co to jest Android?
Android to nazwa jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych, który posiada jądro Linux. Wykorzystywany jest w urządzeniach mobilnych. Opiera się na nim działanie m.in. smartfonów, tabletów czy netbooków. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie ta platforma daje o wiele większe możliwości. Istnieją więc również takie rozwiązania, jak chociażby Android Auto będący asystentem podróży samochodowych, Android TV przeznaczony dla takiego sprzętu, jak telewizory, dekodery oraz soundbary czy Wear OS na smartwatche. Ten system operacyjny ma zatem bardzo szerokie zastosowanie.
System Android pozwala przy tym na rozbudowywanie funkcjonalności danego sprzętu. Jest to możliwe za sprawą instalowania różnego typu aplikacji. Tworzą je programiści, którzy specjalizują się w pracy z tą platformą.
kto to jest Android developer?
W branży IT funkcjonuje wiele różnorodnych profesji. Współcześnie wyjątkowo ważny jest zawód programisty aplikacji mobilnych. Może on specjalizować się w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego na sprzęt z jednym z popularnych systemów operacyjnych. Wyjątkowo ciekawym zawodem jest więc Android developer. Osoby, które go wykonują, mają przed sobą świetlaną przyszłość. Platforma Android ma bardzo szerokie zastosowanie, a wyposażone w nią urządzenia odznaczają się dużą dostępnością, przez co są popularne i mają ugruntowaną pozycję na rynku. W kolejnych latach nie powinno więc zabraknąć pracy dla Android developerów. Warto zatem wiedzieć, na czym ona polega i jakie daje możliwości.
Android developer (inaczej programista Android) jest jednym z twórców aplikacji mobilnych (tzw. mobile developerów lub architektów mobilnych). Jego celem jest zatem przygotowywanie estetycznych i funkcjonalnych aplikacji na sprzęt mobilny z systemem operacyjnym Android, które spełniają rosnące wymagania i oczekiwania klientów. Odpowiada on zarówno za tworzenie projektów, jak i rozwijanie i aktualizowanie dostępnego oprogramowania oraz przeprowadzanie testów kodu, które sprawdzają m.in. jego użyteczność oraz wydajność.
Aby odpowiednio wypełniać codzienne zadania, Android developer musi posiadać szeroką wiedzę i umiejętności związane z wykorzystaniem odpowiednich języków programistycznych oraz z funkcjonowaniem środowiska dedykowanemu systemowi operacyjnemu Android. Wymaga to dużego zaangażowania w naukę oraz chęci zgłębiania szybko zmieniających się rozwiązań technologicznych. Jest to jednak bardzo opłacalne. Liczba sprzętu z systemem Android cały czas rośnie, co daje bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Potencjał zawodu Android developera jest więc duży.
-
jakie obowiązki ma Android developer?
Zakres zadań zawodowych, przed którymi staje Android developer, może być zróżnicowany. Ich charakter zależy m.in. od tego, jakie doświadczenie i umiejętności ma dany pracownik oraz jakie stanowisko obejmuje. Początkujące osoby odpowiadają za okrojony zestaw obowiązków w porównaniu ze specjalistą z długim stażem pracy. Wpływ na rodzaj codziennych wyzwań ma też przedsiębiorstwo, dla którego pracuje dany fachowiec – kluczowe są jego wymagania oraz rodzaj projektów, które realizuje. Można jednak wyróżnić kilka ogólnych obowiązków, z którymi mierzy się większość Android developerów. Należy do nich:
- tworzenie projektów nowych aplikacji na sprzęt mobilny z systemem Android,
- utrzymywanie i rozwój istniejących aplikacji,
- analizowanie wymagań odbiorców,
- projektowanie oraz implementowanie nowych rozwiązań i funkcjonalności,
- regularne testowanie oprogramowania,
- diagnozowanie ewentualnych błędów i usuwanie ich,
- dbanie o jak największą wydajność programów,
- przygotowywanie dokumentacji technicznej,
- podejmowanie współpracy z innymi developerami i członkami zespołu projektowego.
Praca jako Android developer wymaga więc kompleksowych umiejętności i predyspozycji.
jak wygląda praca w charakterze Android developera?
Android developer zazwyczaj stanowi część większego zespołu, którego członkowie razem pracują nad konkretnymi zleceniami i projektami. Musi więc umieć odpowiednio komunikować się i podejmować efektywną współpracę zarówno z innymi programistami, jak i z przełożonymi (np. Project managerami). Choć praca Android developera w dużej mierze ma charakter zespołowy, wymaga też od niego samodzielności. Wiele zadań musi on bowiem wykonywać indywidualnie. Co ważne, w jego pracy raczej nie ma miejsca na rutynę. W zależności od firmy ma on szansę pracować nad różnorodnymi projektami. Aby mieć silną pozycję na rynku, musi też pozostawać na bieżąco z nowinkami ze świata aplikacji mobilnych.
Miejscem wypełniania obowiązków zawodowych Android developera jest siedziba przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Wykonuje on bowiem typową pracę biurową – większość czasu spędza przed monitorem komputera. W branży IT dużą popularnością cieszy się też praca zdalna. Nie inaczej jest w przypadku Android developerów – wiele przedsiębiorstw zapewnia im możliwość realizacji zadań służbowych z domu lub z innego, dowolnego miejsca, co daje programistom dużą elastyczność i swobodę. Wówczas specjaliści kontaktują się z pozostałymi członkami zespołu projektowego za pośrednictwem narzędzi internetowych. Niektóre firmy oferują też model hybrydowy, który łączy pracę stacjonarną z wypełnianiem obowiązków w trybie online.
Zobacz: Home office – co to znaczy? Jak zorganizować?
-
typowe warunki zatrudnienia Android developerów
Przedsiębiorstwa najczęściej zatrudniają Android developerów w podstawowym systemie czasu pracy. Oznacza to, że specjaliści od aplikacji mobilnych wykonują obowiązki zawodowe przez średnio 8 godzin dziennie i 40 w skali tygodnia. Czasami muszą być przygotowani na dłuższą pracę. Jeżeli projekt jest wyjątkowo złożony, niekiedy może wymagać od nich również zostawania „po godzinach”. Fachowcy wykonują jednak swoje zadania od poniedziałku do piątku, a więc mają wolne weekendy oraz święta. Warto przy tym dodać, że niektóre firmy oferują Android developerom elastyczny czas pracy. Wówczas to programiści sami zarządzają tym kiedy i ile pracują.
Pracodawcy chętnie oferują Android developerom umowę o pracę. Ma im ona zapewnić stabilizację zawodową i zatrzymać ich w danej firmie na dłużej. Równie często stosowanym rozwiązaniem jest jednak współpraca na podstawie kontraktu B2B, który zawierają między sobą dwie firmy. Oznacza to, że Android developer musi prowadzić własną działalność gospodarczą. Praca na B2B może być jednak opłacalna, ponieważ w przypadku wysokiego pułapu dochodów przynosi wyższe zarobki niż umowa o pracę. Pozwala też na wyjątkowo elastyczną współpracę z różnymi podmiotami, co odpowiada wielu programistom aplikacji mobilnych. -
gdzie może podjąć zatrudnienie Android developer?
Specjaliści od aplikacji mobilnych, w tym Android developerzy, to bardzo poszukiwani pracownicy IT. Reprezentanci tej profesji bez trudu znajdą ciekawe i satysfakcjonujące zatrudnienie w wielu różnorodnych firmach. Najłatwiej będzie im zdobyć zatrudnienie w większych miastach, w których funkcjonuje wiele korporacji (w tym międzynarodowych), start-upów itp.
Przeczytaj również: Praca w start-upie czy w wielkiej korporacji: co wybrać?
Android developer może zatrudnić się oczywiście w przedsiębiorstwach z sektora technologii informacyjnej, które zajmują się wytwarzaniem oprogramowania. To jednak tylko jedna z wielu opcji. W praktyce taki specjalista może współpracować również z firmami zajmującymi się finansami, bankowością, telekomunikacją, produktami szybko zbywalnymi, turystyką, zagadnieniami e-commerce itp. Android developer jest bowiem potrzebny wszędzie tam, gdzie tworzone są nowe aplikacje i rozwiązania na urządzenia mobilne z systemem Android, a współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw z różnych branż ma własne appki. Wiąże się to z dużą digitalizacją i coraz większymi oczekiwaniami klientów w tym względzie.
-
jakie możliwości rozwoju ma Android developer?
Zawód Android developera daje szansę na ciekawy rozwój kariery. Pracę w tej profesji można zacząć od odbycia stażu lub praktyk. Wiele firm oferuje specjalne programy stażowe skierowane do początkujących programistów aplikacji mobilnych, dając im w ten sposób możliwość lepszego poznania zawodu, a także rozwoju i zdobycia ważnych kompetencji.
W profesji Android developera funkcjonuje standardowa hierarchia stanowisk. Osoby, które mają już odpowiednie umiejętności, jednak wciąż są początkujące, mogą objąć posadę młodszego specjalisty. Wraz ze zdobywaniem kolejnych doświadczeń awansują na stanowisko mid/regular specialist, a więc pełnoprawnego fachowca, który odpowiada za całokształt procesów związanych z tworzeniem aplikacji. Następnie istnieje szansa na objęcie posady seniorskiej, a więc pracowanie jako starszy specjalista. Taka rola przypada osobom z dużym doświadczeniem i bardzo szerokimi kompetencjami. Często stają się one mentorami dla młodszych pracowników i sprawują pieczę nad ich rozwojem.
Z czasem Android developer może także postarać się o zdobycie stanowiska managerskiego. Wówczas będzie zarządzał zespołem podwładnych pracujących nad danymi projektami, np. jako kierownik lub Project manager. Później ma również możliwość zostania dyrektorem. Wymaga to jednak oczywiście nie tylko dużej pracowitości i zaangażowania, lecz także odpowiednich predyspozycji. Taka opcja jest więc przeznaczona dla wyjątkowo zdeterminowanych osób.
na jaką pensję może liczyć Android developer?
Android developer to jeden z bardzo dobrze opłacanych zawodów, podobnie jak inne profesje z branży technologii informacyjnej. Poziom zarobków zależy jednak od stażu pracy, wykształcenia oraz doświadczenia konkretnego specjalisty. Ważna jest także chociażby wielkość przedsiębiorstwa, a także region, w którym się ono znajduje oraz rodzaj umowy, którą podpisał dany pracownik.
Warto jednak przyjrzeć się uśrednionym danym dotyczącym stawek na stanowisku Android developera. Uwzględniają one różne poziomy stanowisk. Według dostępnych informacji na temat wynagrodzeń (dane ze stycznia 2024) ich rynkowa mediana wynosi:
- 7 780 zł brutto miesięcznie (mediana) w przypadku młodszego Android developera,
- 10 750 zł brutto miesięcznie (mediana) w przypadku regularnego specjalisty obejmującego posadę Android developera,
- 15 180 zł brutto miesięcznie (mediana) w przypadku starszego Android developera.
Pracownicy, którzy zarabiają najlepiej, mogą liczyć z kolei na 19 360 zł brutto miesięcznie lub więcej. Profesja specjalisty od aplikacji mobilnych na urządzenia z systemem Android daje więc bardzo dobre perspektywy finansowe.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl
-
popularne benefity pozapłacowe dla Android developerów
W pracy na stanowisku Android developera można też liczyć na szereg atrakcyjnych bonusów do pensji. Benefity pozapłacowe są obecnie standardem w większości firm, ponieważ pracodawcy zdają sobie sprawę z ich motywacyjnego potencjału. Z tego względu specjaliści IT od aplikacji mobilnych najczęściej otrzymują prywatną opiekę medyczną, karnety na sport, rozrywkę lub kulturę czy możliwość zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. Popularny jest także dostęp do repozytorium wiedzy, a także możliwość uczestnictwa w szkoleniach zawodowych i językowych. W przypadku osób pracujących stacjonarnie, zwłaszcza w większych firmach, można też liczyć, np. na świeże owoce i warzywa, dofinansowanie posiłków, dostęp do pokoi relaksu, a nawet możliwość skorzystania z usług masażysty. Zakres benefitów pozapłacowych zależy oczywiście od ustaleń konkretnego przedsiębiorstwa.
jak zostać Android developerem?
W zawodzie Android developera może przydać się wykształcenie wyższe z obszaru informatyki lub inżynierii oprogramowania. Ukończenie studiów nie zawsze jest jednak wymagane przez pracodawców, choć na pewno jest mile widziane (podobnie jak studia podyplomowe). Kluczową kwestię w tej branży stanowią jednak konkretne umiejętności. Można zdobyć je nie tylko w toku edukacji na uczelni wyższej. W praktyce wiele osób uczy się więc samodzielnie, np. poprzez korzystanie z materiałów dostępnych w Internecie (artykuły, filmiki wideo, fora internetowe) czy z branżowej literatury, a także udział w konferencjach, szkoleniach i bootcampach. Te dwie ostatnie opcje są zazwyczaj najbardziej kompleksowe. Co prawda kursy i bootcampy wiążą się ze sporymi wydatkami, jednak pozwalają na zdobycie wielu ważnych kompetencji pod okiem doświadczonych fachowców.
Na stanowisku samodzielnego Android developera większość firm wymaga także wcześniejszego doświadczenia związanego z projektowaniem aplikacji mobilnych. Podobnie jak w przypadku innych zawodów z branży IT, nieodzowna jest też bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Warto wiedzieć: Język angielski w pracy najważniejsza kompetencją
-
co powinien umieć Android developer?
W profesji Android developera najważniejsze są konkretne umiejętności zawodowe. Dobry specjalista powinien mieć odpowiednią wiedzę związaną m.in. z:
- stosowaniem języków programowania potrzebnych przy tworzeniu aplikacji mobilnych i (najpopularniejsze z nich to m.in. Java, XML, Kotlin, HTML),
- wykorzystywaniem narzędzi Android SDK, w tym emulatora do testowania aplikacji bez konieczności korzystania z fizycznego sprzętu oraz debuggera, który ułatwia znajdowanie błędów,
- przechowywaniem i aktualizowaniem danych na urządzeniach z Androidem,
- wytycznymi związanymi z projektowaniem materiałów (np. struktura Material Design),
- znajomością środowiska Android Studio,
- zagadnieniami dotyczącymi programowania o charakterze reaktywnym (przede wszystkim biblioteką ReactiveX),
- wzorcami architektonicznymi wykorzystywanych w aplikacjach na Androida (np. MVP, MVI, MVVM),
- bibliotekami Android Jetpack,
- metodyką Agile,
- zarządzaniem projektami (np. oprogramowanie Jira),
- systemami kontroli wersji (np. GIT).
To oczywiście przykładowy zestaw kompetencji dobrego Android developera. Każde przedsiębiorstwo może mieć swoje wymagania w tym względzie. Dodatkowo należy pamiętać, że profesja programisty tworzącego aplikacje mobilne wymaga bycia na bieżąco z najnowszymi trendami ze świata IT.
-
cechy dobrego Android developera
Profesjonalny Android developer, poza określonymi kompetencjami twardymi, powinien także charakteryzować się konkretnymi cechami osobowości i predyspozycjami. Pewne umiejętności miękkie są bowiem bardzo przydatne w pracy w tym zawodzie, a związane z nimi kwestie towarzyszą specjalistom od aplikacji mobilnych w wielu sytuacjach. Wśród kluczowych kompetencji tego typu znajdują się:
- analityczne i logiczne myślenie,
- umiejętność rozwiązywania problemów i proponowania różnych rozwiązań,
- wysoka dbałość nawet o najmniejsze detale (jest to bardzo ważne w pracy każdego programisty piszącego kody – czasami nawet jedna, błędna litera czy znak może spowodować, że cała aplikacja nie będzie działać w prawidłowy sposób),
- bardzo dobra komunikatywność i zdolność klarownego przekazywania informacji,
- dobre zdolności interpersonalne i umiejętność współpracy z innymi (praca zespołowa jest niezbędna w zawodzie Android developera),
- pracowitość i zaangażowanie,
- odpowiednia doza kreatywności, twórczego myślenia i elastyczności,
- ukierunkowanie na cel,
- otwartość na podwyższanie swoich kwalifikacji,
- dobra organizacja własnej pracy,
- umiejętność przyjmowania krytyki.
Tego typu umiejętności pomogą Android developerowi zarówno na początku, jak i w trakcie kariery. Warto więc dbać nie tylko o rozwój kompetencji twardych, lecz także miękkich.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy na stanowisku android developer.
-
ile zarabia android developer?
Według dostępnych informacji rynkowa mediana zarobków android developera wynosi:
- 7 780 zł brutto miesięcznie (mediana) w przypadku młodszego Android developera,
- 10 750 zł brutto miesięcznie (mediana) w przypadku regularnego specjalisty obejmującego posadę Android developera,
- 15 180 zł brutto miesięcznie (mediana) w przypadku starszego Android developera.
Pracownicy, którzy zarabiają najlepiej, mogą liczyć z kolei na 19 360 zł brutto miesięcznie lub więcej.
-
czym się zajmuje android developer?
Android developer (inaczej programista Android) jest jednym z twórców aplikacji mobilnych (tzw. mobile developerów lub architektów mobilnych). Jego celem jest zatem przygotowywanie estetycznych i funkcjonalnych aplikacji na sprzęt mobilny z systemem operacyjnym Android, które spełniają rosnące wymagania i oczekiwania klientów.
-
co to jest android?
Android to nazwa jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych, który posiada jądro Linux. Wykorzystywany jest w urządzeniach mobilnych. Opiera się na nim działanie m.in. smartfonów, tabletów czy netbooków. Istnieją również takie rozwiązania, jak chociażby Android Auto będący asystentem podróży samochodowych, Android TV przeznaczony dla takiego sprzętu, jak telewizory, dekodery oraz soundbary czy Wear OS na smartwatche.