kto to jest księgowy?
Zawód księgowego to przyszłościowe i rozwojowe zajęcie. Mimo że wielu osobom wydaje się za dość nudne, w praktyce bywa bardzo ciekawe. Ponadto przedstawiciele tej profesji nie mogą narzekać na brak ofert zatrudnienia oraz poziom wynagrodzenia. Warto więc wiedzieć, jak w praktyce wygląda praca księgowego.
Księgowy w przeszłości był nazywany buchalterem. Osoba zatrudniona na tym stanowisku, zgodnie z jego nazwą, zajmuje się księgowością. Jest to ważny element rachunkowości, który koncentruje się na ewidencji źródeł finansowania i stanu składników o charakterze majątkowym posiadanych przez dany podmiot. Innymi słowy, księgowość polega na bieżącym rejestrowaniu zdarzeń gospodarczych, które mają znaczenie dla firmy i jej majątku. Odnotowywanie ich odbywa się zarówno dla potrzeb wewnętrznych (stanowi ważną informację o stanie przedsiębiorstwa), jak i zewnętrznych (pozwala dokonywać stosownych rozliczeń, np. podatkowych).
Tym samym księgowy jest odpowiedzialny za ogół zadań dotyczących prowadzenia ksiąg rachunkowych i innych dokumentów, które muszą zawierać informacje na temat przychodów, wydatków i wszelkich transakcji, które mają wpływ na stan majątkowy danej firmy. Jest to niezwykle złożone i odpowiedzialne zadanie. Prawidłowe rozliczenia są bowiem niezbędne do poprawnego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Warto przy tym pamiętać, że księgowy może odpowiadać za prowadzenie stosownej dokumentacji, dokonywanie rozliczeń i przeprowadzanie operacji o charakterze finansowym nie tylko dla przedsiębiorstw. Często stanowi też wsparcie dla indywidualnych klientów, którzy potrzebują porady i pomocy specjalisty.
Choć zawód księgowego jest stereotypowo uważany za nudny i monotonny, rzeczywistość może wyglądać nieco inaczej. W profesji tej trzeba bowiem cały czas się dokształcać i być na bieżąco z wszelkimi zmianami prawnymi. Jeżeli więc ktoś jest gotowy na ciągły rozwój, a przy tym lubi obliczenia i rachunki, profesja ta może mu się spodobać i otworzyć przed nim wiele ciekawych możliwości.
Przeczytaj, jak znaleźć darmowe kursy online i dlaczego warto to zrobić
sprawdź oferty pracyjakie są główne obowiązki księgowego?
Zakres obowiązków w pracy księgowego zależy od miejsca zatrudnienia i wymogów konkretnego przedsiębiorstwa lub klienta indywidualnego. Istotny jest także poziom stanowiska pracownika oraz jego doświadczenie zawodowe. Samodzielny księgowy ma jednak przed sobą pewne uniwersalne zadania. W przypadku obsługi firm odpowiada przede wszystkim za takie kwestie, jak:
- zajmowanie się księgowością o charakterze pełnym (czyli wymagającym prowadzenia ksiąg rachunkowych) lub uproszczonym,
- ewidencja księgowa i kasowa,
- dekretowanie, zaksięgowywanie i rozliczanie operacji finansowych,
- rozliczanie i zaksięgowywanie faktur,
- obliczanie takich elementów, jak wyceny, rezerwy, podatek odroczony, rozliczenia międzyokresowe kosztów itd.,
- współpracowanie z zewnętrznymi podmiotami, jak urząd skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Bank Polski i Główny Urząd Statystyczny,
- dbanie o bieżące rozliczanie się z instytucjami finansowymi,
- robienie przelewów bankowych,
- zaksięgowywanie wyciągów z banku,
- tworzenie raportów i sprawozdań finansowych zgodnie z obowiązującymi wytycznymi,
- obsługa profesjonalnego oprogramowania księgowego,
- przygotowywanie deklaracji podatkowych (zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne).
To jedne z kluczowych obowiązków, za które odpowiada samodzielny księgowy w firmie. Jak widać, są one złożone. Warto pamiętać, że osoba na początku drogi zawodowej zajmuje się nimi w ograniczonym stopniu – ich zakres zwiększa się wraz ze zdobywaniem przez nią doświadczenia. Gdy wspina się po kolejnych szczeblach kariery, stawiane są przed nią kolejne wyzwania. Z czasem mogą one wykraczać poza wymienione powyżej zadania.
praca jako księgowy – co warto wiedzieć?
Osoba zatrudniona na stanowisku księgowego najczęściej wykonuje swoje codzienne obowiązki w biurze. Narzędziem jej pracy jest komputer, na którym korzysta ona z dedykowanego oprogramowania księgowo-finansowego, arkuszy kalkulacyjnych, Internetu oraz informacji zawartych w bazach danych.
Praca księgowego ma charakter indywidualny. W związku z tym taki pracownik najczęściej samodzielnie wykonuje codzienne zadania. Co ważne, czasami osoba zatrudniona na tym stanowisku ma więc możliwość pracowania jako zdalny księgowy. Charakter obowiązków zawodowych sprawia bowiem, że nie musi przebywać w określonym miejscu. Możliwość pracy online jest na pewno bardzo wygodna, dlatego docenia ją wielu pracowników.
Warto wiedzieć: 8 dobrych praktyk pracy zdalnej
W dużych korporacjach oraz instytucjach finansowych czasami działają jednak kilkuosobowe zespoły składające się z księgowych. Wówczas wykonywanie obowiązków wymaga współpracy między nimi. Ponadto pracownicy kontaktują się z pozostałymi osobami zatrudnionymi w dziale księgowo-finansowym. Wspólnie uzgadniają i konsultują wszystkie kluczowe kwestie.
-
gdzie znajdzie pracę księgowy?
Dobry księgowy ma szansę znaleźć pracę w bardzo wielu miejscach. Oferty zatrudnienia czekają m.in. w instytucjach o charakterze finansowym, np. bankach oraz biurach maklerskich. Warto ich szukać również w przedsiębiorstwach, których głównym profilem działalności jest księgowość zarządcza oraz korporacyjna.
W praktyce jednak samodzielny księgowy może znaleźć pracę w wielu firmach, których podstawowa działalność skupia się na zupełnie innym obszarze. Każde przedsiębiorstwo potrzebuje bowiem kogoś, kto w profesjonalny sposób zajmie się jego rozliczeniami oraz rachunkami. Dotyczy to zarówno dużych korporacji (krajowych lub międzynarodowych), jak i mniejszych, lokalnych biznesów. Praca czeka więc na księgowego, np. w firmach specjalizujących się w handlu, transporcie, obrocie nieruchomościami czy świadczeniu różnego typu usług (np. informatycznych, administracyjnych, marketingowych).
Oprócz tego księgowi mogą szukać zatrudnienia w organizacjach o charakterze non-profit, a także chociażby na uniwersytetach czy innych instytucjach związanych ze szkolnictwem wyższym. Szereg ofert pracy czeka także w jednostkach należących do administracji publicznej, np. w różnego typu urzędach.
Ciekawym rozwiązaniem jest także dołączenie do biura rachunkowego lub innej firmy outsourcingowej, która stanowi zewnętrzny podmiot dostarczający usługi z zakresu księgowości swoim klientom. Mogą nimi być przedsiębiorstwa z różnych branż, instytucje, organizacje oraz indywidualne osoby fizyczne.
Dobry i zaufany księgowy może także założyć swoje biuro rachunkowe i prowadzić je na własną rękę jako jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniając w nim także innych pracowników. Takie rozwiązanie wymaga jednak posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz zaplecza finansowego.
-
ścieżka rozwoju księgowego
Osoby, które myślą o wykonywaniu w przyszłości profesji księgowego, mają przed sobą szerokie możliwości zawodowe. Mogą też liczyć na ciekawą ścieżkę awansu. Pracę w tym zawodzie rozpoczyna się zazwyczaj od stanowiska stażysty, praktykanta lub asystenta. To dobre rozwiązanie, które pozwala na zdobycie pierwszych doświadczeń w branży.
Pierwsze poważniejsze stanowisko to młodszy księgowy. Osoba, która je obejmuje, wciąż jednak zgłębia tajniki tego zawodu, w związku z czym ma nieco okrojony zakres obowiązków. Może zajmować się m.in. księgowaniem faktur, nadzorowaniem obiegu dokumentów, wysyłaniem przelewów bankowych, księgowaniem wyciągów czy pomaganiem w tworzeniu raportów, bilansów i sprawozdań.
Kolejne stanowisko to samodzielny księgowy. Można je objąć, mając kilka lat doświadczenia i bardzo dobrze orientując się w meandrach rachunkowości. Zakres obowiązków jest w tym przypadku odpowiednio większy – zazwyczaj odpowiada temu wymienionemu we wcześniejszej części artykułu.
Istnieje oczywiście możliwość dalszego rozwoju i awansu na stanowisko głównego księgowego. Taki pracownik zaliczany jest do grona osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Pełni bardzo istotną funkcję w przedsiębiorstwie. Główny księgowy w kompleksowy sposób prowadzi rachunkowość danej jednostki, a także m.in. wykonuje dyspozycje środkami finansowymi, kontroluje zgodność przeprowadzanych operacji o charakterze finansowym z założonym planem oraz nadzoruje funkcjonowanie działu księgowego.
Bardzo dobry księgowy z doświadczeniem i wieloletnim stażem pracy ma również szansę na otrzymanie posady dyrektora finansowego, czyli jednej z kluczowych osób w firmie. Aby objąć takie stanowisko, musi zdobyć stosowne kwalifikacje, do których należą kwalifikacje zawodowe ACCA, CIMA i biegłego rewidenta.
Dowiedz się, jak zdobyć awans zawodowy
-
warunki pracy księgowego
Osoby zatrudnione na stanowisku księgowego zarówno w prywatnych firmach i biurach rachunkowych, jak i w instytucjach państwowych najczęściej mogą liczyć na umowę o pracę. Taka forma zatrudnienia jest dla nich korzystna, ponieważ gwarantuje im poczucie stabilności i bezpieczeństwa oraz dostęp do wszystkich ważnych przywilejów pracowniczych.
Warto przy tym pamiętać, że księgowy w firmie wykonuje swoje obowiązki w podstawowym systemie czasu pracy. Oznacza to, że pracuje zazwyczaj przez 8 godzin dziennie (od poniedziałku do piątku), co w przeciętnym pięciodniowym tygodniu daje 40 godzin. Ma wolne weekendy i święta. Oczywiście może również pracować w nadgodzinach (czas pracy wynosi wówczas maksymalnie 48 godzin tygodniowo) – otrzymuje wówczas za nie dodatkowe wynagrodzenie.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku stanowiska głównego księgowego. Jako że taka osoba uznawana jest za pracownika, który zarządza firmą w imieniu pracodawcy, nie obowiązuje jej ograniczenie tygodniowego czasu pracy do maksymalnie 48 godzin w danym okresie rozliczeniowym. Nie może też pobierać dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków w godzinach nadliczbowych. Ponadto główny księgowy nie ma zagwarantowanego prawa do przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych pracowników. W takiej sytuacji w ramach rekompensaty musi mieć jednak zapewniony równoważny czas odpoczynku w trakcie danego okresu rozliczeniowego.
Warto również pamiętać, że główni księgowi czasami podlegają innemu systemowi czasu pracy. Ma on wówczas charakter zadaniowy. Takie rozwiązanie musi być odpowiednio uzasadnione.
-
czy praca jako księgowy niesie ze sobą jakieś zagrożenia?
Praca jako księgowy związana jest z wykonywaniem obowiązków zawodowych w pozycji siedzącej oraz z długotrwałym korzystaniem z komputera. Może zatem obciążać kręgosłup oraz wzrok. Ważne więc, aby odbywała się w odpowiednich warunkach. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia jak najbardziej ergonomicznych stanowisk pracy swoim podwładnym. Powinni także zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie, jak właściwe oświetlenie w biurze i odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym znajdują się pracownicy. Zdalny księgowy musi zadbać o te kwestie we własnym zakresie.
-
czy księgowi ponoszą odpowiedzialność karną za błędy?
Działalność księgowa to bardzo odpowiedzialne zajęcie i to w dosłownym znaczeniu. Osoby, które ją świadczą, podlegają bowiem pod określone przepisy Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego, ustawy o rachunkowości czy Kodeksu spółek cywilnych. Na pracowniku ciąży więc zarówno odpowiedzialność zawodowa, jak również karna.
Karze podlegają takie kwestie, jak m.in. nieprowadzenie lub niewłaściwe przechowywanie ksiąg rachunkowych, nieprzygotowywanie sprawozdań, nieprawidłowości w księgach lub sprawozdaniach, wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym, dopuszczenie się oszustwa i wiele innych. Księgowi są wówczas zagrożeni grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności w zależności od typu niedopatrzenia czy przewinienia. Wykonując ten zawód, trzeba więc uważnie i skrupulatnie wypełniać swoje obowiązki.
jak zostać księgowym?
Aby zostać księgowym, trzeba spełnić pewne określone wymogi. Ważne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnej oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie można być także osobą karaną za przestępstwa gospodarcze lub dotyczące podatków albo księgowości.
Ponadto kluczowe są oczywiście szeroka wiedza i umiejętności. Ważne jest więc, aby posiadać odpowiednie wykształcenie. Wymagania firm w tym względzie są różne. Czasami wystarczy legitymować się dyplomem szkoły średniej, najlepiej ekonomicznej – można wówczas objąć stanowisko młodszego księgowego. Zawsze przydatne jest jednak także ukończenie specjalnego kursu na księgowego lub szkoły policealnej kształcącej w zakresie rachunkowości i księgowości. Jeśli dana osoba będzie chciała rozwijać się w tym zawodzie, musi być także gotowa na regularne dokształcanie się i zdobywanie dodatkowych uprawnień i kwalifikacji.
Niektórzy pracodawcy już od pracowników podstawowego stopnia wymagają jednak wykształcenia wyższego. Mile widziane są wówczas studia wyższe na takich kierunkach, jak ekonomia lub finanse i rachunkowość. W praktyce jednak księgowymi mogą też dziś zostać absolwenci innych kierunków. Warto przy tym wiedzieć, że w przeszłości wymagania do wykonywania zawodu były o wiele bardziej restrykcyjne.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę pisząc list motywacyjny księgowej?
-
deregulacja zawodu księgowego
Zawód księgowego został zderegulowany w 2014 roku. Od tamtej pory droga do jego wykonywania jest prostsza, a wymogi nie są ściśle określone przepisami. W przeszłości, aby pracować jako księgowy, należało zdobyć stosowny certyfikat, który wydawał Minister Finansów. O jego otrzymanie mogły starać się wyłącznie osoby, które:
- ukończyły studia magisterskie z rachunkowości lub innego kierunku ekonomicznego ze specjalizacją rachunkowości lub innej i posiadały minimum 3 lata praktyki w księgowości,
- ukończyły szkołę średnią, posiadały minimum 2 lata praktyki w księgowości i pozytywnie przeszły przez egzamin, który potwierdzał kwalifikacje kandydatów starających się o zdobycie certyfikatu księgowego.
W 2022 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło, że pracuje nad dokumentem, który ma dać początek dyskusji o przyszłości profesji księgowego. Możliwe, że za jakiś czas znów będzie ona zawodem regulowanym. Obecnie jednak nie ma więcej informacji na ten temat.
Mimo że zawód księgowego nie podlega aktualnie regulacjom, osoby, które chcą zdobyć potwierdzenie swoich kwalifikacji, mogą przystąpić do stosownych egzaminów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Ścieżka certyfikacji obejmuje cztery stopnie i umożliwia zdobycie takich tytułów, jak: księgowy, specjalista ds. rachunkowości, główny księgowy oraz dyplomowany księgowy.
-
jakie umiejętności, cechy i predyspozycje powinien mieć dobry księgowy?
Dobry i sprawdzony księgowy musi odznaczać się konkretnymi umiejętnościami twardymi. Ważne są też jego kompetencje miękkie i pewne cechy personalne. Na tym stanowisku należy odznaczać się:
- wiedzą na temat księgowości i rachunkowości,
- znajomością prawa podatkowego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego i spółek,
- umiejętnością obsługi oprogramowania finansowo-księgowego i pracy z bazami danych,
- zdolnościami matematycznymi,
- analitycznym umysłem,
- odpowiedzialnością,
- samodzielnością,
- skrupulatnością,
- komunikatywnością,
- odpornością na stres,
- zdolnością rozwiązywania problemów,
- dobrą organizacją i umiejętnością planowania.
Ponadto dobry księgowy musi na bieżąco się dokształcać, ponieważ przepisy prawa szybko się zmieniają. Ważne więc, aby był otwarty na nową wiedzę i podwyższanie swoich kwalifikacji.
Przeczytaj także: Księgowy po nowemu – rozwijaj 3 kluczowe kompetencje
ile zarabia księgowy?
Wynagrodzenia księgowych zależą od firmy, w której są zatrudnieni (w tym jej wielkości i lokalizacji), zakresu obowiązków, doświadczenia, stażu pracy i konkretnego, obejmowanego stanowiska. Według danych początkujący księgowy może liczyć średnio na 5370 zł brutto miesięcznie. Rynkowa mediana pensji w przypadku regularnych specjalistów to 6290 zł brutto, a tych z dłuższym stażem pracy i większym doświadczeniem – 7530 zł brutto, a nawet 9410 zł brutto i więcej.
Z kolei główny księgowy zarobi średnio 10000 zł brutto. Mediana wynagrodzeń dla najlepiej opłacanych na tym stanowisku wynosi 13 580 zł brutto, jednak najbardziej doświadczeni pracownicy dużych firm mogą liczyć na o wiele wyższe pensje.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024.