Kierowca samochodu ciężarowego zajmuje się prowadzeniem pojazdów o masie ponad 3,5 t (z wyjątkiem autobusów), których używa się w publicznym transporcie drogowym. Może on pracować zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych. Co warto wiedzieć na temat tego zawodu i czy opłaca zostać się kierowcą samochodu ciężarowego?
Kierowca samochodu ciężarowego to całkiem dochodowa profesja. Spodoba się osobom lubiącym długie podróże, którym nie przeszkadza samotny tryb pracy oraz pewna doza monotonii. Aby ją wykonywać, należy jednak zdobyć ku temu odpowiednie kompetencje. Zawód kierowcy samochodu ciężarowego należy bowiem do zawodów regulowanych (jego kod to 833203) i jako taki wymaga spełnienia ważnych wymogów formalnych.
Charakterystyka stanowiska pracy kierowcy samochodu ciężarowego
Zgodnie z charakterystyką stanowiska pracy kierowcy samochodu ciężarowego, osoba wykonująca ten zawód zajmuje się prowadzeniem pojazdu o masie przewyższającej 3,5 t (poza autobusem). Może on mieć przyczepy lub nie być w nie wyposażony. Co ważne, kierowca jeździ trasą, której pokonanie jest niezbędne do świadczenia usług dla danej firmy, takich jak dostarczanie lub sprzedaż towarów. Tym samym może przewozić ładunki zarówno w komunikacji krajowej, jak i na trasach międzynarodowych.
Jaki jest konkretny zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego?
Zakres czynności kierowcy samochodu ciężarowego jest złożony. Do osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy:
- przewożenie ładunków w komunikacji krajowej lub międzynarodowej zgodnie z ustalonym grafikiem,
- dbałość o terminowość transportu (przy zachowaniu jazdy zgodnie z przepisami prawa),
- nadzorowanie załadunku i rozładunku towarów,
- zabezpieczenie przewożonych towarów przed ewentualnym zniszczeniem lub zgubieniem,
- przygotowywanie samochodu ciężarowego do transportu (w tym sprawdzanie jego stanu technicznego),
- konserwowanie i wykonywanie drobnych napraw pojazdu,
- utrzymywanie czystości prowadzonego samochodu,
- przygotowywanie niezbędnej dokumentacji dotyczącej nie tylko ładunku, lecz także kierowcy i samochodu,
- kontaktowanie się ze spedytorami,
- zgłaszanie większych awarii dyspozytorom,
- rozliczanie jazdy.
przeczytaj też: czym zajmuje się logistyk i jak wygląda jego praca?
Jak widać, zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego obejmuje szereg czynności poza samą jazdą. Zawód ten wymaga więc zarówno konkretnej wiedzy i kompetencji formalnych, jak i odpowiednich cech oraz predyspozycji.
Jak zostać kierowcą samochodu ciężarowego?
Aby wykonywać obowiązki kierowcy samochodu ciężarowego, trzeba spełnić stosowne wymogi. Jeśli chodzi o wykształcenie, wystarczy ukończenie 8-klasowej szkoły podstawowej lub gimnazjum. Mimo to w branży ceni się posiadanie dyplomu szkoły ukierunkowanej na naukę z zakresu mechaniki samochodowej. Najważniejsze jednak są odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tej konkretnej profesji. Są to:
- posiadanie prawa jazdy, które uprawnia do prowadzenia samochodów o masie powyżej 3,5 t (kat. C lub C1); opcjonalnie konieczne może być też prawo jazdy pozwalające prowadzić pojazdy z przyczepą (kat. C+E lub C1+E);
- zdobycie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które wydawane jest po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu (okres ważności dokumentu to 5 lat – po ich upływie należy przejść szkolenie okresowe); aby otrzymać takie świadectwo, trzeba też przedłożyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań o charakterze zdrowotnym i psychologicznym do wykonywania profesji kierowcy samochodu ciężarowego.
przeczytaj też: czym jest zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej? wady i zalety rozwiązania
Osoby, które są zainteresowane tym zawodem, muszą też spełnić odpowiednie wymagania fizyczne (m.in. być odporne na długotrwały wysiłek, mieć dobry wzrok i słuch), a także posiadać dobre sprawności sensomotoryczne (m.in. ostry wzrok, dobre widzenie o zmierzchu). Konieczny jest także wysoki poziom koncentracji, dobry refleks i podzielność uwagi. Przeglądając oferty pracy dla kierowcy samochodu ciężarowego, można też zauważyć, że taka osoba powinna wyróżniać się komunikatywnością, rzetelnością, odpowiedzialnością, opanowaniem, odpornością na stres i uczciwością.
Ile zarabia kierowca samochodu ciężarowego?
Zarobki na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego zależą od firmy, w której jest zatrudniony, a także tras, na których jeździ. Znaczenie ma także staż pracy. Średnie wynagrodzenia wynoszą około 4800 zł miesięcznie na trasach krajowych. Jeżdżąc w transporcie międzynarodowym, można liczyć nawet na ponad 8000 zł.