czym zajmuje się agent nieruchomości?

 

Agent nieruchomości to pośrednik, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie do transakcji między dwiema stronami, np. sprzedawcą i kupującym. Agent w swojej pracy zawodowej zajmuje się jednak nie tylko kwestiami formalnymi takimi jak przygotowanie umów i dokumentów, lecz także innymi sprawami, bardziej powiązanymi z komunikacją z klientami. Do najważniejszych obowiązków agenta nieruchomości należy:

●       opracowanie ofert nieruchomości na sprzedaż lub wynajem;

●       prezentacja ofert, np. w internecie lub w gazecie reklamowej agencji;

●       kontakt z właścicielem nieruchomości lub lokalu, a także z potencjalnymi klientami;

●       oględziny nieruchomości, robienie zdjęć, filmów;

●       pokazywanie nieruchomości zainteresowanym klientom, czyli prezentacja mieszkania, domu lub lokalu usługowego;

●       pozyskiwanie nowych ofert dzięki rozmowom z klientami;

●       przygotowywanie formalne transakcji, czyli tworzenie umów kupna-sprzedaży, umów najmu, przygotowywanie wszelkich dokumentów;

●       doradzanie klientom.

Agent nieruchomości ma więc wiele zadań w swojej pracy, na co dzień musi korzystać z połączonych kompetencji twardych i miękkich. Z jednej strony osoba na tym stanowisku ma pewne obowiązki formalne, związane ze znajomością rynku nieruchomości i tworzeniem umów, a z drugiej zadania komunikacyjne i negocjacyjne. Dobry pośrednik nieruchomości potrafi zachęcić klientów do zakupu lub wynajmu danego lokalu.

aktualne oferty pracy
1

jak zostać agentem nieruchomości?

Agent nieruchomości to zawód znany od bardzo dawna, jednak niesformalizowany. Oznacza to, że nie ma żadnych konkretnych wymagań, dotyczących edukacji, studiów wyższych, kompetencji, ukończonych kursów. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy nadaje się na to stanowisko.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Osoba, która chce zostać agentem nieruchomości, powinna mieć wykształcenie co najmniej średnie, jednak nie musi kończyć studiów. W internecie dostępne są kursy na agenta nieruchomości, zwykle odbywające się w formie online, które kosztują od 600 do 2000 złotych. Zwykle takie kursy przeznaczone są dla osób bez jakiejkolwiek wiedzy na temat rynku nieruchomości, chcących zdobyć więcej informacji głównie dla siebie. Zdecydowana większość pracodawców nie wymaga takich kursów, ponieważ najważniejsze jest dla nich doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie cechy osobowości. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne kursy oficjalne, na przykład organizowane przez PFRN, które dają licencję pośrednika w obrocie nieruchomości. Tego typu szkolenia mają spore znaczenie dla niektórych pracodawców i klientów. Koszt udziału w takim kursie wynosi 1590 złotych (stan na 2022 rok). Po zakończeniu szkolenia należy zdać specjalny egzamin – na tej podstawie przyznawana jest licencja. W praktyce jednak od 2013 roku licencja pośrednika nie jest wymagana ze względu na deregulację.

Kto może zostać agentem nieruchomości? Cechy i predyspozycje

W tym zawodzie spore znaczenie mają pewne predyspozycje, cechy osobowościowe, a także kompetencje miękkie. To właśnie one sprawiają, że do zawodu nadają się tylko niektórzy i nieliczni są w stanie odnieść prawdziwy sukces. Do najważniejszych cech na tym stanowisku należą:

●       bardzo dobre zdolności interpersonalne, wysoki poziom komunikatywności;

●       pozytywne nastawienie wobec klientów, zarówno sprzedających, jak i kupujących czy wynajmujących;

●       cierpliwość i wyrozumiałość, ponieważ w tym zawodzie zwykle trzeba trochę poczekać na sukces;

●       skoncentrowanie na potrzebach klientów;

●       mobilność, czyli posiadanie prawa jazdy kategorii B i własnego samochodu oraz chęć do jazdy po mieście lub mniejszych miejscowościach (w zależności od terenu pracy);

●       dyspozycyjność, gotowość do pracy wieczorami i w weekendy (klienci wtedy zwykle już nie pracują i mają czas na oglądanie nieruchomości);

●       elastyczność, umiejętność dopasowania się do różnych sytuacji;

●       zdolność logicznego myślenia, analizowania rynku nieruchomości;

●       motywacja do pracy i zaangażowanie.

Dodatkowo w zawodzie wymagane jest posiadanie wykupionego OC, które stanowi zabezpieczenie dla agenta nieruchomości, a tym samym chroni nie tylko jego, lecz także całą firmę. Chodzi tu o trudne sytuacje, w których agent czegoś nie sprawdził, na przykład przyszłych planów zagospodarowania przestrzennego lub rozbiórki sprzedanej nieruchomości. W takich wypadkach klienci otrzymują odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela.

Wymagania w ogłoszeniach o pracę

Do najczęściej pojawiających się wymagań w ogłoszeniach o pracę należą:

●       wykształcenie co najmniej średnie;

●       prawo jazdy kategorii B, a czasami również własny samochód;

●       prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub gotowość do pracy w systemie prowizyjnym;

●       dyspozycyjność;

●       wysoki poziom zainteresowania rynkiem nieruchomości;

●       komunikatywność;

●       dobra organizacja czasu pracy;

●       umiejętność pracy indywidualnej;

●       znajomość podstawowych programów z zakresu pakietu Office;

doświadczenie zawodowe (w przypadku niektórych firm).

2

czy praca agenta nieruchomości jest trudna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy praca agenta nieruchomości jest trudna. Teoretycznie zawód ten nie wiąże się z ogromnym obciążeniem fizycznym lub psychicznym, jednak może wywoływać pewien stres. Agent nieruchomości powinien być przygotowany na różne sytuacje, zależne w dużym stopniu od czynników zewnętrznych, takich jak sytuacja gospodarcza w kraju, kryzysy, problemy finansowe, brak odpowiedniej liczby klientów, nagłe wzrosty lub spadki cen. Konsekwencją mogą być oczywiście problemy ze sprzedażą nieruchomości. Dodatkowo pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien być świetnie zmobilizowany do pracy, ponieważ to od jego zaangażowania zależą wyniki finansowe. Praca może więc wiązać się ze stresem dotyczącym zarobków i poszukiwania klientów. Agent nieruchomości powinien być przygotowany na przemieszczanie się w ciągu dnia do różnych lokalizacji, a także pracę w niestandardowych godzinach. Przykładowo, agenci miewają nieco podzielony dzień, ponieważ z jednym klientem spotykają się o 10.00, z kolejnym o 16.00, z następnym o 18.00 itd. Dodatkowo zwykle praca jest konieczna wieczorami i w soboty, a czasami także w niedziele, co może wiązać się z brakiem czasu dla rodziny.

3

ile zarabia agent nieruchomości?

Zgodnie z danymi ze stycznia 2024 roku podanymi przez portal wynagrodzenia.pl agent nieruchomości zarabia 6400 złotych brutto* (mediana). Należy jednak zaznaczyć, że osoba na tym stanowisku najczęściej nie jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, więc omijają ją pewne przywileje, takie jak urlop, możliwość wzięcia L4 oraz opłacane przez pracodawcę składki emerytalne. Agent nieruchomości nie może także liczyć na przywileje typowe dla budżetówki, np. nagroda jubileuszowa, emerytura pomostowa czy trzynastka.

* dane dotyczące wynagrodzeń podane za : wynagrodzenia.pl

Z drugiej strony możliwa jest praca w trybie home office, chociaż wielu pośredników jest zobligowanych do tego, aby przychodzić do biura. Agenci ds. nieruchomości zwykle podejmują pracę na zasadach kontraktu B2B, muszą więc założyć własną działalność gospodarczą. W takim przypadku otrzymują tylko prowizję (w wysokości od 2 do 9%, w zależności od miasta i celu sprzedaży). Oznacza to, że pensje miesięczne mogą być naprawdę różne. Przykładowo w słabszych miesiącach agent może nie zarobić nawet na ZUS, a w innych przekroczyć próg 10000 lub 15000 złotych. Niektóre firmy zatrudniają agentów na umowy-zlecenie. W takich przypadkach również płacą zwykle tylko prowizję. Zdarza się, że większe korporacyjne agencje nieruchomości poszukują pracowników na umowę o pracę.

Najczęściej pośrednik dostaje wtedy minimalną krajową plus pewien procent od prowizji. Ta ostatnia opcja jest najbardziej bezpieczna pod względem finansowym, jednak może wiązać się z niższymi prowizjami. W przypadku, gdy agent nieruchomości zajmuje się najmem, otrzymuje prowizję w wysokości pierwszego czynszu. Oznacza to zwykle sporą kwotę, wynoszącą od 1500 do 5000 złotych. Warto zaznaczyć, że przeglądając oferty dla agentów nieruchomości w dużych miastach, w serwisie pracuj.pl można znaleźć spore rozbieżności w zakresie oferowanych zarobków. Firmy oferują czasami od 4000 do nawet 50000 złotych miesięcznie lub od 5000 do 15000 złotych miesięcznie. Wiele zależy więc od umowy oraz wkładu pracy agenta nieruchomości. Zwykle wysokie stawki przeznaczone są dla najlepszych, którzy zdobywają wielu klientów. W kontekście zarobków duże znaczenie ma również praca na umowach otwartych lub zamkniętych. W tym pierwszym przypadku chodzi o takie nieruchomości, które mogą być sprzedawane również przez inne biura, co powoduje, że wyniki drastycznie spadają. Umowy zamknięte są znacznie bardziej opłacalne, ale wymagają lepszego marketingu, zwłaszcza doskonałej promocji.

Zobacz także: Czym zajmuje się i jakie zadania ma przewodnik wycieczek?

mężczyzna i kobieta spacerują na świeżym powietrzu podczas rozmowy
mężczyzna i kobieta spacerują na świeżym powietrzu podczas rozmowy
4

gdzie szukać pracy?

Agenci nieruchomości mają spory wybór, ponieważ liczba ofert jest stosunkowo duża. Najlepiej szukać pracy po prostu przez internet, na popularnych portalach. Niektórzy agenci decydują się na inne metody, np. szukanie zatrudnienia przez media społecznościowe (w tym LinkedIn), a także odwiedzanie agencji nieruchomości i pytanie o możliwość podjęcia pracy. Ta ostatnia opcja sprawdzi się w sytuacji, gdy w danym mieście jest niewielu pracodawców i po prostu kandydat nie może znaleźć ofert. Zwykle chętnych na to stanowisko jest sporo, jednak tylko część osób przechodzi przez okres próbny i decyduje się na pracę w systemie prowizyjnym.

5

jak zacząć pracę?

Niestety zwykle agencje nieruchomości nie zapewniają swoim agentom wystarczającej liczby domów, mieszkań i lokali usługowych na sprzedaż. Właśnie dlatego na początku pracy tak ważne jest szybkie budowanie bazy klientów. Oczywiście niektóre osoby sprzedają lub wynajmują mieszkanie tylko raz w życiu, ale są także profesjonaliści, na przykład flipperzy i firmy. To właśnie w tę drugą grupę warto celować w celach długoterminowych. Agent nieruchomości powinien więc dzwonić, poszukiwać informacji, a także kontaktować się w sposób biznesowy. Do tego spore znaczenie ma zdolność do tworzenia umów obustronnie korzystnych, a więc odpowiednich zarówno dla agenta, jak i dla sprzedającego klienta. W środowisku agencji nieruchomości przyjmuje się, że na pierwszą wypłatę w modelu B2B agent musi czekać około 100 dni. Oznacza to, że przez ten czas pracuje, poznaje klientów i działa. Jeżeli pośrednik nie jest w stanie zdobyć żadnego klienta przez około 6 miesięcy, zwykle oznacza to, że niestety nie nadaje się do tej pracy. Niektórzy decydują się na zatrudnienie w formie dodatkowej, tak jak wolni strzelcy. Taka opcja może być dobra dla osób już z doświadczeniem, ale niezbyt opłacalna dla tych, którzy jeszcze nie postawili pierwszych kroków w zawodzie.

6

wady i zalety pracy jako agent nieruchomości

Praca agenta nieruchomości ma zarówno zalety, jak i wady, prawdopodobnie jak każde inne stanowisko pracy. Pierwszą zaletą jest niski próg wejścia do zawodu, ponieważ nie trzeba ukończyć żadnych studiów, kursów, ani zdobyć licencji. Niestety oznacza to również, że konkurencja jest spora. Wynagrodzenie może być traktowane zarówno jako aspekt pozytywny, jak i negatywny. Agent nieruchomości jest teoretycznie w stanie zarobić sporo, jednak jak wynika z mediany wynagrodzeń, jego zarobki są niższe niż średnia krajowa. Dodatkowy problem stanowi kwestia umowy. Założenie własnej działalności gospodarczej po prostu nie opłaca się przy zarobkach niższych niż 10 tysięcy złotych miesięcznie, ponieważ od tej kwoty trzeba odprowadzić ZUS, składkę zdrowotną (9% dodatkowego podatku) i podatek dochodowy (w wysokości 12% lub liniowo). W praktyce więc ze wspomnianej kwoty 10 tysięcy złotych może zostać tylko 7 tysięcy złotych lub mniej (w zależności od różnych kwestii podatkowych).

Z drugiej strony w obecnych czasach ceny mieszkań i domów oraz nieruchomości na wynajem są naprawdę ogromne. Trudno znaleźć kawalerkę w Krakowie lub Warszawie w cenie niższej niż 350000 złotych albo trzypokojowe mieszkanie za mniej niż 500000–700000. W przypadku prowizji w wysokości tylko 3% agent nieruchomości może zarobić z mieszkania za pół miliona aż 15000. Wystarczy więc, że sprzeda jedno takie lokum miesięcznie i już ma dobre zarobki, a jeśli do tego dojdą inne transakcje, będzie naprawdę zadowolony. Z drugiej strony brak umowy o pracę ma sporo wad, dlatego też nie dla każdego praca w tym zawodzie jest odpowiednia. Kolejną kwestię sporną stanowi czas pracy. Niektórzy pośrednicy w obrocie nieruchomościami pracują w konkretnych godzinach, na przykład od 10.00 do 18.00 lub od 11.00 do 19.00. Inni z kolei nie przychodzą do biura, tylko wykonują część obowiązków z domu, a popołudnia, wieczory i soboty spędzają z klientami. Takie rozwiązanie może mieć wady dla osób z rodziną, zwłaszcza z dziećmi, ale powinno się dobrze sprawdzić w przypadku tych, którzy chcą mieć czas wolny w ciągu dnia lub połączyć dwa rodzaje zatrudnienia.

Do zalet zalicza się też możliwość rozwoju swoich kompetencji i poznawanie nowych informacji na temat rynku nieruchomości. Dodatkowo kontakt z klientami zwykle traktowany jest jako spory plus, jednak oczywiście dla pewnej grupy osób to problem. Dotyczy to np. introwertyków, a także osób, które nie mają zdolności interpersonalnych lub po prostu nie przepadają za kontaktami z obcymi ludźmi. Sporą wadą dla niektórych kandydatów może być konieczność dojazdu do różnych miejsc. W dużych miastach jest to związane z korkami, jazdą w trudnych warunkach atmosferycznych oraz sporymi kosztami benzyny. Problem stanowi też brak zdecydowania klientów oraz oglądanie mieszkań jako „sztuka dla sztuki”, bez prawdziwego zamiaru zakupu. W takich przypadkach agent nieruchomości tylko traci swój cenny czas. Istotną wadą może być także kwestia telefonów. Pośrednik najczęściej cały dzień jest pod telefonem, musi odbierać i odpisywać na wiadomości, a do tego rozmawiać w biurze (to bywa problematyczne w przypadku open space) oraz w samochodzie na zestawie głośnomówiącym.

Tak naprawdę praca agenta nieruchomości ma nie tylko wiele zalet, lecz także sporo wad. Dobrze jednak pamiętać o tym, że spore znaczenie mają indywidualne potrzeby, opinie i preferencje. Praca agenta nieruchomości to dobry zawód dla osób zdeterminowanych i zmotywowanych, pewnych siebie, skoncentrowanych na własnych celach, jak również przygotowanych na pracę w różnych porach i terminach.

Przeczytaj również: Lektor języka angielskiego, niemieckiego – jakie ma obowiązki i kto może nim zostać?

7

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy jako agent nieruchomości. 

thank you for subscribing to your personalised job alerts.