kto to jest game developer?

Osoby, które uwielbiają gry wideo, a przy tym interesują się, jak powstają tego typu produkcje, powinny pomyśleć o profesji game developera. Zawód ten pozwoli zaspokoić ciekawość dotyczącą procesu ich wytwarzania, a przy tym zapewni fascynującą i rozwojową karierę. Tzw. game dev tworzy oprogramowanie, na którym opiera się działanie gier – zarówno tych komputerowych, jak i na konsole. Celem działania specjalistów z tego zakresu jest stworzenie wydajnego kodu i rozwijanie mechaniki gry, a następnie upewnienie się, czy wszystko działa zgodnie z pierwotnymi założeniami. Warto wiedzieć, jak na co dzień wygląda praca jako game developer.

Game developer (czasami określany też jako game dev) to inaczej programista gier. Stanowi jeden z zawodów należących do branży IT. Wymaga szerokiej wiedzy z zakresu programowania. Na tym stanowisku wykorzystuje się ją do kompleksowego tworzenia gier – od pomysłu i przygotowania projektu aż po jego wykonanie i zapewnienie produktowi jak najlepszej grywalności.

Praca game developera polega na projektowaniu rozwiązań, przygotowywaniu oprogramowania i rozwijaniu systemów oraz mechaniki gier. Skupia się na tworzeniu elementów wizualnych potrzebnych w tego typu produkcjach, a następnie pisaniu kodu, który pozwala zaimplementować wszystkie funkcjonalności. Składają się na to różne kompleksowe zadania.

Po stworzeniu gry game developer testuje jej funkcjonalności, aby sprawdzić, czy przygotowany produkt zapewni jego użytkownikom bezproblemową, a przy tym wciągającą rozgrywkę. Zanim dany tytuł trafi w ręce graczy, należy się upewnić, czy jest odpowiednio dopracowany i gotowy do wprowadzenia na rynek.

Warto przy tym podkreślić, że game developer zajmuje się projektowaniem i tworzeniem gier na różnorodne platformy. Mogą to być produkcje na PC, konsole, smartfony (tworzy je tzw. mobile game developer) lub działające bezpośrednio w przeglądarkach internetowych.

Aby pracować efektywnie, game dev musi mieć szerokie kompetencje i głęboką wiedzę. Powinien doskonale rozumieć poszczególne etapy tworzenia gier – od poziomu projektu aż po pisanie kodu i zadbanie o takie kwestie jak efekty dźwiękowe, animacje, produkcja i montaż.

Jaki zakres obowiązków ma game developer?

W zawodzie game developera odpowiada się za szereg zróżnicowanych obowiązków. Ich konkretny zakres zależy od rodzaju projektu i gry, nad którymi pracuje dany specjalista, a także od obszaru jego specjalizacji. Można jednak wymienić ogólne wyzwania, z jakimi mierzy się game dev w codziennej pracy. Do podstawowych obowiązków należy m.in.:

- zrozumienie koncepcji danej gry – zanim gra zostanie stworzona pod względem technicznym, najpierw potrzebny jest pomysł. Osoba odpowiedzialna za niego to tzw. concept artist. Przygotowuje fabułę danej produkcji, szkicuje elementy wizualne itp. Game developer musi zapoznać się z tymi zagadnieniami, by na tej podstawie stworzyć odpowiedni projekt gry, a następnie zająć się jego realizacją;

- stworzenie prototypu gry – na podstawie stworzonej koncepcji, znajomości fabuły i ogólnego projektu możliwe jest opracowanie funkcjonalnego prototypu, który pokaże, jak będzie wyglądała rozgrywka. To wciąż początkowy krok tworzenia gry, jednak pozwala zaprezentować najważniejsze elementy i dzięki temu podjąć decyzję o kolejnych etapach projektu;

- opracowanie grywalnej wersji gry – ten etap prac polega na wprowadzeniu niezbędnych zmian w prototypie (mogą dotyczyć różnych elementów, w tym rozgrywki, fabuły itp.);

- pisanie kodu – to kluczowe zadanie game developera, który przy użyciu odpowiednich języków programowania tworzy kod pozwalający na zaimplementowanie logiki gry i umożliwienie użytkownikom odpowiednich interakcji z grą oraz zbudowanym w niej światem, postaciami itp.;
- testowanie gry – po stworzeniu projektu należy odpowiednio przetestować jego funkcjonalności i fragmenty kodu, aby zweryfikować, czy gra działa w odpowiedni sposób;

- debugowanie błędów – w razie pojawienia się problemów lub błędów rolą game developera jest ich usunięcie i zadbanie, by gra działała płynnie;

- utrzymywanie projektu – po skończonej produkcji game developer odpowiada za dalsze rozwijanie i ulepszanie gry, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wrażenia podczas rozgrywki. Polega to m.in. na przygotowywaniu aktualizacji, dodatków, nowych postaci w danej produkcji itp.

Jak widać, obowiązki game developera obejmują wiele kwestii. Warto jednak pamiętać, że taki specjalista nie zawsze odpowiada za wszystkie zagadnienia związane z tworzeniem gier. Bardzo często pracuje w większym zespole, w którym każdy ma przydzieloną określoną rolę. Czasami game dev specjalizuje się też w jednym, konkretnym obszarze – wtedy jego praca skupia się na zadaniach głównie z takiego zakresu.

Game developer a game designer – czy są jakieś różnice?

Profesja game developera bywa utożsamiana z game designerem. W praktyce stanowiska te faktycznie są ze sobą powiązane. Game designer to wizjoner, osoba, która odpowiada za zaprojektowanie, jak ma wyglądać dana gra. Robi to od strony koncepcyjnej. Game developer z kolei zamienia tę wizję w coś realnego.

aktualne oferty pracy
1

jak wygląda codzienna praca game developera?

Game developer wykonuje pracę o charakterze biurowym. Może pracować stacjonarnie w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Firmy starają się zapewnić takim pracownikom komfortowe środowisko pracy, które pobudza ich kreatywność. Gwarantują też niezbędne wyposażenia i narzędzia. W przypadku pracy w biurze game developer nie musi przestrzegać zasad dress code’u.

Projektanci gier często pracują również zdalnie. Umożliwia im to wykonywanie zadań z dowolnego miejsca. Czasami jednak konieczne jest uczestnictwo w spotkaniach stacjonarnych lub konferencjach.

Wiele osób uważa, że zawód game developera to dobra praca dla introwertyka. Faktycznie, może tak być, ale należy pamiętać, że na tym stanowisku nie uniknie się kontaktów z innymi. Czasami programista gier pracuje indywidualnie – sam wówczas odpowiada za poszczególne elementy tworzenia danego produktu. O wiele częściej jest jednak członkiem większego zespołu nazywanego podobnie jak jego stanowisko, czyli game dev. Na co dzień musi współpracować z innymi specjalistami – wśród tych osób znajduje się wielu fachowców nie tylko z obszaru tworzenia gier. W zależności od struktury i organizacji danej firmy mogą to być game designerzy, projektanci wizualni specjalizujący się w modelach 2D i 3D, technicy dźwięku, testerzy, inżynierowie oprogramowania, producenci gier oraz dyrektorzy techniczni.

mężczyzna wiwatuje, patrząc na swój telefon komórkowy
mężczyzna wiwatuje, patrząc na swój telefon komórkowy
2

ile zarabia game developer?

Zarobki game developera należą do wysokich. Nie jest to niespodzianką w branży IT, która oferuje jedne z najlepszych wynagrodzeń na rynku pracy. Konkretna wysokość pensji zależy jednak od wielu czynników. Ważny jest typ, lokalizacja i wielkość danej firmy. Kluczowe znaczenie ma też doświadczenie oraz poziom w hierarchii zawodowej danego pracownika. Wpływ na wysokość wynagrodzeń ma również rodzaj podpisanej umowy. Według danych* w przypadku zawarcia umowy B2B średnie zarobki game developera na poziomie mid/regular to 7000–11000 zł netto miesięcznie, a seniora – 12000–18000 zł netto. Osoby początkujące mogą liczyć na znacznie mniej, choć wciąż to niezła kwota. Dodatkowo awans zawodowy możliwy jest zazwyczaj już po 2–3 latach pracy w zawodzie.

* Dane pochodzą z portalu kodilla.pl i dotyczą 2021 roku.

Benefity pozapłacowe dla game developerów

Pracodawcy oferują zazwyczaj game developerom pakiet atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Poza wysoką pensją stanowi to miły i przydatny dodatek oraz dobre narzędzie motywacyjne. Wśród popularnych pozafinansowych bonusów przoduje prywatna opieka zdrowotna i karnety sportowe. Powszechny jest też elastyczny czas pracy i praca zdalna. Za ważne benefity pozapłacowe uważa się możliwość brania udziału w konferencjach branżowych oraz bezpłatne lub dofinansowane kursy i szkolenia pozwalające pozostać na bieżąco z trendami panującymi w świecie programowania, jak również cały czas rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Oprócz tego pracodawcy oferują czasem dodatkowe dni płatnego urlopu, a podczas pracy stacjonarnej – udogodnienia w np. postaci pokoju relaksu.

3

jak zostać game developerem?

Praca game developera jest wymagająca. Potrzebne są w niej konkretna wiedza i kompetencje. Podstawowe umiejętności można zdobyć w procesie edukacji, uczęszczając na studia z zakresu informatyki lub tworzenia gier wideo. Wielu pracodawców nie wymaga jednak wykształcenia wyższego. Potrzebne kompetencje da się więc nabyć również w inny sposób. Warto brać udział w darmowych lub płatnych kursach i szkoleniach, korzystać ze źródeł internetowych itp.

Najważniejsze w pracy game developera jest doświadczenie, które można udowodnić na podstawie zrealizowanych projektów. Stanowisko to często obejmują osoby, które już wcześniej miały styczność z branżą IT. To jednak nie jest jedyna opcja. Warto także tworzyć projekty hobbystycznie i w ten sposób budować swoje portfolio.

4

co musi umieć game developer?

Game developer powinien mieć konkretne umiejętności. Wiele zależy od wymogów konkretnej firmy i potrzeb stanowiska na danym poziomie kariery. Najważniejsze w tym zawodzie są kompetencje z zakresu obsługi silników tworzenia gier, takich jak Unity, Unreal Engine czy Game Maker. Ważne jest także zrozumienie, na czym polegają poszczególne etapy produkcji, w tym tworzenie konceptów, projektowanie 2D i 3D itp. Przyda się też znajomość technologii skryptowych i wzorców projektowych. Oprócz tego trzeba umieć pisać kody w konkretnych językach programowania. Najważniejsze są C# oraz C++ (w przypadku pracy jako mobile game developer również Java). Oprócz tego od game developera wymaga się bardzo dobrej znajomości języka angielskiego.

Jakie cechy powinien mieć game developer?

Dobry game developer ma też zestaw przydatnych cech i predyspozycji. Kluczowe z nich to:

  • kreatywność – game developer powinien wykazywać się pomysłowością i wprowadzać innowacyjne rozwiązania, dzięki którym współtworzone przez niego produkty będą nie tylko funkcjonalne, lecz także unikalne i atrakcyjne;
  • umiejętność rozwiązywania problemów – w branży tworzenia gier napotykanie różnych problemów to codzienność. Trzeba więc wykazywać się dużą cierpliwością i determinacją, a także umiejętnie wychwytywać różne błędy i sprawnie je naprawiać;
  • dobra organizacja i rozwinięta zdolność zarządzania czasem – tworzenie gier to złożone zadanie, w dodatku game developer często pracuje nad kilkoma produkcjami jednocześnie. Musi przy tym pilnować terminów i realizować konkretne etapy projektu na czas. Powinien więc być mistrzem zarządzania swoją pracą oraz umieć ustalać w niej priorytety.

W pracy game developera przydadzą się zdolności techniczne, matematyczne i analityczne. Ważne jest również ukierunkowanie na cel oraz umiejętność współdziałania i pracy zespołowej

thank you for subscribing to your personalised job alerts.