kto to jest financial analyst?
Rynek pracy oferuje wiele dochodowych zawodów. Popularnym wyborem jest zwłaszcza zatrudnienie w branży IT. Bardzo dobre wynagrodzenia gwarantuje jednak również sektor finansowy. Jego ważnym przedstawicielem jest financial analyst. Zajmuje się on szeregiem istotnych zadań w dziale kontrolingu. Jego obowiązki są odpowiedzialne i przekładają się na poprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Financial analyst musi więc zarówno posiadać odpowiednią wiedzę i praktyczne kompetencje, jak i charakteryzować się określonymi predyspozycjami i cechami osobowymi.
Financial analyst to nazwa stanowiska pochodząca z języka angielskiego, którą po polsku tłumaczy się jako „analityk finansowy”. Te dwa terminy można stosować wymiennie. Obcojęzyczna wersja najczęściej obowiązuje w dużych firmach i międzynarodowych korporacjach.
Stanowisko financial analyst funkcjonuje w dziale kontrolingu lub w dziale finansowym (lub pokrewnym). Są one tworzone zazwyczaj w odpowiednio dużych firmach i instytucjach, które osiągają wysokie dochody. Financial analyst bierze udział w tworzeniu budżetu firmowego oraz w jego poprawnym realizowaniu. Przygotowuje również rozmaite raporty i zestawienia. Innymi słowy zajmuje się planowaniem, a także analizą o charakterze finansowym. Jest to bardzo przyszłościowy i perspektywiczny obszar sektora finansów. Osoby, które się nim zajmują, mają ważne znaczenie strategiczne i pozwalają na ulepszenie działania instytucji i przedsiębiorstw, w których są zatrudnione.
aktualne oferty pracyjak wygląda praca jako financial analyst?
Financial analyst wykonuje tradycyjną pracę o charakterze biurowym. Swoje codzienne obowiązki wypełnia więc w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Rzadko wyjeżdża w podróże służbowe. W ramach nowych trendów na rynku zatrudnienia czasami może też wykonywać pracę zdalnie lub hybrydowo (częściowo stacjonarnie, a częściowo w trybie online).
Osoba zatrudniona jako financial analyst większość obowiązków wykonuje przed komputerem. Przygotowuje wówczas różnorodne analizy, plany, zestawienia, prezentacje i wykresy. Ważne, aby jej praca odbywała się w ergonomicznych warunkach – należy zadbać o wygodne biurko, fotel i odpowiednie oświetlenie.
Praca jako financial analyst wymaga wykonywania pewnych powtarzalnych, a przez to nieco rutynowych działań. W praktyce wcale nie jest jednak nudna. Przed specjalistą stoi bowiem wiele wyzwań, dzięki którym może się wykazać. Doświadczeni fachowcy mogą mieć przy tym pewną dozę swobodę i samodzielnie ustalać własne metody pracy.
Należy pamiętać, że specjalista zajmujący się analizą finansową często pracuje samodzielnie. Wówczas zawód ten ma głównie indywidualny charakter. Wiele zależy jednak od wielkości i struktury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa, a także projektów, którymi zajmuje się dany pracownik. Może się zatem zdarzyć, że financial analyst będzie wypełniał swoje codzienne zadania w zespole, konsultując się i wymieniając ważne informacje z innymi osobami pracującymi w podobnym charakterze.
Warto przy tym zaznaczyć, że financial analyst zawsze musi, przynajmniej częściowo, współpracować z innymi pracownikami, zwłaszcza z działu księgowości. Podlega też zwierzchnikowi, z którym regularnie się kontaktuje i któremu raportuje wykonywane przez siebie zadania. Może to być kierownik działu kontrolingu, kontroler finansowy albo dyrektor finansowy.
Ze względu na to, że financial analyst pełni odpowiedzialną funkcję, a przy tym reprezentuje całe przedsiębiorstwo, wymaga się od niego pełnego profesjonalizmu również względem ubioru i schludnego wyglądu. Analityków często obowiązuje więc dress code.
-
na jakie warunki pracy może liczyć financial analyst?
Financial analyst najczęściej wykonuje swoje obowiązki w stałych godzinach. Pracuje zazwyczaj od poniedziałku do piątku, przez przeciętnie 8 godzin dziennie, np. w godzinach 08:00-16:00 lub 09:00-17:00 (często może mieć elastyczny czas rozpoczynania pracy). Osoba na tym stanowisku musi jednak liczyć się czasami z nadgodzinami, zwłaszcza w okresie wzmożonych działań. Pracownicy na stanowisku financial analyst mają przy tym wolne weekendy, a także święta i inne dni, które są ustawowo wolne od pracy.
W kwestii formy zatrudnienia wiele firm oferuje analitykom finansowym umowę o pracę. Dzięki temu zapewniają im stabilizację, a same zyskują bardziej zmotywowanych pracowników, którzy chętniej zwiążą się z nimi zawodowo na dłużej. Dość popularne rozwiązanie to także współpraca na podstawie kontraktu B2B. Może być ona korzystna zwłaszcza dla specjalistów, którzy osiągają bardzo wysokie dochody.
Dowiedz się, na czym polega umowa B2B i czy warto ją zawrzeć
-
gdzie może pracować financial analyst?
Financial analyst nie powinien mieć większych trudności ze znalezieniem zajęcia zarobkowego. Pracowników z tego obszaru poszukuje wiele przedsiębiorstw – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, co daje bardzo dobre perspektywy zawodowe. Zawód analityka finansowego jest też przyszłościowy, dlatego jego przedstawiciele nie powinni narzekać na brak ofert zatrudnienia również w kolejnych latach.
Gdzie zatem może zatrudnić się financial analyst? Wakat dla tego typu pracowników czeka w instytucjach zajmujących się obracaniem pieniędzmi. Należą do nich m.in. banki, spółki giełdowe, biura maklerskie, przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe i inne podmioty o charakterze finansowym. Oprócz tego financial analyst może znaleźć pracę w firmach zajmujących się audytami i doradztwem, funduszami inwestycyjnymi, księgowością, podatkami, handlem, produkcją lub nieruchomościami. Ponadto praca dostępna może być w jednostkach należących do administracji państwowej na centralnym szczeblu.
Financial analyst może także otworzyć własne biuro. Taka opcja jest jednak przeznaczona dla doświadczonych specjalistów o odpowiednim zapleczu wiedzy i umiejętności. Wymaga to założenia własnej działalności gospodarczej oraz zainwestowania w całe przedsięwzięcie (wynajem powierzchni biurowej, jej wyposażenie itp.).
Ciekawym rozwiązaniem jest też zatrudnienie się w podmiocie outsourcingowym. Wówczas financial analyst świadczy swoje usługi na rzecz klientów danej firmy.
Zobacz też: Na czym polega outsourcing pracowniczy?
-
jakie możliwości rozwoju ma przed sobą financial analyst?
Financial analyst to nie tylko przyszłościowa, lecz także rozwojowa profesja. Pracownicy, którzy ją wykonują i są odpowiednio zaangażowani, a także gotowi na ciągłe pogłębianie swojej wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji, mają przed sobą wiele ciekawych perspektyw zawodowych.
Pracę jako analityk finansowy można zacząć od stażu. Następnie przechodzi się przez trzy typowe dla korporacyjnej hierarchii stanowiska: młodszego specjalisty, pełnoprawnego specjalisty oraz starszego specjalisty. Inną możliwością jest zmiana zakresu specjalizacji i objęcie posady, np. referenta finansowego, inspektora nadzoru bankowego, specjalisty ds. analizy rynku lub rachunkowości itp.
Osoby, które chcą jednak rozwijać się konkretnie w zakresie analizy finansowej, nie muszą kończyć swojej kariery na stanowisku seniorskim. Przy odpowiednim poziomie starań mogą w przyszłości objąć posadę kontrolera finansowego lub grupowego kontrolera finansowego (ta druga możliwość jest często dostępna w międzynarodowych przedsiębiorstwach). Kolejnym szczeblem awansu mogą być pozycja managera działu analiz, a następnie dyrektora finansowego lub dyrektora generalnego ds. finansowo-administracyjnych. Czasami financial analyst może nawet zostać członkiem zarządu firmy.
Warto wiedzieć: Jak zdobyć awans zawodowy?
jakie obowiązki wykonuje financial analyst?
Financial analyst ma przed sobą szereg zróżnicowanych obowiązków związanych z badaniem sytuacji finansowej firmy oraz sporządzaniem stosownych planów na przyszłość. Konkretne zadania, którymi się zajmuje, wyznacza mu organizacja, w której jest zatrudniony. Obowiązki mogą zatem nieco różnić się między sobą w zależności od wymagań danego przedsiębiorstwa. Co do zasady financial analyst odpowiada jednak za takie kwestie, jak m.in.:
- przygotowywanie planu rocznego budżetu firmy,
- tworzenie wieloletniej strategii finansowej przedsiębiorstwa,
- spisywanie prognoz ekonomicznych związanych z dalszym funkcjonowaniem firmy,
- ocenianie ryzyka finansowego związanego z konkretnymi działaniami firmy,
- tworzenie cyklicznych raportów, prezentacji, sprawozdań, analiz i innych ważnych dokumentów o charakterze finansowym,
- sprawowanie pieczy nad realizacją założonej strategii i poszczególnych planów biznesowych,
- kontrolowanie transakcji i kosztów ponoszonych przez firmę,
- przetwarzanie danych celem poprawy działania firmy,
- podejmowanie współpracy z klientami i jednostkami zewnętrznymi (np. bankami),
- przeprowadzanie analiz rentowności, np. względem produktów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku,
- wspieranie działań związanych z zewnętrznym i wewnętrznym audytem przedsiębiorstwa,
- podejmowanie współpracy z innymi pracownikami firmy, przede wszystkim z działu kontrolingu, finansowego oraz z księgowości.
Zakres zadań, za które odpowiada financial analyst, uwarunkowany jest także stopniem jego stanowiska. Początkujący specjalista będzie miał nieco mniejszą odpowiedzialność niż doświadczony fachowiec.
zarobki na stanowisku financial analyst
Zawód analityka finansowego należy do bardzo dobrze opłacanych. Osoby, które go wykonują, mogą liczyć na godną pensję już na początku kariery zawodowej. Oczywiście wraz z pięciem się po szczeblach hierarchii stanowisk ich wynagrodzenie proporcjonalnie rośnie. Ostateczna wysokość pensji zależy też od ich umiejętności i zakresu obowiązków, a także profilu przedsiębiorstwa, dla którego pracują, oraz jego wielkości i lokalizacji.
Dostępne informacje pozwalają prześledzić, jak prezentuje się rynkowa mediana pensji osób obejmujących stanowisko financial analyst od posady juniorskiej aż po seniorską. Zgodnie z nimi wynagrodzenia w branży wyglądają w następujący sposób:
- młodszy analityk finansowy – miesięczne zarobki na poziomie 6200 zł brutto,
- analityk finansowy – miesięczna pensja około 8420zł brutto,
- starszy analityk finansowy – miesięczne wynagrodzenie w granicach 10980 zł brutto.
Doświadczeni pracownicy na stanowisku financial analyst, którzy są zatrudnieni w dużych, międzynarodowych korporacjach, mogą liczyć na jeszcze wyższe pensje. Najlepiej zarabiający w tej branży otrzymują wypłatę rzędu 13450 zł brutto i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl za styczeń 2024
-
dodatki do wynagrodzenia dla analityków finansowych
Financial analyst należy do docenianych pracowników również w kwestii benefitów pozapłacowych. Firmy finansowe, zwłaszcza duże korporacje, dbają o swoich podwładnych i zapewniają im szereg atrakcyjnych świadczeń dodatkowych. Dzięki temu chcą zwiększyć ich satysfakcję z pracy, a przy tym zmotywować ich do dalszego działania na rzecz przedsiębiorstwa. Popularne benefity pozafinansowe dla specjalistów z tego zakresu to m.in. prywatna opieka zdrowotna, dodatkowe ubezpieczenie, karnety na sport, kulturę lub rozrywkę czy kursy językowe. Analitycy finansowi często dostają też możliwość wzięcia udziału w przydatnych szkoleniach oraz służbowy sprzęt. Zdarzają się też takie benefity, jak karty przedpłacone czy zniżki na usługi lub produkty danej firmy.
jak zostać analitykiem finansowym?
Osoby, które myślą o pracy jako financial analyst, muszą odznaczać się odpowiednimi kompetencjami. Choć nie ma żadnych oficjalnych wymogów do objęcia tego stanowiska, przedsiębiorstwa mają sprecyzowane oczekiwania. Najchętniej zatrudniają pracowników, którzy mogą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. Największe szanse na pracę mają osoby, które ukończyły studia na kierunku związanym z ekonomią, matematyką, bankowością, finansami i rachunkowością, finansami publicznymi itp. Taki obszar kształcenia pozwala na zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności praktycznych.
Ponadto wielu pracodawców oczekuje od analityków finansowych przynajmniej minimalnego doświadczenia na podobnym stanowisku. Może być ono wyniesione, np. z pracy w kontrolingu czy dziale finansowym, również na niższych stanowiskach. Oprócz tego istotne są oczywiście konkretne umiejętności.
-
jakie umiejętności powinien mieć financial analyst?
Financial analyst musi odznaczać się szeroką wiedzą i umiejętnościami. Powinien znać m.in. zasady kontrolingu, zagadnienia związane z rachunkowością finansową zarządczą oraz z mikro- i makroekonomią, a także regulacje wynikające z prawa podatkowego. Oprócz tego bardzo ważna jest zdolność tworzenia profesjonalnych analiz i sprawozdań. Istotne przy tym, aby umieć robić to zgodnie z obowiązującymi standardami. Oprócz tego financial analyst musi posiadać umiejętność bardzo dobrej obsługi komputera wraz z korzystaniem z arkuszy kalkulacyjnych oraz specjalnych programów i systemów (np. SAP). W wielu firmach obowiązkowa jest także minimum komunikatywna znajomość języka obcego, najczęściej angielskiego.
Przeczytaj: Język angielski w pracy najważniejszą kompetencją -
jakimi predyspozycjami cechami powinien się wyróżniać financial analyst?
Dobry financial analyst powinien mieć także odpowiedni zestaw cech osobowych i predyspozycji, które ułatwią mu wykonywanie jego zawodu. Kluczowe są:
- zdolności matematyczne i analityczne,
- komunikatywność,
- umiejętność współpracy z innymi,
- niezależność i samodzielność,
- samokontrola,
- odporność na stres,
- skrupulatność,
- pracowitość,
- zorientowanie na cel,
- uczciwość,
- zaangażowanie,
- konsekwentność.
Ponadto dobrze, aby financial analyst wykazywał zainteresowania związane z zarządzaniem – dzięki temu łatwiej będzie mu się piąć po szczeblach kariery. Dodatkowo powinien być otwarty na zdobywanie nowej wiedzy i ciągłe podwyższanie swoich kwalifikacji.
-
jakie certyfikaty może mieć financial analyst?
Chcąc poprawić swoją pozycję na rynku pracy, warto pomyśleć o zdobyciu jednego z certyfikatów potwierdzających kwalifikacje zawodowe związane z obszarem finansów. Financial analyst może zdobyć kilka z nich. Dzięki temu pracodawcy spojrzą na niego przychylniejszym okiem i chętniej zatrudnią go w strukturach swojej firmy.
Popularne certyfikaty, które pomogą analitykowi finansowemu w dalszej karierze, to:
- CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) – kwalifikacja, którą mogą zdobyć nawet osoby początkujące. Warunkiem jest znajomość języka angielskiego oraz predyspozycje matematyczne. Na jej uzyskanie trzeba poświęcić 2-4 lata. Dzięki niej możliwe jest zdobycie kompleksowej wiedzy i kompetencji związanych z zarządzaniem finansami.
- ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) – kwalifikacje tego typu umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy związanej z rachunkowością, zarządzaniem finansami w firmie, a także zagadnieniami dotyczącymi organizacji i ustalania strategii. Dzięki nim można nauczyć się, jak podejmować właściwe i odpowiedzialne decyzje w biznesie. Ich uzyskanie jest mile widziane w przedsiębiorstwach bankowych, podatkowych, prawnych, przemysłowych i doradczych.
- CFA (Chartered Financial Analyst) – stanowi jedną z najważniejszych kwalifikacji dotyczących doradztwa o charakterze inwestycyjnym. Jest niezwykle kompleksowa – aby ją zdobyć, należy przejść egzamin, na który składają się trzy etapy. Droga do uzyskania kwalifikacji CFA trwa kilka lat. Poza zdaniem egzaminu trzeba też spełnić szereg innych warunków. Posiadanie kwalifikacji CFA jest cenione przede wszystkim w przedsiębiorstwach zarządzających funduszami, a także działających w obszarze doradztwa inwestycyjnego czy rynku papierów wartościowych.
- CIA (Certified Internal Auditor) – dzięki zdobyciu tej kwalifikacji można potwierdzić swoje kompetencje z dziedziny zagadnień związanych z audytem wewnętrznym.
Wszystkie powyższe kwalifikacje są uznawane w krajach należących do Unii Europejskiej. Pozwalają więc na rozwój kariery zarówno w kraju, jak i za granicą.