co to jest automatyka?
W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami dużego postępu technologicznego. Współcześnie bez jego efektów nie są w stanie funkcjonować zarówno podmioty przemysłowe, jak i produkcyjne. W tego typu firmach potrzebny jest więc wykwalifikowany pracownik, którego wiedza i umiejętności pozwalają na kompleksowe zajmowanie się zagadnieniami związanymi ze sterowaniem procesami o charakterze technologicznym. Jest nim automatyk. To odpowiedzialna i potrzebna profesja, która zapewnia jednocześnie dobre warunki zatrudnienia i szansę na rozwój. Warto więc dowiedzieć się, czym charakteryzuje się praca jako automatyk.
Na początku należy przybliżyć pojęcie samej automatyki. Termin ten używany jest do określania dziedziny naukowej i technicznej, która koncentruje się na sterowaniu procesami przemysłowymi i technologicznymi, które odbywają się przy ograniczonym udziale człowieka. Warto przy tym podkreślić, że pojęcie to nie jest tożsame z automatyzacją, choć automatyka bez wątpienia może przyczynić się do jej rozwoju.
Co do zasady, głównymi przedmiotami zainteresowania automatyki są tworzenie projektów systemów sterowania oraz analizowanie układów i tworzenie ich modeli. Warto wiedzieć, że w tej dziedzinie stosuje się różnorodne urządzenia, które można podzielić na pomiarowe, sterujące i wykonawcze. W ramach samej automatyki można z kolei wyróżnić kilka jej podtypów. Jest to automatyka przemysłowa, budynkowa i domowa, zorientowania na środki i systemy transportu, wojskowa oraz skupiona na systemach o charakterze biologicznym, medycznym, środowiskowym i rolniczym.
Automatyka jest przy tym dziedziną, która wiąże się z zagadnieniami również z innych obszarów. Wśród nich można wymienić przede wszystkim informatykę, robotykę, mechatronikę oraz bionikę.
aktualne oferty pracykim jest automatyk?
Mówiąc o zawodzie automatyka, najczęściej ma się na myśli technika automatyka. Określa to od razu poziom wykształcenia (średnie lub branżowe). Osoba ta jest, zgodnie z nazwą swojej profesji, pracownikiem specjalizującym się zagadnieniach dotyczących automatyki. W praktyce jej stanowisko wymaga wiedzy i umiejętności nie tylko z zakresu tej jednej dziedziny. Automatyk może być także po części elektrykiem (wówczas nazwa jego stanowiska to elektroautomatyk), mechanikiem i programistą, ponieważ jego stanowisko łączy ze sobą wiele elementów. Z tego względu profesja ta jest z jednej strony wymagająca, z drugiej zaś daje ogromne możliwości i perspektywy rozwoju zawodowego, zwłaszcza osobom, które zdecydują się na dalszą edukację i uzyskanie stopnia inżyniera automatyka.
Zobacz też: Zawód: programista – co warto wiedzieć?
Warto przy tym wiedzieć, co charakteryzuje pracę automatyka bez względu na stopień jego wykształcenia czy poziom stanowiska. Mówiąc najogólniej, taka osoba zajmuje się projektowaniem, montowaniem, obsługiwaniem, uruchamianiem i konserwowaniem różnego typu urządzeń, maszyn i instalacji. Na rynku pracy można spotkać się z różnymi specjalizacjami w obrębie tego zawodu. Poza elektrykiem-automatykiem funkcjonuje chociażby profesja automatyka maszyn przemysłowych lub produkcyjnych, automatyka utrzymania ruchu, automatyka sterowania ruchem kolejowym itp. Dodatkowo wielu pracowników jest wyspecjalizowanych w pracy z maszynami z konkretnej gałęzi przemysłu (np. w branży chemicznej, motoryzacyjnej itp.).
-
czym zajmuje się automatyk? podstawowe obowiązki
Zakres obowiązków automatyka zależy oczywiście od jego wykształcenia, umiejętności, doświadczenia czy wreszcie specjalizacji. Istotne są też wymagania stawiane przez przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudniony. Zadania zawodowe mogą być więc zróżnicowane. Ogólnie obejmują jednak takie zagadnienia, jak:
- dbałość o utrzymywanie sprawności działania urządzeń, instalacji i podzespołów,
- konserwowanie maszyn i urządzeń,
- uruchamianie maszyn,
- wykonywanie prac o charakterze diagnostycznym, naprawczym, serwisowym i remontowym,
- przygotowywanie dokumentacji eksploatacyjnej, konstrukcyjnej i technicznej,
- sprawowanie nadzoru nad ciągłością pracy maszyn,
- tworzenie, montowanie i obsługiwanie zespołów i podzespołów maszyn,
- sprawdzanie zapotrzebowania na części zamienne i zgłaszanie go przełożonym,
- podejmowanie współpracy z innymi pracownikami,
- sprawowanie pieczy nad modernizacją procesów sterowania,
- doskonalenie procesów (np. produkcyjnych),
- wydawanie opinii na temat projektów związanych z automatyką,
- przestrzeganie zasad BHP i przepisów ochrony przeciwpożarowej.
Bardziej zaawansowany pracownik (z wykształceniem wyższym) odpowiada też oczywiście za całokształt procesów związanych z projektowaniem i konstruowaniem oprogramowania i układów sterujących dla konkretnych maszyn. Pracuje wówczas jako projektant automatyki.
Jak widać, zawód automatyka jest bardzo złożony. Wymaga zadbania o wiele kwestii, które są kluczowe dla poprawnego działania maszyn i urządzeń, a co za tym idzie całego przedsiębiorstwa.
jak wygląda praca jako automatyk?
Zawód automatyka wykonuje się stacjonarnie, najczęściej w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Miejscem świadczenia pracy może być zarówno hala produkcyjna, jak i biuro (np. technologiczne). Czasami obowiązki zawodowe wykonuje się też na zewnątrz (np. w przypadku automatyka sterowania ruchem kolejowym, który często musi przebywać na przejazdach kolejowych). W niektórych przypadkach trzeba być też gotowym na regularne wyjazdy służbowe.
Należy przy tym zaznaczyć, że co do zasady praca automatyka jest związana bezpośrednio z maszynami. Nawet jeżeli obowiązki zawodowe danego pracownika są skoncentrowane przede wszystkim na kwestiach dotyczących przygotowywania stosownej dokumentacji, wciąż część zadań musi być wykonywana przy sprzęcie technicznym.
Warto także pamiętać, że zawód automatyka wymaga pracy z ludźmi. Chodzi tu zarówno o osoby wykonujące tę samą profesję oraz o bezpośrednich przełożonych, jak i chociażby mechaników, spawaczy, elektryków, monterów, dostawców części itp. Projekty realizowane są często w zespołach o interdyscyplinarnym charakterze. Wymaga to otwartości i przygotowania na ciągłe kontakty z innymi.
-
warunki zatrudnienia automatyka
Automatyk pracuje zazwyczaj średnio 40 godzin tygodniowo. Czasami musi liczyć się też z nadgodzinami – dotyczy to zwłaszcza pracy bezpośrednio z maszynami, a nie uzupełniania dokumentacji w biurze.
Warto wiedzieć: Nadgodziny w pracy i reguły ich rozliczania. Na jakie wynagrodzenie za nadgodziny można liczyć?
Należy przy tym pamiętać, że osoby wykonujące zawód automatyka bardzo często wypełniają swoje obowiązki w systemie zmianowym – na 2 lub 3 zmiany. Wiąże się to również z pracą w porze nocnej. Przedsiębiorstwa, które funkcjonują w ruchu ciągłym, a więc przez cały czas, wymagają też pracowania w niedziele oraz w święta. Obowiązuje w nich wówczas tzw. czterobrygadówka.
Automatycy są przy tym najczęściej zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Dzięki temu przysługują im wszelkie dodatki za pracę w niestandardowych godzinach. Daje im to nie tylko wyższe zarobki, lecz także poczucie stabilizacji zawodowej i dostęp do innych udogodnień pracowniczych, w tym płatnych urlopów itp.
Niektóre przedsiębiorstwa proponują także współpracę w ramach kontraktu B2B. Pracownik musi być wtedy samozatrudniony, a więc posiadać własną działalność gospodarczą. Jeśli automatyk B2B osiąga wysokie dochody, może być to dla niego opłacalne rozwiązanie.
Dowiedz się, na czym polega umowa B2B i czy warto ją zawrzeć
-
gdzie może podjąć pracę automatyk?
Automatyk jest jednym z poszukiwanych pracowników. W niektórych częściach kraju jego profesję uznaje się nawet za deficytową. Jako że zawód ten stanowi bardzo przyszłościowe zajęcie, jego przedstawiciele nie powinni mieć większych trudności ze znalezieniem ciekawego zatrudnienia ani obecnie, ani w przyszłości.
Praca czeka na automatyków przede wszystkim w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz produkcyjnych. Mogą one być związane z rozmaitymi branżami, w tym chemiczną, spożywczą, lotniczą, motoryzacyjną, elektromaszynową, kolejową, lotniczą i wielu innych. W praktyce zatrudnienie można znaleźć we wszystkich w zakładach, które wyróżniają się automatyzacją i robotyzacją cykli produkcyjnych.
Oprócz tego automatyk może zatrudnić się w firmach świadczących usługi związane z projektowaniem i naprawami urządzeń oraz układów instalacji stosowanych w automatyce, a także w stacjach o charakterze diagnostycznym i serwisowym.
Ciekawym rozwiązaniem jest też zatrudnienie się w biurze technologicznym, instytucie naukowym lub ośrodku badawczo-rozwojowym. Wyjątkowo doświadczeni automatycy, którzy mają przy tym stosowne zaplecze finansowe, mogą też pomyśleć o założeniu własnej firmy działającej w obszarze produkcji lub usług.
Przeczytaj: Własna działalność gospodarcza czy etat – co się bardziej opłaca?
-
rozwój kariery na stanowisku automatyka
Automatyk ma oczywiście szansę na rozwój i stopniowe pięcie się po szczeblach kariery zawodowej. Może ją rozpocząć od stażu, który pozwoli mu na szlifowanie kluczowych umiejętności i pogłębianie wiedzy. Pracuje wówczas bardziej jako pomocnik automatyka, który pod jego czujnym okiem zgłębia tajniki tej profesji.
Kolejne szczeble kariery w wielu firmach wyglądają dość standardowo. Są to takie stanowiska, jak:
- młodszy automatyk,
- pełnoprawny specjalista automatyk,
- starszy automatyk.
Oczywiście zdobywanie kolejnych stopni zawodowych wymaga poszerzania swojej wiedzy i śledzenia najnowszych informacji ze świata technologii. Bardzo często kluczowe jest też zdobycie wykształcenia wyższego. Inżynier automatyk ma o wiele większe możliwości awansu niż technik. Zdobycie posady starszego specjalisty to bowiem wciąż nie wszystko. Z czasem istnieje szansa na objęcie stanowiska głównego automatyka lub technologa, a następnie nawet kierownika działu. Alternatywną ścieżką kariery jest rozwój w obrębie konkretnej specjalizacji, np. elektroautomatyka.
ile zarabia automatyk?
Kwestia tego, ile zarabia automatyk, jest uwarunkowana kilkoma kwestiami. Są to przede wszystkim:
- doświadczenie i umiejętności pracownika – im więcej umie dany automatyk i im dłuższy jest staż jego pracy, tym lepszą pensję może otrzymać,
- wielkość przedsiębiorstwa – duże, międzynarodowe firmy oferują zazwyczaj wyższe zarobki,
- lokalizacja firmy – co do za zasady, podmioty funkcjonujące w większych miastach zapewniają lepsze warunki pracy i płacy.
Dodatkowo wpływ na wysokość pensji ma specjalizacja danego pracownika, a także poziom jego wykształcenia. Dlatego też to, ile zarabia technik automatyk, nie jest zazwyczaj tożsame z tym, ile zarabia inżynier automatyk.
Dostępne są jednak pewne uśrednione dane, które nie różnicują poziomu wykształcenia czy innych zmiennych, a jedynie biorą pod uwagę stopień danego stanowiska. Zgodnie z nimi rynkowa mediana pensji w pracy jako młodszy automatyk wynosi 6130 zł brutto miesięcznie. Z kolei pełnoprawny fachowiec może liczyć na 8120 zł brutto. Najwięcej zarabia oczywiście starszy specjalista automatyk. Rynkowa mediana wynagrodzeń w jego przypadku to 10060 zł brutto. Pracownicy z najlepszymi płacami w branży osiągają z kolei zarobki rzędu 12550 zł brutto i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl (dane pochodzą ze stycznia 2024)
-
nie tylko pensja – popularne dodatki i benefity dla automatyków
Poza stałą pensją automatyk przemysłowy otrzymuje czasem premie. Mogą one być wypłacane miesięcznie, kwartalnie lub w systemie rocznym. O tym, jaki tryb wybrano i czy w ogóle przewidziane są tego typu dodatki do wynagrodzenia, decyduje oczywiście konkretna firma.
O ile system premiowy nie jest standardem, normę w większości przedsiębiorstw stanowi przyznawanie podwładnym benefitów pozapłacowych. Automatycy otrzymują zazwyczaj dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenie oraz służbowy sprzęt. Tego typu dodatki mają za zadanie zmotywować ich do dalszego angażowania się w codzienne zadania zawodowe.
jak rozpocząć pracę jako automatyk?
Aby zostać automatykiem, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę. Na początku kariery wystarczy wykształcenie średnie. Można zdobyć je w szkole branżowej (inaczej zawodowej) lub w kierunkowym technikum. Pozwala to na uzyskanie ważnej wiedzy i umiejętności związanych z takimi zagadnieniami, jak elektronika, elektrotechnika, układy i urządzenia automatyki, programowalne sterowniki, dokonywanie pomiarów przemysłowych czy procesy automatyki. Stanowi to podstawę późniejszego wykonywania zawodu. Co ważne, osoba kształcąca się na technika automatyka podczas nauki może zdobyć kwalifikacje z zakresu eksploatowania układów związanych z automatyką przemysłową oraz ich montażu, uruchamiania i obsługiwania.
W wielu przypadkach średnie wykształcenie techniczne wystarczy do objęcia stanowiska w zawodzie. Jeżeli jednak dana osoba chce się rozwijać i zrobić karierę w branży, musi zdobyć dyplom uczelni wyższej. Pracodawcy preferują przy tym absolwentów studiów inżynierskich nie tylko z zakresu automatyki lub automatyki i robotyki, lecz także mechatroniki, elektroniki, elektryki lub informatyki.
Dobry automatyk powinien też oczywiście odznaczać się konkretnymi umiejętnościami twardymi. Może je zdobyć podczas procesu edukacji. Ma także szansę poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe w ramach dodatkowych kursów i szkoleń.
-
co powinien potrafić początkujący technik automatyk?
Osoba, która uzyskała tytuł technika automatyka, powinna mieć określoną wiedzę i umiejętności. Podstawowe kompetencje dotyczą:
- programowania sterowników PLC,
- uruchamiania instalacji automatyki,
- konfigurowania parametrów maszyn w zgodzie z dokumentacją techniczną,
- wybierania stosownych narzędzi pomiarowych i poprawnego wykonywania pomiarów,
- oceniania, czy instalacje działają w poprawny sposób,
- przeprowadzania testów instalacji i maszyn,
- oceniania stanu technicznego urządzeń,
- diagnozowania wszelkich uszkodzeń i awarii,
- określania zakresu prac naprawczych,
- wymieniania uszkodzonych części i urządzeń.
Takie umiejętności powinien mieć nawet początkujący automatyk przemysłowy. Z czasem ich zakres się zwiększa. Warto także pamiętać, że pracodawcy mogą mieć dodatkowe wymagania wobec kandydatów do pracy. Wśród nich często znajduje się posiadanie uprawnień SEP do 1kW, dobra znajomość języka obcego (zazwyczaj angielskiego) oraz prawo jazdy kat. B.
Sprawdź, jak zdobyć certyfikat z języka angielskiego i dlaczego warto go mieć
-
cechy dobrego automatyka
Zarówno inżynier automatyk, jak i technik powinien mieć pewne określone predyspozycje, które ułatwią mu wykonywanie jego profesji. W tym przypadku kluczowy jest zmysł techniczny połączony z kreatywnością, wyobraźnią przestrzenną oraz zdolnością myślenia zarówno w abstrakcyjny, jak i logiczny sposób. Oprócz tego istotne jest zaangażowanie, skrupulatność i nastawienie na rozwiązywanie problemów. W zawodzie automatyka przydatna może się też okazać dobra pamięć, konsekwencja i pewna doza elastyczności. Jako że wymaga on współpracy z innymi, konieczna jest również komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Ponadto do ważnych cech zalicza się dokładność, podzielność uwagi, odporność na stres oraz odpowiedzialność. Każdy automatyk musi być także otwarty na zdobywanie nowej wiedzy i ciągłe podwyższanie swoich kwalifikacji.
-
predyspozycje fizyczne do pracy jako automatyk
Praca jako automatyk przemysłowy wymaga ogólnej sprawności fizycznej i dobrej kondycji. Istotne są też pewne konkretne cechy sensomotoryczne. Warto wyróżniać się dobrym wzrokiem, widzeniem przestrzennym pozwalającym postrzegać głębię i oceniać odległość oraz nie mieć problemów z rozróżnianiem barw. Istotna jest także odpowiednia koordynacja o charakterze wzrokowo-ruchowym oraz zręczne palce i ręce, które na pewno pomogą podczas montażu oraz regulowania różnego typu urządzeń i maszyn.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy jako automatyk.
-
ile zarabia automatyk?
Rynkowa mediana pensji w pracy jako młodszy automatyk wynosi 6130 zł brutto miesięcznie. Z kolei pełnoprawny fachowiec może liczyć na 8120 zł brutto. Najwięcej zarabia oczywiście starszy specjalista automatyk. Rynkowa mediana wynagrodzeń w jego przypadku to 10060 zł brutto. Pracownicy z najlepszymi płacami w branży osiągają z kolei zarobki rzędu 12550 zł brutto i więcej.
-
automatyka - co to jest?
Automatyka to dziedzina naukowa i techniczna, która koncentruje się na sterowaniu procesami przemysłowymi i technologicznymi, które odbywają się przy ograniczonym udziale człowieka. Głównymi przedmiotami zainteresowania automatyki są tworzenie projektów systemów sterowania oraz analizowanie układów i tworzenie ich modeli. W ramach samej automatyki można z kolei wyróżnić kilka jej podtypów. Jest to automatyka przemysłowa, budynkowa i domowa, zorientowania na środki i systemy transportu, wojskowa oraz skupiona na systemach o charakterze biologicznym, medycznym, środowiskowym i rolniczym. Automatyka jest przy tym dziedziną, która wiąże się z zagadnieniami również z obszarów informatyki, robotyki, mechatroniki oraz bioniki.
-
co robi technik automatyk?
Mówiąc o zawodzie automatyka, najczęściej ma się na myśli technika automatyka. Określa to od razu poziom wykształcenia (średnie lub branżowe). Osoba ta jest, zgodnie z nazwą swojej profesji, pracownikiem specjalizującym się zagadnieniach dotyczących automatyki. W praktyce jej stanowisko wymaga wiedzy i umiejętności nie tylko z zakresu tej jednej dziedziny. Automatyk może być także po części elektrykiem (wówczas nazwa jego stanowiska to elektroautomatyk), mechanikiem i programistą, ponieważ jego stanowisko łączy ze sobą wiele elementów.
-
jak zostać automatykiem?
Aby zostać automatykiem, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę. Na początku kariery wystarczy wykształcenie średnie. Można zdobyć je w szkole branżowej (inaczej zawodowej) lub w kierunkowym technikum. Pozwala to na uzyskanie ważnej wiedzy i umiejętności związanych z takimi zagadnieniami, jak elektronika, elektrotechnika, układy i urządzenia automatyki, programowalne sterowniki, dokonywanie pomiarów przemysłowych czy procesy automatyki.