Lektor językowy zajmuje się nauczaniem języka obcego. Musi więc mieć odpowiednie przygotowanie do wykonywania swojego zawodu. Co trzeba zrobić, aby zostać lektorem angielskiego lub innego języka i na jakie zarobki można liczyć?
Znajomość przynajmniej jednego języka obcego wydaje się współcześnie koniecznością. Nic więc dziwnego, że wiele osób zdobywa wiedzę z tego zakresu nie tylko w ramach standardowej edukacji, lecz także podczas dodatkowych kursów. Osobą, która pomaga im szlifować odpowiednie umiejętności, jest lektor – języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy innych. Warto wiedzieć, na czym polega jego praca.
Lektor – kto to taki?
Lektorem można po prostu nazwać nauczyciela języka obcego. Pod tym względem można mieć jedną z wielu specjalizacji. Najpopularniejsze profesje w Polsce to m.in.:
- lektor języka angielskiego,
- lektor języka niemieckiego,
- lektor hiszpańskiego,
- lektor rosyjski.
przeczytaj też: praca marzeń – jak realizować swoje pasje w życiu zawodowym?
Co ważne, lektor językowy może pracować w przedszkolach, szkołach podstawowych i ogólnokształcących oraz na uczelniach wyższych. Oprócz tego ma szansę zostać zatrudniony w specjalnych szkołach językowych. Coraz częściej jego praca przenosi się też do wirtualnej sieci – popularność zyskuje np. zawód lektora angielskiego online.
Jakie obowiązki ma lektor?
Bez względu, czy jest to lektor niemieckiego, angielskiego, czy innego języka, zakres jego obowiązków zawsze jest podobny. Osoba zatrudniona na takim stanowisku odpowiada za:
- przygotowywanie scenariuszy lekcji,
- wybór podręczników i różnego typu pomocy o charakterze dydaktycznym, które pomagają w nauce,
- sprawdzanie poziomu znajomości języka przez uczniów,
- jasne prezentowanie materiałów pozwalających na efektywne uczenie się języka obcego,
- prowadzenie zajęć w ciekawy i interesujący sposób,
- opowiadanie uczniom o kulturze i historii kraju, w którym włada się językiem, którego się uczą,
- stosowanie różnych programów (np. multimedialnych) oraz metod nauczania, w tym odgrywania ról, gier, pracy w grupie lub w parach itp.,
- przygotowywanie, przeprowadzanie i sprawdzanie sprawdzianów i testów,
- informowanie uczniów o ich postępach w nauce i udzielanie im dalszych wskazówek.
przeczytaj też: w jaki sposób przebiega awans zawodowy nauczyciela?
Zakres zadań, które ma przed sobą lektor, jest więc szeroki. Aby wykonywać ten zawód, trzeba więc wyróżniać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.
Jak zostać lektorem angielskiego, niemieckiego lub innego języka?
Nie każdy może zostać lektorem hiszpańskiego, angielskiego, niemieckiego czy innego języka. Najważniejsze są oczywiście zdolności lingwistyczne – najłatwiej je zdobyć dzięki wykształceniu kierunkowemu. Z tego względu od osób, które chcą objąć takie stanowisko, wymaga się zazwyczaj ukończenia studiów filologicznych z wybranego języka obcego. Drugim sposobem jest zdobycie specjalnego certyfikatu językowego, który otrzymuje się po zdaniu egzaminu.
Jeżeli lektor chce uczyć specjalistycznego języka (np. związanego z biznesem), musi oczywiście mieć odpowiednie umiejętności w tym zakresie. Przydadzą mu się wówczas dodatkowe kursy doszkalające, które będą stanowić potwierdzenie jego kompetencji,
Lektor językowy musi także odznaczać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu pedagogiki. Można je zdobyć w ramach studiów filologicznych, decydując się na specjalizację nauczycielską. Inne rozwiązania to ukończenie kolegium nauczycielskiego albo dodatkowego, specjalistycznego kursu.
Praca jako lektor języka wymaga też oczywiście odpowiednich predyspozycji. W tym zawodzie najlepiej odnajdą się osoby komunikatywne, które lubią pracę z ludźmi. Warto również odznaczać się pewną dozą wyrozumiałości, jednak jednocześnie potrafić motywować i dyscyplinować swoich uczniów.
Lektor – zarobki
Zarobki lektora językowego zależą od wielu kwestii – m.in. miejsca zatrudnienia, doświadczenia czy tego, jakiego języka obcego uczy. Mediana wynagrodzeń w tym zawodzie wynosi niespełna 4000 zł brutto. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby zatrudnione w prywatnych szkołach.
Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracy