieloma różnorodnymi emocjami: żalem, gniewem, zaskoczeniem, a czasami z ulgą, zwłaszcza gdy zatrudnienie w obecnej firmie było źródłem nagminnego stresu. Bez względu na pierwszą reakcję na wieść o utracie pracy, trzeba dać sobie chwilę na ochłonięcie, a następnie przystąpić do działania. Ułożenie odpowiedniego planu i wyciągnięcie wniosków mogą sprawić, że utrata pracy będzie miała pozytywne skutki.
Utrata pracy a kredyt
Otrzymanie wypowiedzenia jest bolesne zwłaszcza w kilku sytuacjach. Wśród nich, wyjątkowo ważna wydaje się być relacja kredyt a utrata pracy. Jak spłacać pożyczkę, gdy właśnie straciło się zatrudnienie? Takie pytanie pojawia się w głowach osób, które muszą zmierzyć się z tymi niekorzystnymi okolicznościami. W tym przypadku warto zacząć działać jeszcze zanim utrata pracy stanie się faktem. Pozwoli to zabezpieczyć się w razie niespodziewanego zwolnienia. Korzystne może okazać się, np. ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. Inny sposób to stworzenie tzw. finansowej poduszki bezpieczeństwa, czyli zgromadzenie odpowiedniej ilości oszczędności. W przypadku obciążenia utratą pracy i kredytem hipotecznym należy też poinformować bank o swojej obecnej sytuacji i podjąć z nim negocjacje dotyczące dalszej spłaty pożyczki.
Utrata pracy a ubezpieczenie zdrowotne
W momencie otrzymania zwolnienia, istotna jest także zależność utrata pracy a ubezpieczenie. Warto więc wiedzieć, że osobom zatrudnionym na podstawie dowolnego rodzaju umowy o pracę, przysługuje możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej jeszcze przez 30 dni od zakończenia umowy.
Z kolei osoby, które po utracie pracy pobierają świadczenia ZUS i nie odprowadzają od nich składek zdrowotnych, wciąż mogą korzystać z bezpłatnego leczenia. Dotyczy to jednak jedynie okresu pobierania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Utrata pracy: depresja i stres. Jak uniknąć załamania?
W przypadku utraty pracy stres jest naturalną reakcją na tę sytuację. Nie można jednak pozwolić, aby zapanował nad całym życiem, ponieważ taki stan rzeczy może mieć bardzo niekorzystne skutki – grozi nawet depresją i załamaniem nerwowym. Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim spróbować spojrzeć na pozytywne strony utraty pracy. Wśród nich warto wymienić m.in.:
- możliwość odpoczynku i relaksu,
- zyskanie czasu dla siebie i swoich najbliższych,
- szansę na rozwój pasji i zainteresowań, a także zadbanie o własne zdrowie,
- czas na zdobycie nowych kompetencji zawodowych podczas kursów i szkoleń,
- zmianę środowiska zawodowego i nowe możliwości rozwoju.
Utrata pracy – co dalej?
Ważnym krokiem po utracie pracy jest przeanalizowanie dotychczasowej kariery zawodowej. Pozwoli to na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy ścieżka, którą się obrało, faktycznie jest tą właściwą. Jeżeli nie, utrata pracy to doskonały moment na przebranżowienie się i zdobycie nowego, lepszego zawodu. Warto więc wykorzystać wolny czas i zastanowić się, co tak naprawdę lubi się robić i w jakim kierunku można się rozwijać. Należy też zapoznać się z możliwościami na rynku pracy w danym regionie.
Utrata pracy wiąże się oczywiście z koniecznością wysyłania CV do nowych firm. Należy przygotować profesjonalny życiorys, który zainteresuje potencjalnych pracodawców. Warto też zadbać o aktywność na portalach społecznościowych o profilu biznesowo-zawodowym, która może przyciągnąć uwagę rekruterów. Innym sposobem jest również skorzystanie z usług agencji pracy, która może pomóc w znalezieniu stałego lub tymczasowego zatrudnienia.