czym jest kontrola jakości?
Wysoka jakość produktów ma kluczowe znaczenie dla klientów. W dobie rosnących wymagań konsumentów i dużej konkurencji, a także wyśrubowanych przepisów, firmy produkcyjne nie mogą pozwolić sobie na uchybienia i wypuszczanie towarów, które nie spełniają oficjalnych norm, a także oczekiwań odbiorców. Muszą więc uważnie sprawdzać i oceniać jakość zarówno surowców, jak i produktów, które są przez nich wytwarzane. Odpowiada za to kontroler jakości. Zawód ten jest ciekawy i rozwojowy, dlatego warto wiedzieć, na czym polega i jakie gwarantuje warunki zatrudnienia.
Na początku należy bliżej przyjrzeć się terminowi „kontrola jakości”. Mianem tym nazywa się szereg działań, które wykonuje się, aby sprawdzić, zmierzyć albo przetestować daną charakterystykę wyrobu. Otrzymane w ten sposób wyniki porównuje się do specjalnych specyfikacji, wymogów lub norm, aby potwierdzić, że są z nimi zgodne. Produkty, które odbiegają od wytycznych, odrzuca się albo wprowadza się w nich niezbędne poprawki.
Celem kontroli jakości jest dostarczenie odbiorcom towarów, które będą odpowiadać na ich oczekiwania oraz w pełni ich usatysfakcjonują. Ważne jest też spełnienie odgórnie narzuconych norm i procedur związanych z produkcją asortymentu danego rodzaju – bez tego nie powinny być one wypuszczone na rynek.
Dzięki kontroli jakości można także znacząco ograniczyć straty o charakterze finansowym. Pozwala ona bowiem na zidentyfikowanie konkretnych problemów i błędów, a następnie wprowadzenie działań, które mają na celu ich eliminację. W ten sposób firma działa po prostu wydajniej i efektywniej. Z tego względu działy kontroli jakości są nieodłączną częścią wielu przedsiębiorstw zajmujących się produkowaniem różnorodnych dóbr i towarów.
sprawdź oferty pracykim jest kontroler jakości?
Dokładnym kontrolowaniem jakości produktów zajmuje się wyspecjalizowana kadra. Zadania z tego zakresu nie leżą więc w gestii szeregowych pracowników produkcyjnych, a przekazywane są fachowcom. Tego typu obowiązki wykonuje tzw. kontroler jakości. Odpowiada on za szereg prac administracyjnych dotyczących obsługi działu, a także zajmuje się realizowaniem wyznaczonych procedur mających na celu sprawdzanie towarów. Praca jako kontroler jakości sprowadza się więc głównie do sprawowania nadzoru nad procesem produkcyjnym i dążenia do tego, aby ostateczny produkt miał jak najwyższą jakość.
Co istotne, pracownik zatrudniony na takim stanowisku może zajmować się nadzorowaniem różnych etapów procesu produkcji. W zależności od potrzeb i wymagań danej firmy, a także charakterystyki stanowiska, które obejmuje, odpowiada za kontrolę końcową (czyli pod koniec procesu wytwarzania) lub kontrolę w produkcji (a więc monitorowanie i sprawdzanie na różnych etapach).
Warto również podkreślić, że w tym zawodzie można specjalizować się w różnych obszarach, w zależności od tego, co się kontroluje. Powszechna jest m.in. praca jako kontroler jakości żywności (a zatem np. owoców i warzyw, produktów mleczarskich, rybnych, mięsnych, cukierniczych itp.). Inne, popularne profesje to m.in. kontroler jakości wyrobów przemysłowych, spoin, kosmetyków, produktów chemicznych itp.
-
co robi kontroler jakości w swojej pracy?
Zakres obowiązków kontrolera jakości zależy od tego, jakie konkretnie stanowisko obejmuje oraz w jakiej firmie jest zatrudniony. Liczy się jej profil działalności, a także odgórnie ustalone przez nią wymagania. Co do zasady obowiązki kontrolera jakości obejmują takie zadania, jak:
- przygotowywanie planów przeprowadzania kontroli,
- dbałość o szereg procesów związanych z kontrolami o charakterze planowym, doraźnym lub sprawdzającym,
- sprawdzanie jakości surowców, z których wytwarzane są poszczególne produkty,
- określanie jakościowych wymagań względem towarów (czyli wskazywanie, jakimi cechami i właściwościami powinny charakteryzować się dane produkty),
- kontrolowanie, czy procedury i przepisy funkcjonujące wewnątrz danej firmy są zgodne z aktualnymi przepisami prawa (zarówno polskiego, jak i unijnego),
- diagnozowanie ewentualnych problemów i błędów oraz przekazywanie informacji na ich temat kierownictwu,
- zabezpieczanie dowodów, które wymagają interweniowania,
- przygotowywanie stosownych raportów i protokołów z kontroli,
- tworzenie sprawozdań z wykonanych zadań,
- dbałość o pozostałą dokumentację kontrolną i pokontrolną,
- analiza prac wykonywanych przez konkretny dział lub poszczególnych pracowników,
- zdobywanie nowej wiedzy na temat norm produkcyjnych i szybko zmieniających się przepisów,
- podejmowanie współpracy ze specjalistami odpowiadającymi m.in. za organizację produkcji czy inżynierię procesów produkcyjnych,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zapisanych w regulaminie wewnątrzzakładowym, przepisach przeciwpożarowych i BHP.
Oprócz tego kontroler jakości może podejmować współpracę z laboratoriami badawczymi i produkcyjnymi. Czasami do niego należy też analizowanie informacji zwrotnych od konsumentów i klientów przedsiębiorstwa. Warto przy tym zaznaczyć, że początkujący kontroler jakości będzie miał oczywiście mniej zadań. Doświadczony fachowiec mierzy się z kolei z dużą liczbą wyzwań, a przy tym leży na nim większa odpowiedzialność za wypełnianie codziennych zadań zawodowych.
jak wygląda praca jako kontroler jakości?
Praca kontrolera jakości może odbywać się w różnych miejscach. Dużą część swoich obowiązków zawodowych wykonuje on na halach produkcyjnych, w magazynach lub w laboratoriach – w zależności od tego, jak zorganizowane jest dane przedsiębiorstwo. Ponadto, tego typu pracownik wypełnia niektóre zadania w biurze – tworzy tam potrzebną dokumentację, w tym raporty, protokoły czy sprawozdania.
Kontroler jakości wyrobów i produkcji może przy tym pracować samodzielnie lub być członkiem większego zespołu. Ponownie zależy to od struktury organizacyjnej, a także wielkości firmy. Najczęściej współpracuje jednak z różnymi pracownikami zaangażowanymi w procesy produkcyjne. Wykonuje też swoją pracę pod nadzorem – podlega brygadziście, liderowi zespołu lub kierownikowi.
Podczas wypełniania codziennych obowiązków służbowych kontroler jakości w fabryce korzysta z rozmaitych sprzętów. Mogą być to urządzenia pomiarowe, przyrządy kontrolne, lupy i mikroskopy, zaawansowane narzędzia komputerowe pozwalające na wyznaczanie parametrów, a także komputer z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem i aplikacjami do testów. Oprócz tego kontroler jakości produktu posługuje się dokumentacją techniczną oraz spisanymi normami. Musi także czytać katalogi i stosowną literaturę związaną z produktami wytwarzanymi przez daną firmę.
-
warunki zatrudnienia kontrolera jakości
Pracownik zatrudniony jako kontroler jakości najczęściej wykonuje swoje zadania zawodowe przez osiem godzin dziennie, a więc w podstawowym systemie czasu pracy. W sytuacji wzmożonych prac produkcyjnych mogą zdarzyć mu się nadgodziny. Warto przy tym pamiętać, że wiele przedsiębiorstw oferuje pracę zmianową – na dwie lub trzy zmiany. Od fachowców wymagana jest wówczas odpowiednia dyspozycyjność. Czasami firmy oczekują również pracy w niedziele oraz święta. Dotyczy to podmiotów, które pracują w ruchu ciągłym, co oznacza, że muszą utrzymać ciągłość procesów produkcyjnych.
W kwestii formy zatrudnienia kontroler jakości może zazwyczaj liczyć na umowę o pracę – na czas nieokreślony lub określony (zawiera się w tym umowa o pracę tymczasową). To wygodne rozwiązanie, z którym wiąże się opłacanie wszystkich składek ZUS, a także dostęp do ważnych udogodnień, świadczeń, urlopów itp. Niektóre firmy oferują też zatrudnienie na umowę zlecenie, co może być wygodną opcją w przypadku podejmowania pracy o dorywczym charakterze.
-
gdzie znajdzie pracę kontroler jakości?
Osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania zawodu kontrolera jakości znajdzie zatrudnienie w wielu różnorodnych firmach. Oferty pracy dostępne są oczywiście przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Mogą one wytwarzać rozmaite towary i dobra, np. maszyny, narzędzia, produkty spożywcze, urządzenia elektryczne, samochody, samoloty, lokomotywy, kosmetyki, chemię gospodarczą, meble itp. Co więcej, kontroler jakości ma szansę zatrudnić się w laboratoriach oraz podmiotach zajmujących się ulepszaniem i podnoszeniem jakości produkcji przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.
Kontroler jakości ma więc przed sobą wiele możliwości. Znajdzie przy tym pracę przede wszystkim w większych przedsiębiorstwach, choć niekiedy może też być zatrudniony w małych firmach.
-
możliwości kariery i awansu w pracy jako kontroler jakości
Osoby, które myślą o pracy jako kontroler jakości wyrobów, mogą rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem od stażu lub praktyk. Choć nie zawsze są one płatne, pozwalają lepiej poznać specyfikę tego stanowiska i zadecydować, czy jest to profesja, z którą chce się związać swoją przyszłość zawodową.
W dziale kontroli jakości na początku można też objąć stanowisko pomocnicze. W wielu firmach istnieje szansa na zatrudnienie się, np. jako asystent ds. kontroli jakości.
Typowe szczeble kariery w tym zawodzie to także stanowisko młodszego kontrolera jakości, pełnoprawnego specjalisty czy wreszcie starszego specjalisty. Wraz z osiąganiem kolejnych poziomów w hierarchii zawodowej rośnie oczywiście liczba zajęć oraz odpowiedzialność za wypełnianie poszczególnych zadań. Przykładowo wśród obowiązków starszego kontrolera jakości, oprócz standardowych zajęć, może znaleźć się prowadzenie szkoleń dla młodszych stażem pracowników czy przeprowadzanie audytów o charakterze wewnętrznym i zewnętrznym.
Kontroler jakości może także rozwijać się dalej w kierunku objęcia chociażby stanowiska specjalisty do spraw systemów zarządzania jakością. Ma także szansę dostać posadę związaną z zarządzaniem ludźmi. Wytrwałe, odpowiedzialne i pracowite osoby mogą w przyszłości zostać np. liderem zespołu, brygadzistą, kierownikiem czy wreszcie dyrektorem do spraw jakości.
Dowiedz się, jak zdobyć awans zawodowy
ile zarabia kontroler jakości?
Zarobki kontrolera jakości są uwarunkowane wieloma względami. Wysokość pensji zależy m.in. od poziomu stanowiska danego pracownika, jego doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy. Duży wpływ ma także jego specjalizacja oraz profil działalności przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja i wielkość firmy – lepsze wynagrodzenia oferują zazwyczaj duże firmy zlokalizowane w większych miastach.
Istnieją jednak dane, które przybliżają kwestię wynagrodzeń w branży, rozróżniając przy tym poziomy stanowisk. Według nich rynkowa mediana pensji pracowników kontroli jakości wynosi:
- 4960 zł brutto miesięcznie w przypadku młodszego specjalisty,
- 5610 zł brutto miesięcznie w przypadku samodzielnego kontrolera jakości,
- 6300 zł brutto miesięcznie w przypadku starszego specjalisty.
Najbardziej doświadczone osoby mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu7700 zł brutto i więcej. Warto przy tym zaznaczyć, że w niektórych firmach funkcjonuje także system premiowy. Pracownicy kontroli jakości, wykazujący się dużą pracowitością i zaangażowaniem oraz osiągający dobre wyniki, mogą wówczas liczyć na dodatkowe pieniądze, które otrzymują co miesiąc, kwartalnie lub co roku.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
-
dodatki do wynagrodzenia kontrolera jakości
Poza wynagrodzeniem i ewentualnymi premiami kontroler jakości może też zazwyczaj liczyć na atrakcyjne benefity pozapłacowe. Wśród takich świadczeń przodują: możliwość skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, dostęp do rabatów i zniżek, a także szansa na rozwijanie swoich kompetencji w ramach szkoleń.
co zrobić, aby pracować jako kontroler jakości?
Praca kontrolera jakości jest odpowiedzialna, dlatego jej wykonywanie wymaga odznaczania się odpowiednią wiedzą. Pracodawcy najczęściej poszukują osób, które ukończyły przynajmniej szkołę zawodową lub średnią o profilu technicznym związanym z mechaniką, elektroniką, elektryką lub pokrewnymi zagadnieniami. Mile widziani są też oczywiście absolwenci studiów. Osoby, które na dłużej chcą związać swoją zawodową przyszłość z pracą w dziale kontroli jakości, powinny pomyśleć o podjęciu nauki na uczelni wyższej na takim kierunku, jak np. inżynieria i zarządzanie jakością. Dobrym pomysłem jest też ukończenie studiów z obszaru, w którym specjalizuje się dane przedsiębiorstwo. Firmy szukają więc m.in. absolwentów towaroznawstwa, technologii żywności, farmacji itp.
Ważne może też okazać się wcześniejsze doświadczenie zawodowe, najlepiej związane z pracą na podobnym stanowisku lub w sektorze, w którym funkcjonuje dana firma.
Co istotne, odpowiednie kwalifikacje kontrolera jakości można zdobyć podczas specjalnych kursów organizowanych przez wyspecjalizowane jednostki szkoleniowe. Dzięki nim istnieje szansa, aby poznać najważniejsze zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane, np. z obsługą urządzeń kontrolnych i pomiarowych.
Wymagania do wykonywania zawodu
Niektóre przedsiębiorstwa wymagają też posiadania odpowiednich certyfikatów, jednak często nie jest to warunkiem koniecznym, zwłaszcza na początku drogi zawodowej. Zawsze ważna jest z kolei umiejętność obsługi komputera pozwalająca m.in. tworzyć raporty i dokumentację. W wielu przypadkach konieczna jest także znajomość języka angielskiego, który pozwala na czytanie i rozumienie najnowszych norm i przepisów unijnych.
Dążąc do zdobycia kompetencji pozwalających na pracę jako kontroler jakości, trzeba przygotować się na to, że nauka jest nieodłącznym elementem tego zawodu. Normy i procedury systematycznie się zmieniają, dlatego pracownik musi ciągle się dokształcać i pozostawać na bieżąco z polskimi i europejskimi przepisami oraz czytać literaturę branżową. Tylko wtedy będzie mógł wypełniać swoje codzienne zadania we właściwy sposób.
-
jakimi cechami i umiejętnościami miękkimi powinien odznaczać się dobry kontroler jakości?
Odpowiednie umiejętności i wykształcenie kontrolera jakości to nie wszystko. Jeśli chce się być dobrym pracownikiem, warto także pracować nad różnymi umiejętnościami miękkimi. Wśród nich najważniejsze są: rzetelność, pracowitość, dociekliwość, sumienność i dokładność. Liczy się także odpowiednia doza zaangażowania oraz odpowiedzialność za powierzone zadania. W pracy w kontroli jakości przyda się także komunikatywność i umiejętność pracy zespołowej, a także opanowanie i odporność na stres.
Zobacz: Sposoby na stres w pracy
Ponadto dobry kontroler jakości powinien być nastawiony na ciągłe podwyższanie swoich kwalifikacji. Dobrze również, aby potrafił podejmować szybkie decyzje i sprawnie rozwiązywał problemy. Jeżeli w przyszłości myśli o objęciu posady kierowniczej, powinien odznaczać się umiejętnością wywierania wpływu i charyzmą.
-
jakie predyspozycje powinien mieć kontroler jakości?
Kontroler jakości wyrobów i produkcji musi również spełnić odpowiednie wymagania związane z jego sprawnością fizyczną i motoryczną. Pracownik na takim stanowisku powinien mieć sprawnie działający układ kostno-stawowy, a także dobry wzrok, słuch i zmysł dotyku. Jeśli do jego codziennych obowiązków należy kontrola jakości towarów żywnościowych, kosmetycznych lub chemicznych, istotne jest także niezaburzone powonienie.
Pracownik kontroli jakości powinien także odznaczać się odpowiednią koordynacją wzrokowo-ruchową i szybkim refleksem. Dodatkowo na tym stanowisku przydatne są: bardzo dobra koncentracja, zdolności techniczne, logiczne rozumowanie oraz podzielność uwagi.