kim jest full-stack developer?
Oferty zatrudnienia w sektorze technologii informacyjnej często dotyczą programistów specjalizujących się w jednym obszarze. Coraz częściej można jednak też trafić na ogłoszenia przeznaczone dla fachowców, którzy kompleksowo zajmują się tworzeniem stron internetowych i aplikacji mobilnych i tym samym potrafią zastąpić kilku pracowników. Dla nich przeznaczone jest stanowisko full-stack developera, który jest prawdziwym człowiekiem-orkiestrą. Warto wiedzieć, czym zajmuje się taki programista, ponieważ jego profesja jest bardzo przyszłościowa i zapewnia doskonałe warunki pracy i płacy.
Full-stack developer bywa nazywany programistą od wszystkiego. W tym określeniu jest sporo prawdy. Aby zrozumieć charakter tego zawodu, w pierwszej kolejności warto wiedzieć, czym jest tzw. stack. Termin ten pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do stosu technologicznego, który oznacza liniową strukturę danych. W informatyce mianem tym nazywa się różnorodne elementy, które składają się na oprogramowanie. Wśród nich znajdują się np. systemy operacyjne, serwery aplikacji, bazy danych czy narzędzia, za pośrednictwem których możliwe jest zarządzanie tzw. środowiskiem.
Jak można zauważyć, stack łączy w sobie kwestie związane zarówno z front-endem, jak i z back-endem. Łatwo z tego wywnioskować, że full-stack developer jest specjalistą odpowiedzialnym za zagadnienia z obu tych obszarów. W swojej pracy łączy więc obowiązki front-end developera i back-end developera. Dodatkowo może pełnić obowiązki testera oraz administratora serwera i bazy danych. Dzięki temu, jeśli zaistnieje taka potrzeba, sam może stworzyć całą stronę internetową lub aplikację mobilną. Odpowiada wówczas za wszystkie etapy projektowania i programowania. Przygotowuje m.in. zaplecze i mechanikę oraz logikę działania witryny lub apki, a także dba o administrację i konfigurację serwera, interakcje z bazami danych, integrowanie systemów czy wreszcie to, jak prezentuje się gotowy produkt pod względem wizualnym.
Osoby, które pracują jako full-stack developer, muszą więc mieć bardzo szeroką wiedzę, która umożliwia im jednoczesne projektowanie zarówno struktury produktu, jak i jego designu. Z tego względu powinni znać wiele technologii potrzebnych do przygotowywania stron i aplikacji. Nie oznacza to jednak, że muszą być prawdziwymi ekspertami w każdej z nich. Full-stack developerzy wciąż specjalizują się np. w konkretnych językach programowania, jednak wymaga się od nich, aby znali przynajmniej podstawy różnych technologii. Najważniejsze, aby umieli sprawnie poruszać się w kilku obszarach.
sprawdź oferty pracyjakie obowiązki ma full-stack developer?
Jako człowiek-orkiestra full-stack developer ma przed sobą wiele wyzwań w codziennej pracy. Zakres obowiązków wyznacza mu firma, w której jest zatrudniony. Wszystko zależy więc od jej wymagań, a także stopnia złożoności konkretnych projektów, nad którymi ma pracować specjalista. Przykładowe zadania full-stack developera to:
- rozwój aplikacji oraz projektowanie, implantowanie i utrzymywanie nowych,
- kompleksowe przygotowywanie oprogramowania (składa się na nie m.in. zajmowanie się kwestiami związanymi z serwerem i strukturą, jak również wizualną prezentacją produktu),
- dbałość o funkcjonalność aplikacji,
- utrzymywanie środowisk aplikacji,
- przeprowadzanie testów wytworzonego oprogramowania,
- projektowanie i wprowadzanie potrzebnych zmian,
- eliminowanie ewentualnych błędów i problemów,
- optymalizowanie i aktualizowanie oprogramowania,
- przygotowywanie raportów i dokumentacji o charakterze technicznym,
- analizowanie wymagań ze strony biznesu,
- współpracowanie z innymi pracownikami działającymi w ramach zespołów projektowych.
Zakres obowiązków uwarunkowany jest także stopniem zaawansowania danego pracownika. Rośnie on wraz ze stażem pracy i poziomem doświadczenia. Warto przy tym podkreślić, że w ramach zadań zawodowych full-stack developer powinien też ciągle się uczyć i rozwijać oraz pozostawać na bieżąco z coraz to nowymi technologiami. Dotyczy to każdego etapu kariery.
Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Full-stack developer
jak wygląda praca jako full-stack developer?
Obowiązki full-stack developera przez większość czasu wymagają oczywiście pracy przed komputerem. Może się ona odbywać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Możliwość wykonywania codziennych zadań online, a więc z dowolnego miejsca, to bardzo popularne rozwiązanie, które jest niezwykle cenione przez wielu specjalistów IT.
Warto przy tym pamiętać, że full-stack developer może pracować w zespołach o różnej wielkości. Często są one niewielkie i składają się tylko z kilku pracowników. Czasami specjalista zatrudniony jako full-stack może nawet pracować w dziale IT sam – wówczas samodzielnie odpowiada za całokształt wytwarzania produktu. Takie rozwiązanie stosowane bywa w małych przedsiębiorstwach. Z drugiej strony, w dużych korporacjach struktura organizacyjna może być bardzo złożona. Wówczas full-stack developer pracuje w rozbudowanych działach zatrudniających wielu specjalistów.
-
warunki zatrudnienia full-stack developera
Mobile i web full-stack developerzy często otrzymują od pracodawców propozycję podpisania umowy o pracę. Takie rozwiązanie jest wygodne z perspektywy pracowników, ponieważ zapewnia im m.in. płatny urlop wypoczynkowy, zasiłek chorobowy i inne przywileje wynikające z rodzaju pracy. Niektórzy specjaliści preferują jednak prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, która umożliwia zawarcie współpracy B2B.
Full-stack developer może być przy tym zatrudniony w pełnym wymiarze godzin lub jedynie na część etatu. Czas jego pracy jest często elastyczny, co dla wielu pracowników IT stanowi sporą zaletę. Czasami musi on liczyć się z koniecznością nadgodzin, zwłaszcza jeśli jest główną (lub jedyną) osobą odpowiedzialną za dany projekt. Dzięki nim może jednak więcej zarobić.
-
gdzie może się zatrudnić full-stack developer?
Co do zasady, full-stack developer może znaleźć zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach bezpośrednio związanych z branżą IT, które zajmują się dostarczaniem usług lub produkcją oprogramowania. Ponadto otrzyma pracę także w firmach, których główny przedmiot działalności skupia się na innym obszarze. Wśród nich znajdują się m.in. przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, przemysłowe, finansowe (również banki) zajmujące się audytami i doradztwem i wiele innych. Zatrudnienie oferują także podmioty outsourcingowe.
Full-stack developerów poszukują przede wszystkim małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Szereg ofert zatrudnienia jest też publikowany przez start-upy. Wszystko dlatego, że takie firmy często budują wielozadaniowe zespoły, na które składa się mniejsza liczba specjalistów. Jako że full-stack developer umie kompleksowo realizować projekty zarówno pod względem zadbania o mechanikę i funkcjonalności, jak i stronę wizualną produktu jest doskonałym pracownikiem z perspektywy mniejszych przedsiębiorstw. Pełni on bowiem różne funkcje w danym zespole. Dzięki niemu możliwe jest zatrudnienie mniejszej liczby osób, co przynosi firmie spore oszczędności i tym samym zmniejsza jej koszty operacyjne.
Nie znaczy to jednak, że duże korporacje (zarówno krajowe, jak i międzynarodowe) nie są otwarte na full-stack developerów. Specjaliści wciąż mogą znaleźć w nich atrakcyjne zatrudnienie. Często stawiane są wówczas przed nimi dodatkowe wyzwania, takie jak zarządzanie pozostałymi pracownikami czy danym projektem. Wymagania zależą jednak oczywiście od konkretnego przedsiębiorstwa.
-
ścieżka awansu full-stack developera
Full-stack developer ma przed sobą szerokie możliwości rozwoju i kariery zawodowej. Może rozpocząć ją od odbycia stażu lub praktyk. Często w tym zawodzie pracują też osoby, które wcześniej były już związane z branżą IT i obejmowały, np. stanowisko back-end lub front-end developera.
Typowa droga awansu full-stack developera jest standardowa dla sektora technologii informacyjnej. Kolejne szczeble kariery wyglądają następująco:
- junior full-stack developer – młodszy specjalista, który wciąż pracuje pod okiem starszych stażem programistów,
- mid/regular full-stack developer – pełnoprawny specjalista, który może sam odpowiadać za całościowe tworzenie stron i aplikacji,
- senior full-stack developer – starszy specjalista, który ma bogate doświadczenia i bardzo duże kompetencje; w zależności od struktury firmy czasami odpowiada też za kontaktowanie się z klientami oraz odgrywa rolę mentora dla początkujących pracowników.
Wraz z obejmowaniem kolejnych stanowisk zwiększa się zakres zadań zawodowych oraz odpowiedzialność za ich wykonywanie. Rosną też oczywiście zarobki.
Warto przy tym pamiętać, że rozwój w pracy na tym stanowisku nie musi zakończyć się na objęciu posady senior full-stack developera. Pracownik może też zostać full-stack engineerem, który ma nieco inne obowiązki. Jeżeli dany specjalista chce się dalej rozwijać, a przy tym lubi pracę z ludźmi, ma także szansę objąć posadę lidera zespołu lub managera działu IT. Wówczas pod jego skrzydłami będą pracować i szlifować swoje kompetencje młodsi stażem i doświadczeniem pracownicy.
Zobacz też: Praca w IT: wiele ścieżek rozwoju na miarę potrzeb i umiejętności
ile zarabia full-stack developer?
Jako kompleksowy specjalista odpowiadający za szereg złożonych zadań full-stack developer jest bardzo dobrze opłacany. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że tacy pracownicy są w deficycie, dlatego starają się zaproponować im jak najbardziej atrakcyjne wynagrodzenia. Dzięki temu mogą nie tylko zachęcić ich do podjęcia zatrudnienia w danej firmie, lecz także zmotywować ich do pozostania w niej na dłużej.
Ostateczna wysokość pensji full-stack developera zależy m.in. od zakresu jego obowiązków oraz od tego, na jakim stanowisku jest obsadzony. Ważna jest także forma zatrudnienia wybrana przez specjalistę. Dane wskazują, że średnie zarobki prezentują się następująco:
- junior full-stack developer – specjalista pracujący na podstawie umowy o pracę zarabia 5600-8600 zł brutto, natomiast w przypadku B2B między 6000 a 9000 zł netto (+VAT),
- mid/regular full-stack developer – pracownik zatrudniony na umowę o pracę otrzymuje między 9600 a 15 300 zł brutto, natomiast współpraca B2B przynosi zarobki rzędu 13 100-19 000 zł netto (+VAT),
- senior full-stack developer – programista wykonujący obowiązki zawodowe w ramach umowy o pracę zarabia 13 700-19 100 zł brutto, natomiast przy B2B dostaje 18 000-23 500 zł netto (+VAT).
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za nofluffjobs.com
Kwestia tego, ile zarabia full-stack developer, uwarunkowana jest także tym, w jakich konkretnych technologiach specjalizuje się dana osoba. Ważna jest także lokalizacja firmy, w której pracuje fachowiec – wpływ na wysokość wynagrodzenia ma wielkość miasta, a także to, czy w danym regionie jest duży deficyt specjalistów IT. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wielkość samego przedsiębiorstwa i to, ilu podwładnych zatrudnia.
zobacz również: Czym się zajmuje software engineer?
jak zostać full-stack developerem?
Aby wykonywać zawód full-stack developera, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Oczywiście studia informatyczne mogą okazać się bardzo przydatne, ponieważ pozwalają na zdobycie wiedzy z różnorodnych obszarów. Nie są jednak warunkiem koniecznym. W tej profesji kluczowe są posiadane umiejętności praktyczne. Można je zdobyć również w inny sposób.
Warto pamiętać, że zawód full-stack developera często wykonują osoby, które wcześniej pracowały jako programiści od front-endu lub back-endu. Aby zmienić profesję, muszą dokształcić się w zakresie zagadnień, którymi się wcześniej nie zajmowały. Istnieje też możliwość dojścia do zawodu full-stack developera „od zera”. Wymaga to jednak o wiele większego zaangażowania.
Przeczytaj: Czy możliwa jest praca w IT bez doświadczenia?
Chcąc zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy jako full-stack developer, można zdecydować się na samodzielną naukę. Pomocne okażą się materiały dostępne w Internecie (filmiki video, blogi, fora internetowe) oraz książki. Dobrym rozwiązaniem jest też udział w warsztatach, konferencjach i innych wydarzeniach branżowych.
Oczywistą metodą nauki jest też uczestnictwo w kursach czy bootcampach. Jako że zawód full-stack developera jest złożony, najczęściej trzeba wziąć udział w kilku szkoleniach (np. przekazujących wiedzę z zakresu front-endu i back-endu). Dostępne są też bardziej kompleksowe kursy. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z wydatkami. Biorąc pod uwagę przyszłe zarobki full-stack developera, taka inwestycja może okazać się opłacalna.
-
co musi umieć full-stack developer?
Full-stack developer musi odznaczać się wieloma kompetencjami. Poza zdolnościami technicznymi, analitycznym umysłem czy bardzo dobrą znajomością języka angielskiego na pierwszy plan wychodzą konkretne umiejętności twarde związane bezpośrednio z tworzeniem stron i aplikacji. Od full-stack developera wymaga się przede wszystkim znajomości takich elementów jak:
- Zagadnienia związane z front-endem – full-stack developer powinien znać przede wszystkim HTML i CSS. Konieczna jest też znajomość JavaScript. Oprócz tego należy mieć wiedzę na temat front-endowych bibliotek i frameworków takich, jak np. React, Angular albo Vue.js.
- Zagadnienia z obszaru back-endu – podstawą jest wiedza i umiejętności z zakresu back-endowych języków programowania i ich popularnych frameworków. Przykładowe rozwiązania w tym względzie to znajomość takich technologii, jak Python (framework Django), PHP (framework Symfony), Java (framework Spring) czy Ruby (framework Ruby on Rails).
- Środowisko Node.js oraz powiązane z nim narzędzia (np. Gulp).
- Bazy danych – konieczna jest umiejętność ich budowania. Trzeba więc wyróżniać się zdolnością wykonywania zadań związanych z relacyjnymi bazami danymi, które są oparte na SQL, mieć wiedzę z zakresu mapowania obiektowo-relacyjnego (ORM) oraz znać techniki pozwalające na przechowywanie danych (np. NoSQL).
- Protokół HTTP.
- Zasady związane z projektowaniem REST API.
- System kontroli wersji (np. Git).
- Architektura aplikacji webowej (przede wszystkim zagadnienia związane z MVC – Model-View-Controller – i architekturą komponentową).
- Administracja aplikacją (np. rozwiązania związane z oprogramowaniem Docker).
Widać więc wyraźnie, że full-stack developer musi nauczyć się wielu rzeczy. Jeżeli jednak dana osoba lubi, to co robi, nie powinno być to dla niej problemem. Gdy już zdobędzie odpowiednie umiejętności, praktycznie będzie mogła przebierać w ofertach pracy.
-
jakie są cechy dobrego full-stack developera?
Dobry full-stack developer nie tylko odznacza się szerokimi kompetencjami technicznymi, lecz także wyróżnia się konkretnymi predyspozycjami i cechami osobowymi, dzięki którym świetnie odnajduje się w swojej pracy. Przede wszystkim musi być osobą cierpliwą i zorientowaną na rozwój. Aby objąć stanowisko full-stack developera, należy poświęcić wiele czasu na naukę, jednak nie kończy się ona wraz ze zdobyciem takiej posady. W branży IT konieczne jest ciągłe podwyższanie swoich kompetencji, więc specjaliści muszą odznaczać się głodem wiedzy i chęcią pogłębiania posiadanych już umiejętności.
Warto wiedzieć: Rozwój osobisty, czyli klucz do sukcesu w życiu zawodowym
Full-stack developer powinien być też jak najbardziej samodzielny. Musi potrafić docierać do potrzebnych informacji, a także wyróżniać się dużą dozą elastyczności, kreatywności oraz cierpliwości. Ważne, aby umiał dobrze zarządzać swoim czasem i doskonale się zorganizować. Na tym stanowisku mile widziana jest także komunikatywność i zdolność jasnego formułowania myśli – w końcu full-stack developer często współpracuje z innymi. Dodatkowo powinien umieć rozwiązywać problemy i wykazywać się proaktywną postawą.