Researcher to profesja, która zdobywa coraz większą popularność. Wykonująca ją osoba zajmuje się wyszukiwaniem informacji. Takie stanowisko jest potrzebne w wielu branżach, m.in. medialnej, handlowej, HR oraz IT. Zawód researchera wymaga zainteresowania konkretną dziedziną, a także posiadania odpowiednich predyspozycji.

W dzisiejszym świecie informacje bombardują nas praktycznie z każdej strony. Znalezienie wśród nich tego, co potrzebujemy, coraz częściej staje się nie lada wyzwaniem, nie mówiąc już o rzetelnej analizie uzyskanych danych. W wielu firmach zatrudniany jest więc researcher, czyli osoba zajmująca się pozyskiwaniem wiarygodnych informacji. W praktyce jednak zakres obowiązków zależy od branży, w jakiej jest zatrudniony taki pracownik.

Researcher – co to znaczy i kim jest taka osoba?

Researcher – kto to taki? Ogólnie mówiąc, określa się tak osobę, której zadaniem jest wyszukiwanie i pozyskiwanie różnorodnych informacji. W takim znaczeniu pracuje ona w branży medialnej. Do jej obowiązków należy wówczas dotarcie do wiarygodnych źródeł i danych, które są potrzebne do przygotowania jakiegoś materiału (np. artykułu). Wśród stojących przed researcherem wyzwań jest też odpowiednie filtrowanie i selekcja informacji.

przeczytaj też: co robi tester oprogramowania i jak nim zostać?

Zawód ten związany jest jednak nie tylko z mediami. Przedstawiciele tej profesji bardzo często pracują w działach HR. Zajmują się tam m.in. tworzeniem profili odpowiednich kandydatów do pracy, a następnie wyszukiwaniem odpowiadających im osób przy wykorzystaniu rozmaitych kanałów. Wcielają się więc w rolę headhunterów. Oprócz tego mogą odpowiadać za selekcję nadesłanych CV oraz przeprowadzanie wstępnych rozmów rekrutacyjnych z kandydatami.

Podobną rolę ma chociażby researcher IT. Jego zadaniem również jest poszukiwanie odpowiednich kandydatów do pracy, jednak konkretnie do działów zajmujących się informatyką i nowymi technologiami. Ponadto do obowiązków researchera IT może należeć np. wspieranie rekruterów podczas różnych etapów procesu kwalifikacyjnego.

Zawód: researcher – wymagania do objęcia stanowiska

Aby wykonywać zawód researchera, nie trzeba spełniać określonych formalnych warunków. Wszystko zależy od wymagań konkretnego przedsiębiorstwa. Pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów wykształcenia wyższego, choć nie zawsze stanowi to warunek konieczny. Zazwyczaj jednak istotne jest zainteresowanie branżą, w której chce się pracować – dotyczy to m.in. researcherów IT, którzy powinni odznaczać się zarówno wiedzą z zakresu rekrutacji, jak i technologii informatycznych.

przeczytaj też: czym zajmuje się project manager? najważniejsze informacje o zawodzie

Od kandydatów, którzy chcą wykonywać zawód researchera, wymaga się przede wszystkim dobrej umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji z wiarygodnych źródeł, a także analizowania ich i selekcjonowania. Przydatne są też takie umiejętności miękkie jak: kreatywność, dobrze rozwinięta komunikatywność i zdolności interpersonalne, rzetelność, zaangażowanie i proaktywność. Podczas codziennej pracy potrzebna może się okazać umiejętność współpracowania z innymi oraz znajomość języków obcych (zazwyczaj angielskiego).

Researcher – zarobki na stanowisku

To, ile zarabia researcher, zależy od wielu kwestii. Istotne jest przede wszystkim to, w jakiej branży pracuje dany pracownik. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma również wielkość przedsiębiorstwa i jego lokalizacja. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby zatrudnione w dużych miastach, zwłaszcza w województwie mazowieckim, a także w Wielkopolsce oraz na Pomorzu. Nie bez znaczenia jest też staż pracy i doświadczenie konkretnej osoby.

Według badań średnie zarobki researchera wynoszą około 4800 zł brutto. Osoby odznaczające się bogatym doświadczeniem zawodowym, które są zatrudnione w dużych firmach, mogą jednak liczyć na pensje przekraczające 7000 zł brutto.

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy