Na dobre zapomnijmy o tym, że księgowy może kojarzyć się z monotonną pracą zza stosu segregatorów. Napływ nowych technologii do firm otwiera przed tymi, którzy wykonują ten zawód, znacznie szersze możliwości. Jakie? Dziś samodzielny księgowy to przede wszystkim zaufany partner i doradca, a nie tylko osoba gromadząca dane finansowe. Warto śledzić zmiany zachodzą na tym stanowisku – być może właśnie otwierają się przed Tobą nowe ścieżki kariery. Aby wzmocnić swoją atrakcyjność na rynku pracy, dobrze jest rozważyć rozwój trzech kluczowych umiejętności.
analizuj i kreuj rozwiązania
Co łączy stanowiska samodzielnego księgowego oraz specjalisty IT? Pozornie mogłoby się wydawać, że zupełnie nic. Okazuje się jednak, że otwartość na nowe technologie to coraz bardziej pożądana umiejętność w branży księgowej. Nowe systemy finansowe wprowadzane w firmach to nie tylko zmiana interfejsu, ale przede wszystkim cały pakiet dodatkowych możliwości, w tym obróbki danych. Księgowość wkracza również coraz mocniej w przestrzeń online – praca w chmurze staje się standardem.
przeczytaj też: kim jest księgowy, czym się zajmuje i jak nim zostać?
Gdy w podstawowych czynnościach wyręcza pracownika sztuczna inteligencja, przed samodzielnym księgowym otwierają się nowe wyzwania. Przede wszystkim może skupić się na bardziej złożonych procesach, takich jak prognozowanie. Nowe technologie przybliżają księgowych do analityki biznesowej. Jeśli więc obawiasz się aplikować na stanowisko księgowego, bo łączysz ten zawód z wykonywaniem często prostych i monotonnych zadań, pamiętaj, że świat nie stoi w miejscu. Dziś księgowy może mieć też znaczący wkład w tworzenie strategii biznesowej i rozwój firmy.
buduj swój wizerunek eksperta
Obok umiejętności płynnego poruszania się w świecie nowych technologii, równie cenione stają się kompetencje interpersonalne. Samodzielny księgowy postrzegany jest coraz częściej jako kompetentny doradca biznesowy i strateg, który pomaga rozwinąć firmę. To nie jest już tylko i wyłącznie osoba, która wykonuje pewien z góry określony zakres obowiązków, ale ważny partner w rozmowach z zarządem.
inwestuj w naukę języków
Umiejętności językowe są wysoko cenione przez pracodawców. Twoje wynagrodzenie może wzrosnąć nawet o 1 tysiąc zł miesięcznie, jeśli biegle władasz co najmniej jednym językiem obcym. Sam angielski to często już za mało. Obecnie na rynku pracy znacznie pewniej mogą poczuć się osoby, które w zaawansowanym stopniu znają na przykład język niemiecki. Takim kandydatom łatwiej będzie znaleźć prace, szczególnie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO.