kto to jest Java developer?
Sektor IT cały czas podlega prężnemu rozwojowi. Nowe technologie i zagadnienia informatyczne mają coraz większe znaczenie, dlatego trend ten utrzyma się również w przyszłości. Wybór zawodu takiego jak Java developer jest więc dobrym pomysłem. Nie tylko gwarantuje satysfakcjonujące pod względem finansowym zatrudnienie, lecz także stanowi przyszłościowe zajęcie pozwalające na stały rozwój. Jeżeli ma się predyspozycje techniczne i lubi się naukę nowych rzeczy, warto przemyśleć poczynienie kroków kierujących ku wykonywaniu tej profesji. Dobrze przy tym wcześniej dowiedzieć się, co właściwie robi Java developer i w jakich warunkach pracuje.
Java developer jest jednym z programistów. Zgodnie z nazwą tego stanowiska specjalizuje się w kodowaniu w języku Java. W swojej codziennej pracy odpowiada za szereg różnorodnych zagadnień związanych z programowaniem i rozwijaniem tworzonych stron internetowych lub aplikacji. Aby poprawnie i efektywnie wykonywać swoje zadania, musi oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności twarde. Ze względu na te wymagania może potem liczyć na naprawdę satysfakcjonującą pensję oraz ciekawe wyzwania, przy których nie ma miejsca na nudę.
Java developer jest przy tym jednym z najpopularniejszych programistów w branży IT. Ze względu na ciągły niedobór specjalistów z tego sektora w połączeniu z szybko rozwijającymi się firmami cały czas może jednak liczyć na wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia.
Ze względu na charakter języka, z którym pracuje programista Java, najczęściej działa on w obszarze tzw. back-endu, a więc tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka po wejściu na stronę lub aplikację i co jest niedostępne dla zwykłych użytkowników. Aby lepiej zrozumieć charakter jego pracy, warto bliżej przyjrzeć się technologii, którą wykorzystuje specjalista.
Przeczytaj również: Kariera w IT, czyli jak zostać programistą?
sprawdź oferty pracyczym charakteryzuje się język Java?
Język Java jest obiektowym językiem programowania. Powstał już w 1995 roku – od tamtej pory wyszło kilkanaście jego wersji. Technologia ta jest też dalej rozwijana. Cieszy się bardzo dużą popularnością i stanowi jeden z najczęściej stosowanych języków programowania. Wokół niej zgromadzona jest też ogromna społeczność programistów Java, którzy przykładają się do rozwijania do niej różnych dodatków.
Popularność i powszechność języka Java wynika z jego dużej uniwersalności. Technologię tę można wykorzystać do wielu rozmaitych zadań. Bez problemu uruchamia się też na różnorodnych urządzeniach. Najczęściej stosuję się ją w rozwiązaniach z zakresu back-endu, a więc tego, co znajduje się „pod spodem”. Dzięki językowi Java można stworzyć praktycznie każdą stronę, program, grę czy aplikację. Z tego względu używają go zarówno przedsiębiorstwa będące liderami na rynku IT, jak i osoby prywatne, które przygotowują aplikacje w ramach hobby i na własne potrzeby.
Aby zobaczyć, jak szerokie i uniwersalne zastosowanie ma język Java, warto wiedzieć, że wykorzystuje się go m.in. do tworzenia systemów bankowych i giełdowych oraz serwerów ubezpieczalni, które odpowiadają za przetwarzanie i wykonywanie różnorodnych operacji. Ponadto technologia ta stosowana jest w wielu aplikacjach mobilnych. W języku Java napisano także znane na całym świecie platformy VOD (np. Netflix), portale społecznościowe (np. LinkedIn) czy serwisy typu webmail (np. Gmail).
Warto przy tym pamiętać, że nie należy mylić ze sobą języka Java oraz JavaScript. Choć ich nazwy brzmią podobnie, znacząco się od siebie różnią. JavaScript stanowi bowiem język skryptowy. Jest on związany z obszarem front-endu. Innymi słowy, odpowiada za interaktywność aplikacji i stron oraz za to, co widzą użytkownicy (a nie za to, co jest „ukryte”, jak w przypadku języka Java).
Dowiedz się: Kim jest front end developer i jak nim zostać?
jak wygląda praca jako Java developer?
Java developer zazwyczaj wykonuje swoje codzienne obowiązki w biurze. W przypadku większych firm jest najczęściej członkiem większego zespołu, który pracuje nad danym produktem. Musi wówczas współpracować z różnymi specjalistami, nie tylko tymi specjalizującymi się w języku Java. Należą do nich chociażby web developerzy, inżynierowie oprogramowania czy wreszcie project managerowie sprawujący pieczę nad projektami. To, z kim kontaktuje się programista Java w codziennej pracy, zależy jednak oczywiście od struktury organizacyjnej, którą przyjęło dane przedsiębiorstwo.
Wiele firm oferuje też Java developerom możliwość pracy hybrydowej lub w 100% zdalnej. To wygodne rozwiązanie, z którego korzysta duża liczba programistów. Daje ono sporą dozę elastyczności i niweluje wiele ograniczeń, np. pozwala bez przeszkód pracować dla firmy znajdującej się na drugim końcu kraju. Kontakt ze współpracownikami utrzymuje się wówczas dzięki narzędziom internetowym.
-
jakie obowiązki ma Java developer?
Java developer ma przed sobą wiele różnorodnych zadań. Konkretny zakres obowiązków uwarunkowany jest oczywiście jego doświadczeniem i umiejętnościami, a także tym, czego wymaga od niego przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudniony. Najczęściej jednak programista Java odpowiada za:
- przygotowanie projektu i wdrażanie nowych rozwiązań, które opierają się o działanie języka Java,
- tworzenie witryn internetowych, aplikacji, programów, gier,
- rozwijanie, modyfikację i utrzymywanie istniejących aplikacji i oprogramowania,
- dbałość o rozwój architektury,
- analizowanie pojawiających się problemów i ich rozwiązywanie,
- przygotowywanie dokumentacji o charakterze technicznym,
- przeprowadzanie testów wprowadzanych rozwiązań,
- współpracę z pozostałymi członkami zespołu developerskiego i działu IT.
Początkujący Java developer odpowiada oczywiście za mniejszy, a starszy specjalista za większy zakres obowiązków. W tym zawodzie ważne jest zatem doświadczenie i rozwijanie swoich kompetencji.
-
warunki zatrudnienia na stanowisku Java developera
Programiści pracujący jako Java developerzy zazwyczaj wykonują swoje obowiązki przez 8 godzin dziennie (w przypadku pełnego etatu; niektórzy zatrudniają się w niepełnym wymiarze godzin). Odbywa się to podstawowym systemie czasu pracy. Niekiedy zdarzają im się nadgodziny. W praktyce przedstawiciele tego zawodu często korzystają także z elastycznego czasu pracy. Mają wówczas bardzo wiele swobody w działaniu. Niekiedy sami nawet decydują, ile i w jakich godzinach pracują.
Typową formą zatrudnienia proponowaną Java developerom jest umowa o pracę. To gwarancja stałego i stabilnego zatrudnienia, a także możliwości skorzystania ze wszystkich praw pracowniczych, m.in. do płatnych urlopów, naliczania stażu pracy itp. Wielu programistów Java prowadzi jednak własną działalność gospodarczą, ponieważ w przypadku wysokich zarobków jest to bardziej opłacalne pod względem finansowym. Wówczas mogą współpracować z danym przedsiębiorstwem na podstawie umowy B2B. Firmy bardzo często nie narzucają Java developerom formy zatrudnienia, tylko dają im możliwość wyboru jednego z dwóch powyższych rozwiązań.
-
gdzie może zatrudnić się Java developer?
Jako poszukiwany specjalista Java developer bez problemu powinien znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. W wielu częściach kraju zawód programisty stanowi profesję deficytową, co jeszcze bardziej ułatwia poszukiwania pracy. Ciekawe zajęcie czeka więc na specjalistów z tego zakresu zarówno w większych, jak i w mniejszych firmach.
Gdzie konkretnie może pracować Java developer? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są przedsiębiorstwa z sektora technologii informacyjnych zajmujące się dostarczaniem usług z zakresu IT oraz produkowaniem oprogramowania (tzw. software house’y). W praktyce jednak programista Java może zatrudnić się w każdej firmie, w której trzeba tworzyć nowe oprogramowanie oraz projektować rozwiązania o charakterze informatycznym w celu realizacji konkretnych wymagań i założeń. Oznacza to, że praca czeka w różnorodnych przedsiębiorstwach, które rozwijają własny dział IT. Wiele ofert dla programistów Java publikują zwłaszcza banki oraz firmy z sektora finansowego. Oprócz tego zatrudnienie jest możliwe m.in. w przedsiębiorstwach marketingowych, reklamowych, medialnych, rekrutacyjnych, farmaceutycznych i wielu innych. Istnieje także szansa na pracę w podmiocie outsourcingowym.
-
jak prezentuje się potencjalna ścieżka awansu Java developera?
Java developer to rozwojowa profesja. Nie tylko pozwala na zdobywanie nowych kompetencji, lecz wręcz tego wymaga. Świat IT szybko się zmienia, dlatego trzeba pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i pojawiającymi się rozwiązaniami.
Pracę jako Java developer często rozpoczyna się od stażu, podczas którego można szlifować swoje pierwsze umiejętności pod okiem starszych stażem specjalistów, którzy dzielą się swoją szeroką wiedzą i doświadczeniem. Kolejne szczeble kariery wyglądają podobnie jak w przypadku innych zawodów w branży IT i prezentują się następująco:
- Junior Java developer – jest osobą początkującą, która wciąż zdobywa i doskonali podstawowe umiejętności. Nie zajmuje się samodzielnie tworzeniem oprogramowania – zamiast tego jego praca skupia się na podstawowych zadaniach. Wśród nich znajdują się takie obowiązki, jak np. dodawanie mało skomplikowanych funkcjonalności, naprawianie drobnych błędów, dbałość o aktualizacje itp. Dzięki temu programista Java junior może oswoić się ze swoim stanowiskiem, by z czasem przejść do bardziej złożonych zadań, jak wdrażanie części kodu.
- Mid Java developer – samodzielny specjalista, który ma już spore doświadczenie, które pozwala mu bez problemu tworzyć, rozwijać, utrzymywać, testować i modyfikować aplikacje, strony czy oprogramowanie.
- Senior Java developer – najbardziej doświadczony programista od języka Java, który ma kilka lat doświadczenia. Odpowiada za tworzenie projektów i rozwój aplikacji oraz rozwiązań o charakterze systemowym, a także zapewnianie bezpieczeństwa, wysokiej jakości i funkcjonalności tworzonego oprogramowania. Często zajmuje się też kontaktami z klientami oraz pełni funkcję mentora, który przekazuje swoją wiedzę innym członkom zespołu developerskiego.
Osoba pracująca jako programista Java może także w przyszłości dążyć do wykonywania zawodu back-end developera lub full-stack developera. Wymaga to zdobycia wielu dodatkowych umiejętności, jednak stanowi ciekawy pomysł na rozwój kariery.
ile zarabia Java developer?
Zarobki w branży IT nigdy nie należą do niskich. Nie inaczej jest z programistą Java. Już na początku kariery może on liczyć na naprawdę atrakcyjne oferty pracy. Należy oczywiście pamiętać, że wysokość pensji pracownika na takim stanowisku związana jest m.in. z jego stażem pracy, wykształceniem, a także wielkością, profilem i lokalizacją przedsiębiorstwa, w którym pracuje. To, ile zarabia Java developer, zależy także od typu podpisanej przez niego umowy, a także poziomu stanowiska, które obejmuje. Dane pokazują, że rynkowa mediana wynagrodzeń utrzymuje się na następującym poziomie:
- junior Java developer – 7480 zł brutto miesięcznie,
- mid Java developer – 11 400 zł brutto miesięcznie,
- senior Java developer – 14 370zł brutto miesięcznie.
Oczywiście zarobki mogą być też o wiele wyższe. Najlepiej opłacani starsi specjaliści na stanowisku Java developera zarabiają 16 800 zł brutto i więcej. W ich przypadku nie są rzadkością pensje przekraczające 20 000 zł brutto.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
-
jakie dodatki do pensji może otrzymać Java developer?
Poza naprawdę atrakcyjnym wynagrodzeniem Java developer często otrzymuje szereg ciekawych dodatków w postaci pozafinansowych benefitów. Oferują je zarówno duże korporacje, jak i mniejsze podmioty. Ich celem jest zmotywowanie specjalistów i zachęcenie ich do pracy na rzecz danego przedsiębiorstwa przez dłuższy czas.
Do najbardziej popularnych świadczeń pozapłacowych dla Java developerów należą prywatna opieka medyczna, karnety rekreacyjne i sportowe, dodatkowe ubezpieczenie oraz praca zdalna. Pracodawcy często dbają o udzielenie im dostępu do repozytorium wiedzy. Zapewniają także możliwość podwyższania kompetencji poprzez darmowe szkolenia oraz szansę na udział w branżowych eventach.
Zobacz: Szkolenia dla pracowników – rozwijają i uczą nowych kompetencji
jak zostać junior Java developerem?
Istnieje wiele dróg do wykonywania zawodu Java developera. Oczywistym rozwiązaniem jest kształcenie się na uczelni wyższej na kierunku informatycznym. Studia pozwalają zdobyć szeroką wiedzę i umiejętności. Warto jednak pamiętać, że nauka w ich ramach skupia się na różnych zagadnieniach. Dlatego też myśląc o pracy jako Java developer, trzeba pogłębiać wiedzę na własną rękę, koncentrując się wówczas na kluczowych kompetencjach i informacjach związanych z tym zawodem. Już wtedy warto też tworzyć swoje portfolio. Dzięki niemu łatwiej zdobyć pracę jako junior Java developer bez doświadczenia.
Wielu pracodawców nie wymaga jednak posiadania dyplomu uczelni wyższej. Wśród programistów jest bowiem wielu samouków – najważniejsze są w końcu umiejętności praktyczne. Równie dobrze można zatem uczyć się samodzielnie, np. z książek oraz materiałów dostępnych w Internecie. Po zdobyciu najważniejszych umiejętności najlepiej od razu postarać się o staż w jakiejś firmie.
Popularnym pomysłem jest także odbycie płatnego kursu z języka Java lub wzięcie udziału w bootcampie. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno młode osoby, jak i starsi pracownicy, którzy chcą się przekwalifikować i zacząć przygodę z branżą IT. Dzięki tego typu szkoleniom można zdobyć kompleksową wiedzę i potrzebne kompetencje, jednak trzeba liczyć się z wydatkami rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
-
co musi umieć Java developer?
Wymagane kompetencje twarde zależą od stopnia doświadczenia pracownika. Tym samym programista Java junior umie mniej niż regularny specjalista. Zaczynając przygodę z tym zawodem, wciąż jednak należy mieć zestaw pewnych, konkretnych umiejętności. Podstawą jest oczywiście bardzo dobra znajomość języka Java. Oprócz tego trzeba znać jego frameworki – najpopularniejsze z nich to Spring oraz Hibernate. Przydatny jest też język SQL, który służy do pracy z bazami danych oraz system kontroli wersji GIT pozwalający m.in. na zapisywanie zmian w dowolnym miejscu bez konieczności łączenia się z siecią.
Inne, potrzebne umiejętności to wiedza na temat takich kwestii jak protokół HTTP i podstawy sieciowe. W codziennej pracy Java developera często stosowanym narzędziem jest także JIRA – służy m.in. zarządzaniu projektami. Co więcej, programista musi odznaczać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, zwłaszcza technicznego.
Warto wiedzieć: Język angielski w pracy najważniejsza kompetencją
-
predyspozycje do pracy jako programista Java junior
Dobry Java developer już na początku swojej kariery powinien wykazywać się pewnymi konkretnymi cechami i umiejętnościami miękkimi. Dzięki nim praca w zawodzie będzie po prostu łatwiejsza i przyjemniejsza. Wśród najważniejszych predyspozycji warto wymienić:
- ścisły umysł,
- zdolność analitycznego i logicznego myślenia,
- wysoko rozwiniętą komunikatywność,
- dociekliwość i zdolność zadawania trafnych pytań oraz poszukiwania na nie odpowiedzi,
- ukierunkowanie na cel,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- samodzielność,
- umiejętność przyjmowania krytyki,
- kreatywność,
- opanowanie i odporność na stres,
- otwartość na pojawiające się wyzwania,
- zdolność szybkiego przyswajania nowych informacji.
Osoba, która myśli o pracy jako Java developer, powinna też lubić rozwiązywać łamigłówki i wykonywać zadania związane z danymi. Dobrze również, aby była cierpliwa – ta cecha zawsze jest pożądana w pracy programisty.