Nagrywanie tekstów na potrzeby filmów, spotów reklamowych, audiobooków i seriali to główne zadania lektora filmowego. Osoba na takim stanowisku powinna mieć dobrą dykcję oraz charakterystyczną barwę głosu.
Lektor filmowy pracuje głosem, dlatego w przypadku tego zawodu najważniejsze jest nie wykształcenie, tylko specyficzne cechy dotyczące głosu oraz dykcja. Warto dodać, że większe szanse na to, aby zostać lektorem, mają zwykle te osoby, które ukończyły szkołę filmową lub aktorską, ponieważ to właśnie tam uczą się emisji głosu oraz zdobywają odpowiednią wiedzę i praktykę. W zawodzie lektora filmowego nie jest jednak potrzebne wykształcenie wyższe.
Lektor filmowy – charakterystyka zawodu i obowiązki
Lektor filmowy zajmuje się nagrywaniem dialogów do filmów, narracji do reklam i bajek, a także dubbingu. Każda osoba zainteresowana wykonywaniem tego zawodu powinna dokładnie zastanowić się nad swoją ścieżką kariery i tym, gdzie chciałaby pracować. W polskich warunkach lektorzy zwykle mogą znaleźć zatrudnienie przy nagrywaniu dubbingu, czyli polskiego podkładu do filmów, zwłaszcza tych dla dzieci i młodzieży. Często także nagrywają różnego rodzaju narracje. Praca lektora odbywa się w specjalnie przygotowanym studio, co oznacza, że konieczne jest podjęcie zatrudnienia w formie stacjonarnej, a nie zdalnej. Takie zajęcie wymaga wielu powtórzeń, co zwykle nadwyręża głos. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o swoje struny głosowe, gardło i zdrowie poprzez picie dużych ilości wody, unikanie napojów gazowanych i papierosów, a także nieprzemęczanie głosu w sytuacjach pozazawodowych. Do najważniejszych cech, jakie powinien mieć lektor, można zaliczyć:
- odpowiednią barwę i intonację głosu;
- dobry akcent;
- znajomość języków obcych, aby móc nagrywać w innych językach, rozumieć dialogi;
- umiejętność kreatywnej interpretacji dialogów i narracji;
- sumienność, dobra organizacja pracy;
- brak jakichkolwiek wad wymowy.
przeczytaj też: lektor języka angielskiego, niemieckiego – jakie ma obowiązki i kto może nim zostać?
Jak znaleźć pracę jako lektor?
Pracę jako lektor można znaleźć przede wszystkim w studiach filmowych. Należy wiedzieć, że w Internecie funkcjonują także specjalne banki głosów, do których warto dodać swoje narracje i czekać na ofertę ze strony klientów. Osoba wykonująca ten zawód powinna jak najczęściej brać udział w kontraktach i przesłuchaniach, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Najbardziej znani lektorzy nie mają zwykle problemów ze znalezieniem kolejnej pracy, jednak początkujący mogą mieć długie przestoje w zatrudnieniu. Praca lektora ma tę zaletę, że głos w niewielkim stopniu zmienia się wraz z biegiem lat, w przeciwieństwie do np. wyglądu zewnętrznego.
Zarobki lektora filmowego
Zarobki lektorów filmowych zależą od wielu czynników, takich jak barwa głosu, znajomości, doświadczenie, staż pracy i inne. Raczej są poniżej średniej krajowej, większe wynagrodzenie otrzymują te osoby, które czytają kilka filmów dziennie – w takim przypadku za cztery filmy w ciągu dnia można otrzymać około 1000 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że znalezienie aż tylu ofert nie jest proste, zwłaszcza w przypadku początkujących lektorów, nieznanych szerszej publiczności. Zgodnie ze statystykami minimalna pensja wynosi około 1600 złotych brutto, a maksymalna – około 6000 złotych brutto. Wszystko zależy jednak od czasu pracy i liczby podpisanych kontraktów. Zdecydowanie najwięcej lektorów pracuje na podstawie umów zlecenie oraz własnej działalności gospodarczej, a tylko niewielki odsetek na podstawie umów o pracę. Najgorzej wynagradzani są lektorzy filmów fabularnych.