Praca w kinie to rozwiązanie, na które najczęściej decydują się osoby młode – przede wszystkim studenci i uczniowie. Takie zatrudnienie jest bardzo elastyczne, a przy tym pozwala dorobić sobie do domowego budżetu. Na czym polega praca w kinie i jakie są jej główne zalety?

Praca w kinie to świetny sposób nie tylko na zarobek, lecz także na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych w miłym środowisku. Nic więc dziwnego, że cieszy się ona popularnością wśród młodych osób. Najczęściej stanowi zatrudnienie tymczasowe (typowe rozwiązanie to chociażby praca w kinie na wakacje), jednak można związać z nią również swoją przyszłość, stopniowo dążąc do objęcia stanowiska kierowniczego.

Na czym polega praca w kinie? Podstawowe obowiązki

Zakres obowiązków w pracy w kinie zależy od jej charakteru, a także wymogów konkretnego miejsca zatrudnienia. Warto przy tym pamiętać, że w tym przypadku istnieje kilka szczebli kariery. Stanowiska pracy w kinie dla początkujących są jednak zazwyczaj podobne. Dotyczą one kompleksowej obsługi widzów i baru. Tym samym praca w kinie wiąże się z takimi obowiązkami, jak m.in.:

  • sprzedawanie biletów na seanse kinowe,
  • sprawdzanie biletów,
  • dbanie o czystość w miejscu pracy (w tym w salach kinowych i w holu),
  • przygotowywanie i sprzedawanie artykułów spożywczych (przekąsek, napojów),
  • pozostałe czynności związane z obsługą klienta, m.in. odpowiadanie na pytania, pokazywanie drogi do sali kinowej itp.

 

Praca w kinie dotyczy więc różnych obszarów. Pracownicy zazwyczaj pracują rotacyjnie, czyli na zmianę zajmują się poszczególnymi z nich.

Z biegiem czasu i pod wpływem zdobywania doświadczenia można awansować np. na kierownika kina, który m.in. zarządza pracownikami, odpowiada za szkolenia czy organizowanie projekcji filmów. Zakres jego obowiązków jest wówczas zupełnie inny.

Kto może dostać pracę w kinie? Wymagania pracodawców

Osoby zainteresowane pracą w kinie w charakterze pracownika odpowiadającego za obsługę klienta nie muszą spełniać zbyt wielu wymogów. W tym zawodzie istnieje szansa na zatrudnienie nawet bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego – wszystkiego można nauczyć się na miejscu. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie, pracowitość i odpowiednia motywacja. Mile widziane jest też zainteresowanie filmami.

przeczytaj też: co robić po studiach i jak rozpocząć karierę zawodową?

Wiele kin wymaga też odpowiedniego wieku. Ze względu na to, że często proponują one zatrudnienie na umowę zlecenie, do pracy przyjmowane są osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia i mają przy tym status ucznia lub studenta. Zajęcie to jest więc przeznaczone głównie dla młodych. Czasami możliwa jest nawet praca w kinie dla nieletnich – wiele zależy jednak od ustaleń konkretnej firmy. Duże multipleksy działające pod szyldem znanych marek mogą wymagać ukończenia 18. roku życia.

Jakie są zarobki w kinie?

Dość trudno określić zarobki w pracy w kinie – wszystko zależy od oferty danej firmy. Dodatkowo takie zajęcie dość rzadko wykonuje się w pełnym wymiarze czasu pracy. Uczniowie i studenci łączą je z nauką, dlatego pracują po kilka godzin dziennie lub zatrudniają się tylko na weekendy. Zazwyczaj jednak kina oferują godzinową stawkę odpowiadającą stawce minimalnej (lub nieco ją przekraczającą).

Jakie wady i zalety ma praca w kinie?

Praca w kinie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo elastyczna. Bez problemu można więc dostosować jej grafik do własnych potrzeb i tym samym wygodnie łączyć ją z studiami czy szkołą. Dodatkowo pozwala ona na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, a także na poznanie innych młodych ludzi.

przeczytaj też: jak skutecznie szukać pracy? przydatne wskazówki, które pomogą znaleźć zatrudnienie

Praca w kinie wiąże się też z dodatkowymi benefitami. Firmy często oferują swoim pracownikom możliwość oglądania filmów za darmo albo przynajmniej duże zniżki na bilety, a także rabaty na asortyment barowy. Oprócz tego wiele kin daje swoim podwładnym dostęp do plakatów – to nie lada gratka zwłaszcza dla kolekcjonerów.

Wadą pracy w kinie może być to, że nie przynosi ona zazwyczaj szczególnie wysokich zarobków. Trzeba też liczyć się z tym, że czasami konieczne jest przychodzenie do niej również w niedziele i święta. Mimo to takie zatrudnienie to bardzo dobre rozwiązanie na początek zawodowej drogi.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę