Ratownik na basenie ma przed sobą niezwykle odpowiedzialne zadanie. Jego głównym obowiązkiem jest pilnowanie bezpieczeństwa pływających osób i reagowanie w przypadku sytuacji zagrożenia. Praca ta wymaga więc zarówno odpowiednich kompetencji, jak i pewnych predyspozycji. Jak zostać ratownikiem na basenie i jakie wynagrodzenie można otrzymać, wykonując ten zawód?
Żaden basen, czy to kryty, czy otwarty, nie może obejść się bez ratownika wodnego. Osoba zatrudniona na tym stanowisku pełni bardzo ważną funkcję. Jej zawód jest też wymagający – aby go wykonywać, należy spełnić ściśle określone warunki. Wiele osób decyduje się jednak na podjęcie takiej pracy. Warto więc wiedzieć, jakie są obowiązki ratownika wodnego na basenie i na jakie wynagrodzenie może on liczyć.
Jakie są główne obowiązki ratownika wodnego na basenie?
Praca ratownika na basenie polega przede wszystkim na nadzorowaniu osób, które przebywają w wodzie. Taki pracownik obserwuje więc uważnie, jak pływają i czy są bezpieczne. W razie zagrożenia podejmuje stosowne działania ratunkowe i, gdy jest to konieczne, udziela pierwszej pomocy. Oprócz tego pilnuje, aby osoby przebywające na basenie przestrzegały zapisów regulaminu obowiązującego w obiekcie.
Zobacz również: Co trzeba zrobić, aby zostać ratownikiem medycznym?
To jednak nie wszystkie obowiązki ratownika wodnego na basenie. Do jego zadań może też należeć m.in.:
- kontrolowanie sprzętu basenowego pod kątem bezpieczeństwa,
- dbałość o usuwanie z przestrzeni basenu przedmiotów, które mogą doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji,
- skrupulatne wypełnianie dziennika pracy ratownika na basenie,
- mierzenie temperatury wody.
Zobacz również: Kto to jest animator? hotelowy, kultury, dla dzieci
Ze względu na charakter codziennych zadań praca jako ratownik na basenie wymaga odznaczania się konkretnymi umiejętnościami i zdobycia odpowiednich kwalifikacji.
Ratownik na basenie – wymagania do wykonywania zawodu
Kwestia tego, jak zostać ratownikiem na basenie, jest ściśle określona. Podstawowymi wymogami są ukończenie 18. roku życia i oczywiście umiejętność pływania. Aby móc wykonywać ten zawód, trzeba jednak pływać na odpowiednim poziomie i udowodnić to podczas stosownego egzaminu.
Osoby, które myślą o zawodzie ratownika na basenie, są zatem zobowiązane do zdobycia formalnych kwalifikacji. Należy do nich ukończenie szkolenia poruszającego tematykę ratownictwa oraz technik pływackich (czas trwania takiego kursu to minimum 63 godziny). Po jego zakończeniu trzeba zdać egzamin potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Ma on część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza składa się z 30 pytań (należy odpowiedzieć poprawnie na 80% z nich), natomiast drugiej do zaliczenia konieczne jest:
- przepłynięcie przynajmniej 15 m pod wodą,
- przepłynięcie 50 m stylem dowolnym w czasie nieprzekraczającym 55 sekund,
- pokonanie 200 m stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut,
- pokonanie 50 m poprawnym stylem klasycznym (zarówno na plecach, jak i na piersiach).
przeczytaj też: jak zostać kurierem? Wymagania do wykonywania zawodu
To jednak nie koniec drogi do zawodu. Przyszły ratownik na basenie powinien także ukończyć kurs związany z kwalifikowaną pierwszą pomocą, a następnie również zdać po nim egzamin. Istotne jest także posiadanie przynajmniej jednej z dodatkowych kwalifikacji. Należą do nich m.in. patent żeglarski, ukończenie kursu na płetwonurka lub instruktora pływania, uprawnienia motorowodne, umiejętność prowadzenia pojazdów o charakterze uprzywilejowanym itp.
Jak zostać ratownikiem wodnym na basenie? Przydatne predyspozycje
Osoba, która zastanawia się, jak zostać ratownikiem na basenie, powinna też pamiętać, że w pracy tej konieczne są określone cechy i predyspozycje. Najlepiej na tym stanowisku sprawdzi się ktoś cierpliwy, kto lubi pracę z ludźmi. Musi przy tym umieć wypracować sobie autorytet. Oprócz tego w pracy jako ratownik na basenie liczą się odpowiedzialność, opanowanie i bardzo dobra koncentracja.
Ratownik na basenie – zarobki na stanowisku
Odpowiedź na pytanie, ile zarabia ratownik wodny na basenie, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od miejsca, w którym wykonuje pracę, a także wymiaru godzin, w którym jest zatrudniony. Według danych rynkowa mediana zarobków ratowników wodnych na pełen etat to około 3430 zł brutto miesięcznie.