praca jako inżynier jakości
Wysoka jakość produktów jest kluczowa bez względu na to, co wytwarza dane przedsiębiorstwo. W dzisiejszych czasach nie można pozwolić sobie na żadne niedopatrzenia. W każdej firmie dostarczającej na rynek jakieś towary powinna zatem być zatrudniona osoba, która kontroluje procesy produkcyjne. Jest nią inżynier jakości. W praktyce taki pracownik ma przed sobą również wiele innych wyzwań. Profesja ta jest odpowiedzialna, a przy tym bardzo przyszłościowa i rozwojowa. Warto więc wiedzieć, na czym polega praca jako inżynier jakości i jakie daje perspektywy zawodowe.
sprawdź oferty pracykim jest inżynier jakości?
Inżynier jakości (znany też czasem jako inżynier kontroli jakości) to specjalista, którego głównym zadaniem jest zapewnianie odpowiedniej jakości procesów produkcyjnych (a czasami także usługowych) oraz ich finalnych efektów w postaci wytworzonych towarów. Dzięki jego działaniom przedsiębiorstwo funkcjonuje we właściwy sposób, a dostarczane przez nie produkty spełniają odpowiednie standardy i normy.
W codziennej pracy inżynier jakości odpowiada za szereg złożonych zadań. Jej najważniejsze elementy skupiają się na zagadnieniach związanych z planowaniem standardów jakościowych oraz procedur dotyczących kontrolowania jakości, zarządzaniem procesami wytwórczymi i ich nadzorowaniem, analizowaniem finalnych produktów oraz certyfikacją wyrobów. Inżynier jakości odgrywa więc bardzo ważną rolę w wielu firmach. Profesjonalne przedsiębiorstwa muszą bowiem zadbać o to, aby ich produkty spełniały nie tylko odpowiednie normy, lecz także oczekiwania samych klientów, a za związane z tym zagadnienia odpowiada właśnie taki pracownik. Ze względu na duży stopień odpowiedzialności stanowisko inżyniera kontroli jakości mogą objąć wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym.
-
w czym może specjalizować się inżynier jakości? Przykładowe stanowiska
Praca jako inżynier jakości daje różnorodne możliwości. W obrębie tego zawodu funkcjonują bowiem rozmaite stanowiska. Poza ogólnymi ofertami zatrudnienia dla inżynierów jakości przedsiębiorstwa publikują czasem ogłoszenia ukierunkowane na takich specjalistów, jak m.in.:
- inżynier jakości produkcji – specjalista, który skupia się na wykonywaniu obowiązków zawodowych związanych bezpośrednio z działaniem i obsługą linii produkcyjnej lub montażowej,
- inżynier jakości dostawców – pracownik koncentrujący się na zarządzaniu poziomem jakości dostaw i podejmowaniu kompleksowej współpracy z dostawcami,
- inżynier ds. systemu jakości – fachowiec, który odpowiada za utrzymywanie i zarządzanie konkretnymi systemami zarządzania jakością,
- inżynier jakości ds. współpracy z klientem – specjalista, który pracuje m.in. nad jakością oraz realizacją wymagań odbiorców danej firmy.
Jak widać, w zawodzie inżyniera jakości istnieją różne specjalizacje. Wybór konkretnej z nich może wpływać na charakter pracy i zakres obowiązków na stanowisku.
-
obowiązki na stanowisku inżyniera jakości
Obowiązki służbowe inżyniera jakości są szerokie i skupiają się na różnych obszarach. Ich zakres oraz liczba uwarunkowane są potrzebami i wymaganiami poszczególnych przedsiębiorstw. Wpływ na nie mają także wspomniane już specjalizacje pracowników, a także ich poziom w hierarchii zawodowej oraz długość stażu pracy i doświadczenie. Warto jednak wiedzieć, jakie mogą być podstawowe zadania na stanowisku inżyniera jakości rozumianym w ogólny sposób. Wśród nich znajdują się m.in.:
- sprawowanie nadzoru nad różnorodnymi procesami produkcyjnymi,
- rozwiązywanie problemów o charakterze jakościowym w procesach produkcyjnych, w fazach projektowych, a także u klientów i dostawców,
- tworzenie planów kontroli,
- sprawdzanie stabilności procesów przy zastosowaniu odpowiednich technik i narzędzi,
- analizowanie potencjalnych błędów i ocenianie ryzyka przy wykorzystaniu stosownych metod (np. FMEA),
- przeprowadzanie audytów o charakterze wewnętrznym (dotyczących procesów, systemów albo produktu),
- odpowiedzialność za audyty u dostawców,
- implementowanie potrzebnych systemów jakościowych (np. dotyczących zarządzania jakością, środowiska lub bezpieczeństwa pracy),
- planowanie, tworzenie i wprowadzanie systemów certyfikacyjnych, które odpowiadają stosownym normom, takim jak np. ISO czy Six Sigma,
- utrzymywanie systemów jakości, a także nadzorowanie nad wprowadzanymi zmianami,
- współuczestnictwo w prowadzeniu audytów zewnętrznych związanych, np. z certyfikacjami,
- tworzenie instrukcji związanych z jakością, które są przeznaczone dla podwładnych,
- rozpatrywanie reklamacji klientów firmy,
- nadzór nad wprowadzaniem zmian, które mają ulepszyć procesy produkcyjne lub są związane z dostawami,
- wybieranie stosownych narzędzi służących weryfikacji jakości produktów,
- organizacja szkoleń dla podwładnych, które związane są z jakością produktów zarówno z perspektywy obowiązujących standardów, jak i wymogów klientów i kontrahentów firmy,
- bieżąca współpraca z innymi pracownikami (również z innych działów) oraz np. z laboratoriami pomiarowymi.
Jak widać, inżynier jakości mierzy się z naprawdę dużą ilością zadań. Ten zawód przeznaczony jest więc dla wykwalifikowanych specjalistów, którzy dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom są w stanie im sprostać.
mamy dla Ciebie pracę
Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Inżynier jakości i aplikuj już dziś!
szukam pracyjak wygląda praca jako inżynier jakości?
Inżynier jakości wykonuje swoje codzienne obowiązki służbowe w formie stacjonarnej. Pracuje w siedzibie danego przedsiębiorstwa (choć czasami konieczne mogą być wyjazdy służbowe), najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach. Jego głównym miejscem pracy jest biuro, choć część czasu musi też spędzać, np. w hali produkcyjnej czy w hangarze magazynowym. Do wypełniania swoich zadań wykorzystuje odpowiedni sprzęt – poza komputerem ze specjalistycznym oprogramowaniem może stosować różnorodne narzędzia kontrolno-pomiarowe.
Praca inżyniera jakości ma w dużej mierze indywidualny charakter, dlatego wymaga dużej samodzielności. Jednocześnie taki specjalista często kontaktuje się z innymi osobami zatrudnionymi w danej firmie. Są to nie tylko podwładni, lecz także inni inżynierowie (nie tylko jakości, lecz także np. logistyki czy produkcji), projektanci oraz członkowie odrębnych działów (np. zakupów). Ponadto inżynier jakości może współpracować bezpośrednio z dostawcami i klientami firmy. W pracy podlega przełożonym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich.
-
na jakie warunki zatrudnienia może liczyć inżynier jakości?
Warunki zatrudnienia inżyniera jakości zależą od konkretnego przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb. Tacy pracownicy najczęściej wypełniają obowiązki zawodowe w standardowym trybie, a więc przeciętnie 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Przysługują im wówczas wolne weekendy oraz święta. Wyjątkiem może być zatrudnienie w firmach, które funkcjonują w ruchu ciągłym, a więc przez cały czas.
Praca jako inżynier jakości może być przy tym wykonywana zarówno na jedną, jak i dwie, a nawet trzy zmiany. Wybór konkretnego rozwiązania jest motywowany potrzebami danej firmy. W przypadku pracy dwu- lub trzyzmianowej inżynier kontroli jakości musi być gotowy do wypełniania swoich obowiązków w niestandardowych godzinach, w tym w porze nocnej. Przysługują mu za to oczywiście dodatkowe pieniądze, o ile współpraca z przedsiębiorstwem odbywa się na podstawie umowy o pracę.
Warto przy tym zaznaczyć, że umowa o pracę w większości przypadków stanowi standardowe rozwiązanie oferowanie inżynierom jakości. Zapewnia im to stabilizację oraz gwarantuje wszystkie ważne prawa pracownicze. -
gdzie dostępna jest praca dla inżyniera jakości?
Inżynier jakości to pracownik, którego potrzebuje wiele różnorodnych przedsiębiorstw. Pozycja tego zawodu na rynku pracy jest silna. W najbliższych latach prawdopodobnie stale będzie się umacniać. W niektórych regionach kraju specjaliści ds. jakości należą do grupy profesji deficytowych. To firmy mają więc problem ze znalezieniem kandydatów do pracy, a nie przedstawiciele tego zawodu ze zdobyciem atrakcyjnego zajęcia.
Praca dla inżyniera jakości jest dostępna przede wszystkim w przedsiębiorstwach zajmujących się szeroko rozumianą produkcją różnego typu towarów. Mogą one działać w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wiele ofert zapewnia m.in. sektor chemiczny, technologiczny, spożywczy, budowlany, maszynowy i elektromaszynowy, poligraficzny oraz elektroniczny. Zatrudnienie czeka także chociażby w firmach z branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej, kosmetycznej oraz tekstylnej i wielu innych. Inżynier jakości ma więc w czym wybierać. Rynek pracy gwarantuje mu naprawdę różnorodne perspektywy zatrudnienia w zawodzie.
Zobacz: Jak skutecznie szukać pracy? Przydatne wskazówki, które pomogą znaleźć zatrudnienie -
ścieżka kariery na stanowisku inżyniera jakości
Stanowisko inżyniera samo w sobie stanowi kolejny szczebel kariery w dziale jakości. Mogą objąć je pracownicy odznaczający się odpowiednim wykształceniem (inżynierskim) oraz doświadczeniem wyniesionym z pracy, np. jako specjalista ds. jakości, technik jakości czy osoba zatrudniona w sektorze produkcyjnym.
Posada inżyniera jakości również daje możliwości rozwoju. Początkująca osoba pełni często rolę pomocnika, ponieważ dopiero uczy się specyfiki pracy na takim stanowisku i wciąż poszerza swoją wiedzę i doskonali umiejętności. Zazwyczaj jest więc zatrudniona jako młodszy inżynier jakości. To początek kariery w tej branży.
Młodszy inżynier jakości, który zdobędzie odpowiednie doświadczenie, może awansować na stanowisko pełnoprawnego specjalisty. Wówczas samodzielnie odpowiada za złożone zadania zawodowe. Następnie ma szansę objąć posadę seniora, a więc starszego inżyniera kontroli jakości. Jest ona przeznaczona dla naprawdę zaawansowanych pracowników, którzy często stają się mentorami dla młodszych stażem osób.
Starszy inżynier produkcji może też rozwijać się dalej. Jeżeli odznacza się bardzo rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi i związanymi z zarządzaniem, ma szansę na awansowanie na kierownika działu jakości, a w przyszłości również dyrektora ds. Jakości.
Warto wiedzieć: Jak zdobyć awans zawodowy?
ile zarabia inżynier jakości?
Kwestia tego, ile zarabia inżynier jakości, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zarobki zależne są od konkretnego przedsiębiorstwa i jego wielkości, przedmiotu specjalizacji, liczby zatrudnianych osób czy wreszcie lokalizacji. Ważne przy tym, czy dany region jest mocno uprzemysłowiony i czy trudno w nim znaleźć specjalistów ds. jakości.
Ponadto na kwotę wynagrodzenia wpływa poziom stanowiska danego pracownika oraz jego kwalifikacje, doświadczenie i staż pracy. Warto więc przyjrzeć się danym, które ilustrują, ile zarabia inżynier jakości z uwzględnieniem jego stopnia w hierarchii zawodowej. Rynkowa mediana pensji prezentuje się w następujący sposób:
- młodszy inżynier jakości – 5790 zł brutto miesięcznie,
- inżynier jakości – 7740 zł brutto miesięcznie,
- starszy inżynier jakości – 8960 zł brutto miesięcznie.
Najbardziej doświadczeni pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach oferujących najwyższe zarobki mogą liczyć na pensje rzędu 11 100 zł brutto miesięcznie i więcej. Zawód inżyniera jakości gwarantuje zatem satysfakcjonujące wynagrodzenia.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
Na co oprócz pensji może liczyć inżynier jakości?
Osoby wykonujące zawód inżyniera jakości często mogą też liczyć na różnego typu dodatki. W wielu firmach stanowią one standard, zwłaszcza że znalezienie, zatrzymanie i odpowiednie zmotywowanie pracowników to współcześnie duże wyzwanie dla przedsiębiorstw. Różnego typu bonusy mają więc potencjał przyciągania kandydatów do pracy, a gdy zdecydują się oni na podjęcie zatrudnienia – motywowania ich do odpowiednich starań.
W niektórych firmach obowiązuje system premiowy. Wówczas inżynierowie jakości otrzymują dodatkowe pieniądze, np. w systemie miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Zależy to od osiąganych przez nich wyników oraz zaangażowania.
Większość przedsiębiorstw oferuje też atrakcyjne benefity pozapłacowe. Najczęstsze z nich to prywatna opieka medyczna, karnety sportowe i rekreacyjne oraz dodatkowe ubezpieczenie na życie. Niektórzy pracodawcy gwarantują także chociażby dofinansowanie posiłków, a także dostęp do darmowych szkoleń, które pozwalają na zwiększanie swoich kompetencji.
Przeczytaj również: Szkolenia dla pracowników – rozwijają i uczą nowych kompetencji
jak zostać inżynierem jakości?
Aby wykonywać zawód inżyniera jakości, trzeba zdobyć stosowne wykształcenie. Obowiązkowe są studia wyższe na jednej z uczelni technicznych. Preferowanymi kierunkami są oczywiście inżynieria jakości lub zarządzanie jakością. Aby uzyskać tytuł inżyniera, wystarczy ukończyć studia I stopnia. Warto jednak też pomyśleć o kontynuacji nauki na studiach II stopnia, czyli magisterskich. Osoby, które poważnie myślą o swojej karierze, powinny także brać udział w dodatkowych kursach czy szkoleniach i zdobywać różnego typu uprawnienia i certyfikaty. Będą one stanowiły oficjalne potwierdzenie ich umiejętności. Odpowiednie kompetencje twarde są bowiem kluczowe w pracy inżyniera jakości. W każdej ofercie zatrudnienia można znaleźć listę wymaganych przez dane przedsiębiorstwo umiejętności.
Poza wykształceniem kierunkowym i konkretnymi kwalifikacjami wielu pracodawców oczekuje także wcześniejszego doświadczenia zawodowego wyniesionego z sektora, w którym działa ich firma. Dobrze bowiem, aby specjalista miał szeroką wiedzę na temat danej branży – na pewno pomoże mu to w codziennej pracy.
-
jakie umiejętności powinien mieć inżynier jakości?
Inżynier jakości musi posiadać szereg rozwiniętych kompetencji. Kluczowe są konkretne umiejętności twarde, które pozwalają na realizację codziennych zadań. Najważniejsze z nich to:
- zdolność przeprowadzania audytów,
- umiejętność tworzenia rysunków technicznych,
- znajomość technik pomiarowych,
- umiejętność obsługiwania reklamacji (np. w przy wykorzystaniu raportów 8D),
- zdolność rozumienia i tworzenia stosownej dokumentacji,
- bardzo dobra obsługa komputera i znajomość specjalistycznych programów komputerowych (np. systemu SAP),
- wiedza na temat certyfikacji i systemów zarządzania jakością (takich jak chociażby ISO9001),
- znajomość innych, ważnych narzędzi związanych z jakością (np. FMEA, PDCA, SPC, MSA, SixSigma, APQP, PPAP),
- umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie bardzo dobrym.
To oczywiście zestaw przykładowych kompetencji. Każda firma może mieć nieco inne wymagania, co podyktowane jest m.in. przedmiotem jej działalności.
-
jakie cechy i predyspozycje powinien mieć inżynier kontroli jakości?
Inżynier jakości powinien mieć określone predyspozycje i umiejętności miękkie. Wśród najważniejszych cech warto wymienić dobrą kondycję i koordynację wzrokowo-ruchową, zainteresowania techniczne, pracowitość, cierpliwość, rzetelność oraz podzielność uwagi. Istotna jest także zdolność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków, bardzo dobre umiejętności organizacyjne, spostrzegawczość oraz skrupulatność. Oprócz tego pracodawcy cenią sobie komunikatywność, kreatywność, proaktywną postawę i umiejętność współpracy z innymi.