co to jest elektromechanika?
Praca jako elektromechanik może być ciekawym zajęciem zwłaszcza dla osób z technicznym zacięciem. Jej wykonywanie wymaga zdobycia stosownej wiedzy kierunkowej, a także konkretnych umiejętności twardych. Profesja ta jest uważana za przyszłościową, a jej przedstawicieli poszukuje wiele przedsiębiorstw działających w rozmaitych branżach. Warto więc poznać najważniejsze informacje na temat zawodu elektromechanika.
Na początku warto dowiedzieć się, czym jest sama elektromechanika. Termin ten odnosi się do dziedziny nauki. Koncentruje się ona na procesach i procedurach związanych z działaniem i wzajemnym oddziaływaniem na siebie układów o charakterze elektrycznym i mechanicznym. Elektromechanika zajmuje się zatem rozmaitego typu urządzeniami, narzędziami, przyrządami i maszynami. Tego typu sprzęt wykorzystuje się w różnorodnych gałęziach przemysłu.
aktualne oferty pracykto to jest elektromechanik?
Elektromechanik to profesja oznaczona w klasyfikacji zawodów kodem 741201. Wykonujące ją osoby odpowiadają za szereg procesów związanych z przygotowywaniem projektów, wykonywaniem, wytwarzaniem, obsługiwaniem i dokonywaniem napraw różnego typu sprzętu elektrycznego i elektromechanicznego. Profesja ta może koncentrować się na jednym, konkretnym rodzaju urządzeń lub maszyn. Z tego względu elektromechanicy często mają swoje określone specjalizacje. To od nich zależy szczegółowy zakres ich obowiązków, a także miejsce wykonywania codziennych zadań zawodowych. Dzięki temu elektromechanicy mogą kształtować swoją karierę według własnych potrzeb i zainteresowań.
Zobacz również: Predyspozycje zawodowe – przykłady i sposoby ich określenia
-
jakie zadania zawodowe ma przed sobą elektromechanik?
Jak już wiadomo, elektromechanicy odpowiadają za montaż, kontrolę i prace naprawcze oraz konserwacyjne prowadzone na układach, urządzeniach i innym sprzęcie elektrycznym. Konkretny zakres zadań zawodowych takich pracowników zależy od wspomnianej już specjalizacji, a także doświadczenia oraz posiadanych kompetencji. Istotne są też oczekiwania samej firmy.
Pewne zadania na stanowisku elektromechanika są jednak uniwersalne. Do najważniejszych obowiązków należy więc m.in.:
- instalacja, montaż oraz demontaż sprzętu elektrycznego i określonych podzespołów elektrycznych i mechanicznych w określonych maszynach i urządzeniach,
- dokonywanie przeglądów technicznych danych narzędzi i maszyn elektrycznych,
- systematyczne diagnozowanie ewentualnych problemów, awarii czy uszkodzeń,
- naprawianie i konserwowanie danego sprzętu,
- sprawowanie nadzoru nad eksploatacją sprzętu elektrycznego,
- przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i BHP,
- współpraca z innymi pracownikami i przełożonymi (a czasami również z klientami).
Elektromechanicy często muszą też prowadzić stosowną dokumentację dotyczącą napraw, przeglądów itp. Ich obowiązki są więc dość złożone.
-
w czym może specjalizować się elektromechanik?
W praktyce elektromechanicy mogą zajmować się różnorodnymi zagadnieniami w zależności od specjalizacji, którą wybrali. Najpopularniejsze stanowiska związane z tym zawodem to:
- Elektromechanik samochodowy (znany też jako elektromechanik pojazdów samochodowych) – odpowiada za diagnozowanie oraz naprawianie systemów związanych ze sterowaniem silnikami, a także układów odpowiadających za bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Oprócz tego po jego stronie leży instalacja i uruchamianie elektrycznych oraz elektronicznych urządzeń sterujących, sygnalizacyjnych i zabezpieczających, które znajdują się w pojazdach.
- Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych – zajmuje się wytwarzaniem, a także przeglądami i naprawami urządzeń, które stosuje się w celu mierzenia poziomu energii elektrycznej. Podczas codziennych obowiązków ma do czynienia z rozmaitym sprzętem tego typu. Pracuje, np. z licznikami, amperomierzami, watomierzami, woltomierzami itp.
- Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego – specjalizuje się w naprawianiu urządzeń małego i dużego AGD, a także w montażu i wymianie części. Zajmuje się m.in. pralkami, odkurzaczami, żelazkami, mikserami, sokowirówkami itp. Oprócz tego często odpowiada za naprawy sprzętu oświetleniowego, a także urządzeń klimatyzacyjnych oraz grzewczych.
- Elektromechanik urządzeń chłodniczych – podczas codziennej pracy montuje, konserwuje i naprawia sprzęt chłodzący, a więc różnego typu lodówki, a także szafy oraz lady służące chłodzeniu. Oprócz tego zajmuje się sprzętem klimatyzacyjnym, pompami ciepła oraz podzespołami, w które wyposażone są chłodnie, mroźnie czy zamrażalnie.
- Elektromechanik urządzeń sterowania ruchem kolejowym – odpowiada za instalację, konserwację oraz naprawy urządzeń sterowniczych, a także o charakterze liniowym czy stacyjnym, wykorzystywanych w zewnętrznym oraz wewnętrznym ruchu kolejowym.
- Elektromechanik kinowy – jego praca skupia się na wykonywaniu i konserwacji, a także montażu i obsłudze urządzeń niezbędnych do wyświetlania filmów.
Elektromechanik może też pozostać przy specjalizacji ogólnej i pracować z różnymi maszynami i urządzeniami stosowanych, np. w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
jak wygląda codzienna praca jako elektromechanik?
Elektromechanik może wykonywać swoje obowiązki zawodowe w różnych miejscach. W zależności od specjalizacji pracuje w siedzibie przedsiębiorstwa (np. w fabryce, warsztacie, firmie usługowej itp.) albo w mieszkaniach klientów.
Charakter pracy elektromechaników zależy również od tego, w jakim miejscu pracują. Warto przy tym wiedzieć, że często wykonują oni swoje zawodowe obowiązki samodzielnie. Czasami muszą być jednak nastawieni na współpracę w zespole. Bez względu na specyfikę danej specjalizacji powinni być przygotowani na kontakty z innymi ludźmi. Są to przede wszystkim przełożeni (brygadziści czy kierownicy albo po prostu starsi stażem pracy specjaliści) oraz najbliżsi współpracownicy zajmujący podobny stopień w hierarchii zawodowej. W niewielkich zakładach oraz w warsztatach elektromechanicy kontaktują się także z klientami. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim przedstawicieli zawodu elektromechanika pojazdów samochodowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego.
Podczas codziennej pracy elektromechanicy stosują specjalne narzędzia, które ułatwiają im poprawne realizowanie zadań zawodowych. Są one zazwyczaj podobne, bez względu na specjalizację. Przedstawiciele tego zawodu posługują się m.in. narzędziami monterskimi (w tym obcęgami, śrubokrętami czy szczypcami), warsztatowymi (m.in. spawarkami, wiertarkami czy szlifierkami), a także pomiarowymi (w skład których wchodzą różnorodne mierniki).
-
na jakich warunkach zatrudniani są elektromechanicy?
Organizacja czasu pracy elektromechanika zależy od przedsiębiorstwa, w którym jest on zatrudniony. Najczęściej wykonuje obowiązki zawodowe przez średnio 8 godzin dziennie. Popularnym rozwiązaniem w fabrykach i firmach produkcyjnych jest jednak system zmianowy. Pracownicy powinni więc być dyspozycyjni i gotowi do podjęcia zatrudnienia zarówno na 2, jak i 3 zmiany. Czasami stosowana jest również czterobrygadówka, która oznacza konieczność wykonywania zadań służbowych również w godzinach nocnych, a także w niedziele lub w święta. Dodatkowo w niektórych przypadkach elektromechanicy muszą pracować w godzinach ponadwymiarowych – np. w sytuacji większego natężenia pracy albo powstania jakiejś awarii.
Z kolei w różnego typu warsztatach, w których zatrudnia się elektromechaników samochodowych lub specjalistów urządzeń AGD, praca rzadko kiedy wykonywana jest w nocy oraz w niedziele i święta. Wszystko zależy jednak od ustaleń konkretnego przedsiębiorstwa.
W kwestii formy zatrudnienia pracodawcy zazwyczaj proponują elektromechanikom umowę o pracę. Gwarantuje im to dostęp m.in. do dodatków za nadgodziny i pracę w nocy, a także wszelkich świadczeń i udogodnień przeznaczonych dla etatowych pracowników. Niektóre firmy oferują też czasem umowę zlecenie – w takiej sytuacji obowiązki elektromechaników nie mogą jednak nosić znamion stosunku pracy.
-
gdzie może pracować elektromechanik?
Technik elektromechanik nie powinien mieć większych trudności ze znalezieniem satysfakcjonującego zajęcia zarobkowego. Może bowiem szukać pracy w wielu różnorodnych przedsiębiorstwach. Stanowisko czeka na niego m.in. w firmach z branży energetycznej, chemicznej, spożywczej, a także związanych z przemysłem elektromaszynowym, ciężkim czy motoryzacyjnym. Elektromechanik może także zatrudnić się w przedsiębiorstwach transportu kolejowego lub miejskiego.
Oprócz tego odpowiednio wyspecjalizowany fachowiec może podjąć zatrudnienie w wielu zakładach usługowych. Wśród nich znajdują się warsztaty samochodowe, a także serwisy zajmujące się naprawą różnorodnych urządzeń elektrycznych.
Elektromechanik z dużym doświadczeniem zawodowym ma także możliwość założenia własnego biznesu. Najczęściej jest to właśnie firma usługowa wykonująca zadania z zakresu napraw i konserwacji konkretnego typu urządzeń. Takie rozwiązanie wymaga jednak nie tylko szerokiej wiedzy i umiejętności, lecz także zainwestowania sporej sumy pieniędzy w rozkręcenie przedsiębiorstwa.
-
jaką karierę może zrobić elektromechanik?
Elektromechanik ma szansę na pewien rozwój zawodowy. W niektórych firmach funkcjonuje typowa hierarchia stanowisk. Karierę w zawodzie rozpoczyna się od stanowiska pomocnika, asystenta lub młodszego elektromechanika. Później można awansować na posadę regularnego specjalisty, a następnie seniora. Nie w każdym przedsiębiorstwie obowiązuje jednak taka struktura stanowisk.
Inną, często spotykaną możliwością, jest awans z pozycji technika elektromechanika na stanowisko mistrza. Pracownik musi w tym celu zdobyć stosowne kompetencje oraz uzyskać dyplom mistrzowski. Kolejnym szczeblem kariery może być też posada brygadzisty albo kierownika.
Elektromechanik może też rozwijać się w kierunku wykonywania zawodów pokrewnych. Wśród nich znajdują się, np. profesja montera instalacji elektrycznych czy inżyniera elektryka.
ile zarabiają elektromechanicy?
Wysokość wynagrodzenia elektromechanika zależy od wielu kwestii. Ważny jest rodzaj firmy, w której pracuje dana osoba, a także jej wielkość i miejsce, w którym jest ona zlokalizowana. Istotna są też oczywiście umiejętności, doświadczenie i specjalizacja samego pracownika.
Można jednak dotrzeć do pewnych ogólnych danych, które pokazują rynkową medianę zarobków elektromechanika. Według nich specjaliści z tej branży mogą liczyć na:
- 5640 zł brutto miesięcznie na stanowisku młodszego elektromechanika,
- 6640 zł brutto miesięcznie na stanowisku elektromechanika,
- 6830 zł brutto miesięcznie na stanowisku starszego elektromechanika.
Najlepiej zarabiające osoby otrzymują 7780 zł brutto i więcej.
Nieco inaczej prezentują się przy tym pensje na stanowisku elektromechanika pojazdów samochodowych. W tym przypadku rynkowa mediana zarobków początkujących pracowników wynosi 5170 zł brutto, regularnych specjalistów 7000 zł brutto, a najbardziej doświadczonych fachowców 8540 zł brutto i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, dane za styczeń 2024.
-
na jakie dodatki do pensji może liczyć elektromechanik?
Elektromechanicy, zwłaszcza ci zatrudnieni w większych przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych, mogą liczyć nie tylko na stałą pensję, lecz także premie wypłacane za odpowiednie zaangażowanie w wypełnianie obowiązków. Ponadto często przysługuje im zestaw ciekawych świadczeń pozapłacowych. Wśród takich bonusów może znajdować się m.in. prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie, możliwość dofinansowania wypoczynku czy szansa na udział w przydatnych szkoleniach, które pozwalają na rozwój posiadanych umiejętności i zdobywanie nowych kompetencji zawodowych.
jak zostać elektromechanikiem?
Aby móc starać się o stanowisko technika elektromechanika, należy odznaczać się stosownymi kompetencjami. Można zdobyć je w toku edukacji. Od osób planujących wykonywanie tego zawodu wymaga się ukończenia kierunkowej szkoły zawodowej (inaczej branżowej) lub technikum. Istnieje także możliwość zdobywania i podwyższania swoich kwalifikacji w ramach kursów i szkoleń zawodowych.
Co więcej, wielu pracodawców oczekuje wcześniejszego doświadczenia wyniesionego z pracy na podobnym stanowisku. Ważne mogą również okazać się uprawnienia SEP pozwalające na obsługę sprzętu do 1 kV. Ponadto elektromechanik samochodowy powinien posiadać prawo jazdy kat. B. Konkretne wymogi na stanowisku zależą jednak oczywiście od danego przedsiębiorstwa.
-
jaką wiedzę i umiejętności powinien mieć elektromechanik?
Dobry elektromechanik musi zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu na sprawne i poprawne, a przy tym bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Najważniejsze kwestie to m.in.:
- umiejętność określania parametrów technicznych sprzętu elektrycznego,
- zdolność rozumienia, posługiwania się i tworzenia dokumentacji technicznej, a także stosowania norm i przepisów związanych z maszynami i urządzeniami,
- zdolność czytania rysunków technicznych oraz schematów elektrycznych i montażowych,
- znajomość przepisów przeciwpożarowych, BHP oraz związanych z ochroną środowiska na stanowisku zawodowym,
- zdolność posługiwania się odpowiednimi narzędziami i elektronarzędziami,
- znajomość zasad działania poszczególnych urządzeń i maszyn,
- umiejętność prowadzenia kontroli i przeglądów sprzętu, a także konserwacji i usuwania usterek,
- kompetencje w zakresie montażu różnego typu elementów i podzespołów, a także instalacji maszyn i urządzeń wedle konkretnych procedur,
- wiedza związana z regulacją parametrów maszyn,
- zdolność oceny jakości wykonanej pracy.
Oczywiście im szersze kompetencje ma elektromechanik, tym bardziej atrakcyjną i lepiej płatną posadę może zdobyć.
-
czym powinien wyróżniać się dobry elektromechanik?
Dobry elektromechanik powinien mieć także szereg konkretnych cech i predyspozycji. Na tym stanowisku ważne są m.in. zdolności manualne, a także zainteresowania techniczne. W dużym stopniu pomaga to w wykonywaniu codziennych zadań zawodowych.
Ponadto od elektromechaników oczekuje się dużej cierpliwości, dokładności i ukierunkowania na cel. Ważnym wyróżnikiem takiego pracownika powinna być także rzetelność w wypełnianiu powierzanych mu zadań, a także odznaczanie się wysoką dbałością o szczegóły. Oprócz tego mile widziana przez pracodawców jest pracowitość, odpowiedzialność i odpowiednia doza samodzielności. Elektromechanicy, zwłaszcza ci zatrudnieni w zakładach usługowych i mający bezpośredni kontakt z klientami, powinni również cechować się komunikatywnością, umiejętnościami negocjacyjnymi oraz zdolnością rozwiązywania problemów.
Dobry elektromechanik to również osoba obdarzona umiejętnością szybkiego przystosowywania się do zmian. Ważne również, aby chętnie uczyła się nowych rzeczy. Co istotne, dodatkowym plusem w tym zawodzie może być dobra pamięć.
Przeczytaj też: Czym jest samodoskonalenie i jaką może mieć formę?
-
wymogi fizyczne do pracy jako elektromechanik
Osoby, które myślą o pracy jako technik elektromechanik, powinny także odznaczać się dobrym stanem zdrowia oraz sprawnością fizyczną. Ważna jest także odpowiednia koordynacja ruchowo-wzrokowa. Za przeciwwskazania do wykonywania tej profesji uznaje się m.in. poważne zaburzenia widzenia, których nie można skorygować przy pomocy okularów czy szkieł kontaktowych, zaawansowane dysfunkcje kończyn górnych, a także wady postawy i kręgosłupa. Z zawodu tego wykluczone są też osoby, które mają padaczkę lub zmagają się z chorobami psychicznymi.