praca jako kierowca c+e
Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem różnego typu towarów prężnie rozwijają się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zatrudniają one zawodowych kierowców. Każdy z nich powinien posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, które odpowiada rodzajowi kierowanego pojazdu. Jednym z popularnych zawodów jest kierowca C+E, który prowadzi największe samochody. Biorąc pod uwagę sytuację w branży transportowej i logistycznej, jego przedstawiciele nie mają problemów ze zdobyciem zatrudnienia. Praca jako kierowca C+E jest dostępna w różnych regionach kraju, a także chociażby w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, jak wygląda w praktyce i kto może zdobyć takie stanowisko.
aktualne oferty pracykto to jest kierowca C+E?
Kierowca C+E określany bywa również mianem kierowcy samochodów ciężarowych. Taka osoba ma bowiem kwalifikacje i kompetencje do kierowania dużymi pojazdami, których masa wynosi ponad 3,5 tony. Ich przeznaczeniem jest publiczny transport drogowy. Co istotne, mogą być one wyposażone w przyczepy lub ich pozbawione. Taki pracownik obsługuje więc zarówno ciągniki siodłowe z naczepami, jak i ciężarowe samochody skrzyniowe. Należy jednak podkreślić, że choć kierowca C+E prowadzi wielkogabarytowe pojazdy, nie posiada uprawnień do wykonywania przejazdów autobusami.
Kwintesencją pracy kierowcy C+E jest transportowanie różnego typu towarów między firmami a odbiorcami. Przejazdy opiewają często na setki, a nawet tysiące kilometrów. Mogą być realizowane na trasach krajowych lub międzynarodowych. Kwestie te zależą od wymogów konkretnego przedsiębiorstwa.
Poza wykonywaniem przejazdów kierowca C+E jest zobowiązany do wypełniania wielu innych obowiązków. Może odpowiadać m.in. za zagadnienia związane z planowaniem oraz chociażby nadzorowaniem czy zabezpieczeniem przewożonych produktów. Jego zawód jest więc odpowiedzialny i wymagający.
-
jakie obowiązki ma kierowca kat. C+E?
Konkretny zakres zadań zawodowych wyznacza firma, w której zatrudniony jest kierowca C+E. Przedsiębiorstwa mają jednak zazwyczaj podobne oczekiwania wobec pracowników obejmujących takie stanowisko. Wśród zadań, przed którymi staje kierowca C+E, można więc wymienić m.in.:
- przewożenie towarów na trasach krajowych lub międzynarodowych,
- dbałość o terminowość realizowanych przejazdów,
- sprawdzanie stanu technicznego pojazdu,
- sprawowanie nadzoru, a czasem także wykonywanie czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem towarów,
- zabezpieczenie przewożonych ładunków przez wszelkiego typu uszkodzeniami oraz zaginięciem,
- rozliczanie jazdy i paliwa,
- przygotowywanie dokumentów związanych z przejazdami,
- wykonywanie czynności o charakterze zdawczo-odbiorczym,
- dbałość o czystość kabiny oraz skrzyni ładunkowej,
- zgłaszanie wszelkich pojawiających się awarii,
- proste prace konserwacyjne i naprawę drobnych usterek pojazdu,
- dbałość o mienie firmy, w której jest zatrudniony pracownik, oraz rozliczanie się z powierzonego mienia,
- przestrzeganie przepisów BHP oraz czasu pracy kierowcy.
Jak widać, obszar zadań zawodowych kierowcy C+E jest dość złożony i zawiera wiele różnorodnych obowiązków. Pracownik zatrudniony na takich stanowisku musi więc kompleksowo podchodzić do swojej pracy.
-
o jakie dokumenty musi zadbać kierowca C+E?
Należy pamiętać, że kierowca C+E przed każdym przewozem musi się do niego odpowiednio przygotować. Powinien przede wszystkim zadbać o dokumenty. Kluczowe są te, które dotyczą samego pracownika oraz potwierdzają jego tożsamość i uprawnienia. Kierowca C+E musi zatem pamiętać o przygotowaniu paszportu lub dowodu osobistego, a w przypadku niektórych krajów – również wizy. Istotne jest też oczywiście prawo jazdy stosownej kategorii.
Konieczne jest również zadbanie o dokumentację związaną z pojazdem, którym kieruje pracownik. Przewóz wymaga zabrania ze sobą dowodu rejestracyjnego danego środka transportu oraz przyczepy lub naczepy, ważnych badań technicznych samochodu, zezwolenia transportowego, ubezpieczenia OC, zielonej karty, karty paliwowej, a także upoważnienia do prowadzenia danego pojazdu. Czasami mogą być też potrzebne dodatkowe dokumenty lub certyfikaty. Zależy to od rodzaju i miejsca danego przewozu.
Oprócz tego kierowca C+E nie może zapomnieć o dokumentacji dotyczącej załadunku. Pod tym względem kluczowy może okazać się list przewozowy CRM uzupełniony o stosowne załączniki oraz dokument związany z przewozem celnym. Potrzeba przygotowania innej dokumentacji jest uwarunkowana tym, jakie towary przewozi kierowca C+E podczas konkretnego transportu. Konieczne może być, np. zaświadczenie o pochodzeniu towaru, świadectwo od lekarza weterynarii czy zezwolenie na przewożenie odpadów.
mamy dla Ciebie pracę
Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Kierowca c+e i aplikuj już dziś!
znajdź pracęjak wygląda praca jako kierowca C+E?
Praca kierowcy C+E wiąże się oczywiście z ciągłymi wyjazdami. Wymaga zatem dużej dyspozycyjności i gotowości do długiego przebywania w trasie. Miejscem wykonywania zadań zawodowych takiego pracownika jest przede wszystkim kabina samochodu ciężarowego. W przypadku transportu międzynarodowego na czas pracy staje się ona wręcz drugim domem kierowcy C+E.
Codzienne obowiązki kierowcy C+E wymagają wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej. Ważne jest zatem odpowiednio ergonomiczne stanowisko pracy. Dzięki temu długa jazda może być wygodniejsza i bezpieczniejsza.
Co do zasady, praca kierowcy C+E ma charakter indywidualny. To on jest odpowiedzialny za poprawne i sprawne realizowanie zadań dotyczących transportu towarów. Wciąż jednak wymaga to komunikowania się m.in. z przełożonymi, dyspozytorami czy klientami. Jednocześnie w przypadku długich tras bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ograniczony.
Należy przy tym zaznaczyć, że przewóz towarów może być zorganizowany w różny sposób. Wszystko zależy od ustaleń danego przedsiębiorstwa. Kierowca C+E może więc wyruszyć w trasę sam lub w załodze składającej się, np. z dwóch osób. Wówczas realizuje przewóz na jednej trasie na zmianę ze swoim współpracownikiem.
Warto wiedzieć: Praca dla kierowcy C+E bez doświadczenia – jak zacząć wykonywać zawód?
-
z jakich narzędzi korzysta kierowca C+E?
W codziennej pracy kierowca C+E stosuje różnorodny sprzęt. Oczywiście najważniejszym narzędziem jest dla niego samochód ciężarowy, którym kieruje. Jego gabaryty mogą być różne. Wraz z rodzajem trasy, na której jeździ dany pracownik, wpływają one na charakter wykonywanych przez niego zadań.
Aby przejazdy były realizowane we właściwy sposób, a wypełnianie obowiązków zawodowych było ważniejsze, kierowca C+E stosuje także narzędzia stanowiące wyposażenie pojazdu ciężarowego. Korzysta m.in. z urządzeń lokalizacyjnych (GPS), telefonu komórkowego oraz krótkofalówek, tachografu (służy on do rejestrowania funkcjonowania samochodu), a także sprzętu o charakterze samozaładowczym (np. HDS), dźwigników hakowych, motopomp itp.
Istotne jest także zachowanie bezpieczeństwa przejazdów. W związku z tym kierowca C+E musi być wyposażony i umieć korzystać z gaśnicy, zestawu pierwszej pomocy, a także takiego sprzętu, jak blokada skrzyni biegów czy specjalny podnośnik pozwalający na podnoszenie oraz wymianę kół. Ważne jest także posiadanie zestawu narzędzi, które można wykorzystać do różnego typu, prostych napraw.
-
jakie są typowe warunki zatrudnienia jako kierowca C+E?
Przedsiębiorstwa oferują często kierowcom C+E umowę o pracę. To dobre rozwiązanie z perspektywy pracowników. Zapewnia im wszystkie istotne prawa pracownicze, w tym prawo do wynagrodzenia chorobowego, płatnego urlopu wypoczynkowego, a także dodatku za nadgodziny. Dzięki temu kierowcy C+E mają też stabilniejszą pozycję w firmie.
Niektóre firmy zatrudniają też kierowców na podstawie umowy zlecenie. Takie rozwiązanie również jest dopuszczone przez prawo. Może być ono korzystne, np. dla osób, które poszukują zajęcia dorywczego albo tymczasowego.
Dość popularnym rozwiązaniem w przypadku kierowców C+E jest też samozatrudnienie. Wówczas należy założyć własną działalność gospodarczą. Pozwala to na podpisywanie kontraktów B2B z różnymi przedsiębiorstwami.
-
czas pracy kierowcy C+E – co mówią przepisy?
W przypadku pracy jako kierowca C+E bardzo ważne jest przestrzeganie norm czasu pracy. Przepisy wyznaczają w tym względzie konkretne zasady, dzięki którym możliwe jest bezpieczne prowadzenie samochodów ciężarowych. Oto najważniejsze ustalenia:
- kierowcy C+E mają możliwość świadczenia pracy maksymalnie 9 godzin w ciągu doby (dwukrotnie w ciągu tygodnia norma ta może zostać przedłużona do maksymalnie 10 godzin),
- czas ciągłej jazdy, a więc bez żadnych przerw, może wynieść nie więcej niż 4,5 godziny,
- po 4,5 godziny jazdy kierowca C+E musi zrobić sobie przerwę w wymiarze 45 minut; można ją podzielić na dwie części: 15 minut i 30 minut, np. po 3 godzinach jazdy zrobić sobie 15-minutowy odpoczynek, a po kolejnej 1,5 godziny – 30-minutowy; należy przy tym pamiętać, że w przypadku wydłużonej normy dobowej (a więc pracy przez 10 godzin) przed ostatnią dodatkową godziną należy zrobić sobie drugą, 45-minutową przerwę,
- kierowca C+E może pracować maksymalnie 56 godzin tygodniowo; w przypadku dwóch tygodni, które następują po sobie, łączny czas pracy nie może być jednak wyższy niż 90 godzin,
- dobowy wymiar nieprzerwanego odpoczynku kierowców C+E powinien wynosić 11 (odpoczynek regularny) lub 9 godzin (odpoczynek o charakterze skróconym).
To najważniejsze regulacje. Pozostałe informacje w tym temacie można znaleźć w stosownych przepisach. Zawiera je przede wszystkim ustawa o czasie pracy kierowców.
-
gdzie może podjąć pracę kierowca C+E?
Praca dla kierowcy C+E jest dostępna w wielu firmach. Warto przy tym podkreślić, że na rynku pracy można zaobserwować bardzo duże zapotrzebowanie na takich pracowników. Zawód kierowcy samochodu ciężarowego w wielu miastach i regionach Polski stanowi nawet profesję deficytową. Stawia to w dobrej pozycji jego przedstawicieli – nie powinni mieć oni problemów ze zdobyciem zatrudnienia.
Dowiedz się, jak się przebranżowić w wieku 30, 40 lub 50 lat
Gdzie zatem czeka praca dla kierowcy C+E? Najbardziej oczywistą odpowiedzią są przedsiębiorstwa transportowe – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. To jednak tylko jedna z opcji. Oprócz tego można szukać zatrudnienia w firmach skoncentrowanych na handlu i dystrybucji, działających w budownictwie oraz zajmujących się robotami drogowymi. Praca dostępna jest także, np. w przedsiębiorstwach komunalnych.
-
jaka jest ścieżka rozwoju kierowcy C+E?
W zawodzie kierowcy C+E nie ma typowej ścieżki kariery. Taki pracownik może jednak zdobywać nowe kompetencje, które pozwolą mu na poszerzenie zakresu wykonywanych obowiązków. Ciekawym rozwiązaniem jest, np. zdobycie prawa jazdy kat. D lub D+E. Pierwsze rozwiązanie pozwala na prowadzenie autobusów, natomiast drugie – autobusów wyposażonych w przyczepę.
Kierowca C+E ma także szansę zdobywać uprawnienia, które pozwolą mu na realizowanie przewozów szczególnego typu. Przykładem jest ADR. Po otrzymaniu takiego uprawnienia zyskuje się możliwość transportowania towarów niebezpiecznych. Warto przy tym pamiętać, że klasyfikacja ta ma aż 9 klas, a każda z nich odnosi się do innego typu produktów niebezpiecznych. Można przejść szkolenie na wszystkie lub tylko niektóre z nich.
ile zarabia kierowca C+E?
Zarobki w pracy kierowcy C+E zależą od kilku istotnych zmiennych. Wpływ na nie ma:
- region, w którym znajduje się dana firma,
- wielkość przedsiębiorstwa i liczba zatrudnianych przez nie kierowców,
- zakres obowiązków kierowcy (głównie to, na jakich trasach będzie jeździł – krajowych czy międzynarodowych),
- poziom doświadczenia pracownika (kierowca C+E bez doświadczenia może na początku otrzymać niższą stawkę),
- rodzaj umowy podpisany z firmą.
Warto jednak poznać rynkową medianę wynagrodzeń. Zgodnie z dostępnymi danymi zarobki kierowców C+E wynoszą 6100 zł brutto miesięcznie. Wielu pracowników dostaje jednak wyższe pensje. Najlepiej opłacani z nich mogą liczyć na 8010 zł brutto miesięcznie i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
Jakie dodatki do wynagrodzenia może otrzymać kierowca C+E?
Na dzisiejszym rynku pracy duże znaczenie ma również pozapłacowa motywacja pracowników. Coraz częściej na pozafinansowe dodatki do wynagrodzenia mogą także liczyć kierowcy C+E. Przedsiębiorstwa oferują im przede wszystkim prywatną opiekę zdrowotną oraz dodatkowe ubezpieczenie. Czasami jednak pakiet bonusów jest o wiele szerszy. Mogą się na niego składać, np. karnety sportowo-rekreacyjne, służbowy telefon komórkowy czy dodatki socjalne. W niektórych przedsiębiorstwach przysługują też premie uznaniowe.
Przeczytaj również: Benefity w pracy - które z nich lubimy, a z których nigdy nie skorzystamy?
jak zostać kierowcą C+E?
Chcąc zostać kierowcą kat. C+E, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zawód ten wymaga zdobycia konkretnych uprawnień, a ich wyrobienie zajmuje sporo czasu. Oczywiście podstawą wykonywania zawodu jest odpowiednie prawo jazdy. W pierwszej kolejności należy zdobyć dokument kat. B, który uprawnia do prowadzenia pojazdów osobowych. O jego wyrobienie może postarać się każdy, kto skończył 18. rok życia oraz otrzymał zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do jego uzyskania. Konieczne jest też oczywiście odbycie kursu na prawo jazdy, a następnie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Następnie należy zdobyć prawo jazdy kat. C na samochody ciężarowe. Aby to zrobić, trzeba mieć minimum 21 lat (lub 18, jednak wtedy trzeba dodatkowo przygotować się na odbycie kursu kwalifikacji wstępnej). Trzeba też legitymować się orzeczeniem lekarskim i psychologicznym stwierdzającym brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz wyrobić profil w Wydziale Komunikacji, który pokazuje, że jest się kandydatem na kierowcę. Oprócz tego trzeba przejść kurs na prawo jazdy kat. C i zdać stosowne egzaminy.
Dopiero ostatnim krokiem jest wyrobienie prawa jazdy kat. C+E. W tym przypadku również trzeba odbyć kurs i zdać egzamin – oba składają się jednak wyłącznie z etapu praktycznego. Warto przy tym pamiętać, że istnieje szansa na połączenie kursu kat. C z kursem kat. C+E. Pozwala to na przyspieszenie całego procesu.
Gdy kierowca C+E zdobędzie stosowną kategorię prawa jazdy, musi jeszcze wyrobić specjalne świadectwo kwalifikacji zawodowej. W tym celu jest zobowiązany do przejścia kolejnego szkolenia oraz zdania stosownego egzaminu. Wówczas do jego prawa jazdy wpisywany jest kod 95. Dopiero on daje uprawnienia do pracy jako kierowca C+E.
Zobacz: Kierowca zawodowy – wymagania i kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu
-
jakie dodatkowe kwalifikacje może zdobyć kierowca C+E?
Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy i umocnić swoją pozycję na rynku zatrudnienia, kierowca C+E może także dalej podnosić swoje kwalifikacje. Przydatne może się okazać m.in. wspomniane już szkolenie ADR związane z przewozem materiałów niebezpiecznych oraz kursy obsługi HDS, czyli hydraulicznego dźwigu samochodowego lub przenośnego żurawia. Kierowca C+E może także zdobyć uprawnienia do kierowania samochodami uprzywilejowanymi, jak np. wóz strażacki.
-
przydatne cechy i predyspozycje kierowcy C+E
Poza konkretnymi umiejętnościami twardymi wyniesionymi z nauki i praktyki związanej ze zdobywaniem uprawnień dla kierowcy C+E pracownik powinien też odznaczać się pewnymi predyspozycjami do wykonywania tego zawodu. Ważna jest oczywiście dobra kondycja fizyczna, wytrzymałość i sprawność wzroku oraz słuchu. Liczy się także koncentracja, spostrzegawczość, refleks i odpowiednia podzielność uwagi. Oprócz tego dobry kierowca C+E charakteryzuje się odpowiedzialnością, wytrwałością oraz odpowiednim poziomem motywacji.