Head hunter to osoba wyspecjalizowana w poszukiwaniu wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów. W ostatnich latach headhunterzy w Polsce zyskują na popularności, ponieważ nie jest zbyt łatwo znaleźć najlepszych pracowników.
Poszukiwanie specjalistów do firmy może przynieść sporo trudności. Zwykle rekruterzy otrzymują setki zgłoszeń na jedno stanowisko, z czego tylko niewielki odsetek osób nadaje się do danej pracy. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy łowcy głów. Podpowiadamy, jak zostać head hunterem, jakie są obowiązki na takim stanowisku oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć.
Head hunter – kto to jest i jak nim zostać?
Head hunter to profesjonalista potocznie zwany łowcą głów. Jego głównym zadaniem jest pozyskiwanie talentów na stanowiska wysokiego szczebla, inaczej niż w przypadku rekrutera, który może zajmować się doborem zarówno doświadczonych pracowników, jak i mniej wykwalifikowanych osób. Działania head huntera koncentrują się na aktywnym poszukiwaniu kandydatów, zamiast na czekaniu na to, aż osoby zainteresowane same się odezwały. Tego typu zawód mogą wykonywać osoby, które potrafią współpracować z innymi ludźmi, są komunikatywne i otwarte. Warto zaznaczyć, że nie ma konieczności ukończenia konkretnego kierunku, choć polecane są studia społeczne, takie jak psychologia lub socjologia.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się kierunek psychologia w biznesie, w ramach którego można uczyć się takich aspektów jak zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia kadrowa, a także zdobyć doświadczenie w zakresie HR. Droga zawodowa head huntera jest podobna do ścieżki kariery rekrutera. Zwykle na samym początku konieczne jest ukończenie stażu lub zajęcie stanowiska researchera, czyli osoby, która poszukuje pracowników na różne stanowiska. Researcher może awansować na konsultanta, a następnie na head huntera. Osoby, które chcą pracować na takim stanowisku, powinny odznaczać się takimi cechami jak: skrupulatność, dobra organizacja pracy własnej, wysoki poziom kompetencji interpersonalnych, samodzielność działania oraz umiejętność budowy relacji z kandydatami.
Head hunter – obowiązki i zarobki
Do najważniejszych obowiązków head huntera należy poszukiwanie pracowników na konkretne stanowiska, analizowanie CV, tworzenie raportów, szkolenie innych pracowników w firmie, a także realizowanie potrzeb kadrowych pracodawców. Head hunterzy najczęściej poszukują specjalistów przez Internet, na przykład przez portale społecznościowe lub grupy z ogłoszeniami. Zdarza się też, że nawiązują kontakty w trakcie konferencji, dni otwartych uczelni oraz dni kariery. W niektórych firmach head hunter ma za zadanie opracować specjalny profil psychologiczny kandydata, a następnie wyszukać w swoich źródłach (głównie networking) osoby o podobnych cechach. Zarobki łowcy głów zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, staż pracy, miejsce zatrudnienia.
przeczytaj też: HR Business Partner – zarobki, obowiązki i wymagania do wykonywania zawodu
Można uznać, że miesięczne wynagrodzenie head huntera w Polsce mieści się w przedziale od 4 do 8 tysięcy złotych brutto. Dodatkowo w wielu firmach osoby na takim stanowisku mogą liczyć na specjalne premie za wyniki. Niektórzy head hunterzy działają z kolei w ramach własnej działalności gospodarczej lub umowy zlecenie. W takim wypadku zwykle otrzymują prowizję za realizację danego celu. Zarobki head hunterów są zbliżone do wynagrodzeń specjalistów ds. rekrutacji, choć mogą być także wyższe.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które czekają na Ciebie w branży HR.
poznaj nasze oferty pracy