co to jest logistyka?
Na początku warto przybliżyć pojęcie logistyki. Termin ten odnosi się do złożonych procesów związanych z planowaniem, realizowaniem i nadzorowaniem wszystkich etapów związanych z przepływem surowców, towarów, zasobów czy informacji. Logistyka obejmuje zatem zarządzanie łańcuchem dostaw. Celem składających się na nią procesów jest możliwość zaspokojenia potrzeb odbiorców danych produktów. Jednocześnie istotne jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo jak największych korzyści i poniesienie jak najmniejszych strat.
Warto przy tym pamiętać, że logistyka nie jest tożsama ze spedycją, która koncentruje się wyłącznie na transporcie. Dziedzina ta obejmuje o wiele więcej zagadnień. W praktyce spedycja stanowi więc jedynie część logistyki, dlatego też nie należy mylić ze sobą tych dwóch pojęć.
Logistyka jest zatem bardzo istotna, a nawet kluczowa w wielu sektorach. Związane z nią działania stosuje się zarówno w dużych koncernach i korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach. Warto przy tym pamiętać, że można wyróżnić wiele typów logistyki ze względu na to, na czym konkretnie skoncentrowane są poszczególne procesy. Najbardziej popularne rodzaje to logistyka magazynowa, produkcji, dystrybucji, zaopatrzenia oraz transportu. Oprócz tego wyróżnia się także ekologistykę, e-logistykę, a także logistykę odzysku oraz o charakterze marketingowym i miejskim.
aktualne oferty pracykim jest logistyk?
Zawód logistyka może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które odznaczają się analitycznym umysłem i dobrą organizacją, a także lubią planowanie. Daje on wiele możliwości zatrudnienia w różnorodnych gałęziach gospodarki. Choć wciąż stanowi stosunkowo nową profesję, bardzo prężnie się rozwija, dlatego uważany jest za bardzo przyszłościowy. Warto więc wiedzieć, kim jest logistyk i jak wygląda jego codzienna praca.
Logistyk to oczywiście pracownik zatrudniony w dziale logistycznym. Taka osoba odpowiada więc za szereg procesów dotyczących zarządzania łańcuchami dostaw. Koordynuje przy tym wieloma działaniami logistycznymi. Zakres jej obowiązków jest zatem szeroki i złożony. W praktyce łączy w sobie zagadnienia związane z różnymi branżami, w tym handlem, transportem, ekonomią, zarządzaniem oraz komunikacją. Wykonywanie pracy na tym stanowisku wymaga więc stosownej wiedzy kierunkowej i umiejętności twardych oraz miękkich. Jest to również odpowiedzialne zajęcie.
Zawód logistyka cieszy się rosnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Oferty zatrudnienia mogą przy tym dotyczyć różnych wariacji związanych z tym stanowiskiem. Warto bowiem pamiętać, że logistyka jest nierozerwalnie powiązana z wieloma gałęziami gospodarki. Wśród ogłoszeń o pracę bardzo często spotykane są więc takie posady, jak magazynier-logistyk, logistyk-spedytor czy specjalista ds. transportu i logistyki. Czasami można też znaleźć takie nazwy stanowisk, jak technik logistyk lub inżynier logistyk. Odnoszą się one wówczas do poziomu wykształcenia danego pracownika.
-
czym zajmuje się logistyk?
Zadania zawodowe na stanowisku logistyka są zróżnicowane. Ich konkretny zakres uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Wpływ na niego mają przede wszystkim wymagania konkretnego przedsiębiorstwa, a także profil jego działalności. Oprócz tego rodzaj obowiązków zależy od kwalifikacji oraz wykształcenia samego pracownika. To, czym zajmuje się technik logistyk, może więc nieco różnić się od zakresu obowiązków inżyniera. Warto jednak znać podstawowe zadania zawodowe, przed którymi staje większość przedstawicieli tej branży. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- zarządzanie, planowanie i koordynacja procesów przepływu surowców i produktów,
- kontrolowanie i zarządzanie zapasami znajdującymi się w magazynach,
- przechowywanie, wydawanie i przyjmowanie towarów,
- sprawowanie nadzoru nad zagadnieniami związanymi z produkcją i dostawami,
- organizowanie łańcuchów dostaw oraz transportu,
- dobieranie właściwych środków transportu umożliwiających zrealizowanie konkretnych zadań,
- wyszukiwanie dostawców,
- przygotowywanie stosownej dokumentacji (m.in. pism przewozowych czy spedycyjnych, raportów magazynowych itp.),
- kontrolowanie budżetu i optymalizowanie kosztów działań logistycznych,
- analizowanie sytuacji na rynku krajowym i międzynarodowym,
- przygotowywanie prognoz popytu,
- nadzór nad rozładunkiem i załadunkiem towarów,
- komunikacja z klientami,
- podejmowanie współpracy z zewnętrznymi podmiotami,
- dbałość o przestrzeganie przepisów BHP.
Zadania logistyka są więc naprawdę rozległe i wymagają kompleksowego podejścia.
charakter pracy w zawodzie logistyka
Charakter pracy logistyka zależy od konkretnego przedsiębiorstwa i jego struktury organizacyjnej. Taki pracownik jest zazwyczaj częścią większego zespołu lub działu – dzieje się tak zwłaszcza w dużych i średnich firmach. Jego praca jest w dużej mierze indywidualna i wymaga samodzielności. Z drugiej strony wiąże się z koniecznością podejmowania ciągłej współpracy z innymi w zależności od poziomu stanowiska – zarówno najbliższymi współpracownikami i przełożonymi, jak i klientami, dostawcami, dystrybutorami itp.
Zawód logistyka wykonuje się najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach. Mogą to być nie tylko biura znajdujące się w centrali lub oddziale danego przedsiębiorstwa, lecz także hale produkcyjne, hangary magazynowe itp. Czasami możliwe jest też wypełnianie obowiązków zawodowych na zewnątrz. Praca na stanowisku logistyka nie jest przy tym zajęciem statycznym. Wyróżnia ją spora dynamika.
W swojej codziennej pracy logistyk korzysta z różnych narzędzi. Najważniejsze z nich to komputer stacjonarny lub laptop z dostępem do sieci internetowej wraz z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem pozwalającym na zbieranie i analizowanie danych oraz przygotowywanie dokumentów, a także obsługiwanie ważnych procesów logistycznych. Poza tym pracownik na stanowisku logistyka wykorzystuje telefon, skaner, drukarkę i fax, a czasami także samochód służbowy.
-
w jakich warunkach zatrudniony jest zazwyczaj logistyk?
Inżynier lub technik logistyk zazwyczaj wypełnia swoje obowiązki służbowe w podstawowym systemie czasu pracy. Oznacza to, że pracuje przez 8 godzin dziennie (godziny rozpoczynania oraz kończenia pracy wyznaczane są przez daną firmę) i średnio 40 godzin w tygodniu, który ma przeciętnie 5 dni. W przypadku tego zawodu popularna jest praca na jedną zmianę, choć czasami możliwa jest także na dwie, a nawet trzy zmiany – zależy to od potrzeb i charakteru konkretnego przedsiębiorstwa. W okresach dużego natężenia obowiązków logistyk musi też liczyć się z nadgodzinami.
Warto przy tym podkreślić, że logistycy bardzo często mogą liczyć na podpisanie umowy o pracę – na czas określony lub nieokreślony. Wiąże się to nie tylko z konkretnymi obowiązkami wyznaczonymi przez prawo, lecz także z przywilejami, udogodnieniami czy dostępem do ważnych świadczeń. Dzięki temu logistycy mogą uzyskać stabilną pozycję zawodową. Czasami niektóre firmy oferują jednak umowę zlecenie. Taka opcja może być korzystna w przypadku młodszych pracowników.
Przeczytaj: Co warto wiedzieć o pracy na umowę zlecenie?
-
w jakich firmach można objąć stanowisko logistyka?
Pracowników ds. logistyki poszukuje wiele różnorodnych przedsiębiorstw – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Są oni bardzo pożądani na rynku pracy, dlatego nie powinni mieć większych trudności ze zdobyciem płatnego zajęcia. W wielu regionach Polski zawód logistyka jest wręcz uznawany za profesję deficytową, czyli taką, w której można zaobserwować niedobór pracowników. Stawia to jego przedstawicieli w bardzo dobrej pozycji. Warto przy tym podkreślić, że pracę jako logistyk można zdobyć nie tylko w kraju. Również przedsiębiorstwa z innych państw Unii Europejskiej są otwarte na tego typu specjalistów.
Stanowisko logistyka czeka przede wszystkim w przedsiębiorstwach transportowych, spedycyjnych i komunikacyjnych. Zatrudnienie jest także możliwe w centrach świadczących usługi logistyczne, a także firmach działających w sektorze IT, chemicznym, kosmetycznym, motoryzacyjnym czy spożywczym. Logistyk-magazynier dostanie też posadę w podmiotach zajmujących się składowaniem towarów. Oprócz tego istnieje możliwość podjęcia pracy w jednym ze sklepów internetowych oraz w podmiotach o charakterze rządowym lub samorządowym. Logistyk ma więc przed sobą wiele ciekawych perspektyw zatrudnienia w zawodzie.
-
ścieżka kariery w zawodzie logistyka
Logistyk ma szansę skorzystać z wielu możliwości rozwoju kariery. Pracę na tym stanowisku często zaczyna się od stażu lub praktyk, dzięki którym doskonali się podstawowe umiejętności zawodowe pod opieką doświadczonych fachowców. Początkowo można także zatrudnić się jako asystent logistyka. To również dobra szansa na to, aby zdobyć ważne kompetencje i rozwinąć swoją wiedzę dotyczącą logistyki, a także zapoznać się z tajnikami samego zawodu.
W wielu firmach, zwłaszcza tych większych, funkcjonuje klasyczna hierarchia stanowiskowa. Osoby przynajmniej z minimalnym doświadczeniem mają szansę podjąć pracę jako młodszy specjalista. Stanowisko to wciąż nastawione jest na podstawowe doszkalanie, dlatego zajmujące je osoby mają nieco mniejszy zakres obowiązków. Kolejna posada to pełnoprawny specjalista logistyki. Może on samodzielnie realizować procesy związane z łańcuchami dostaw. Z czasem ma szansę awansować na starszego specjalistę. Takie stanowisko obejmują osoby z dużym doświadczeniem i bardzo szeroką wiedzą.
Logistyk ma także szansę, by rozwijać się dalej. Kolejnym szczeblem kariery jest stanowisko managera lub kierownika ds. logistyki. Aby je objąć, trzeba wykazać się dużą determinacją, pracowitością i zaangażowaniem. Jeżeli dany pracownik ma wyjątkowo rozwinięte predyspozycje związane z zarządzaniem, w przyszłości może postarać się o awans na posadę dyrektorską.
Zobacz też: Jak zdobyć awans zawodowy?
ile zarabia logistyk po studiach lub bez wykształcenia wyższego?
Przedstawiciele zawodu mogą liczyć na dobre zarobki. Oczywiście wiele zależy od danego przedsiębiorstwa. Liczy się jego wielkość, liczba zatrudnianych pracowników, profil działalności czy wreszcie lokalizacja. Wpływ na wysokość wynagrodzeń ma także poziom wykształcenia oraz doświadczenie i kompetencje konkretnego pracownika. Istotne jest także to, jakie stanowisko obejmuje. Przykładowo magazynier logistyk może zarabiać nieco inaczej niż logistyk transportu.
Dostępne są jednak informacje, które pokazują, jak prezentują się średnie wynagrodzenia w branży. Rozróżniają one poziom obejmowanego stanowiska. Rynkowa mediana pensji wygląda następująco:
- młodszy specjalista ds. logistyki – 5150 zł brutto miesięcznie,
- specjalista logistyki – 6360 zł brutto miesięcznie,
- starszy specjalista ds. logistyki – 7410 zł brutto miesięcznie.
Specjaliści logistyki z najwyższymi zarobkami mogą liczyć na 9200 zł brutto miesięcznie lub więcej. Wynagrodzenia rosną oczywiście wraz z pięciem się po kolejnych szczeblach kariery. Mediana pensji kierowników ds. logistyki to już 10640 zł brutto, natomiast dyrektorów – aż 18590 zł brutto. Zawód logistyka daje więc perspektywę na bardzo dobre zarobki.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
-
dodatki do wynagrodzenia specjalisty logistyka
Jako że znalezienie dobrego logistyka stanowi dla wielu przedsiębiorstw spore wyzwanie, pracodawcy próbują zachęcić pracowników do podjęcia u nich zatrudnienia nie tylko poprzez satysfakcjonujące pensje odpowiadające rynkowej sytuacji, lecz także zaoferowanie im przydatnych dodatków do wynagrodzenia. Benefity pozapłacowe są więc standardem w większości firm – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Typowymi udogodnieniami dla logistyków są m.in. dodatkowa, prywatna opieka medyczna, możliwość wykupienia karty sportowej w korzystnej cenie czy szansa na skorzystanie z darmowych szkoleń pozwalających na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i językowych. Oprócz tego niektóre firmy oferują dofinansowanie wypoczynku, posiłków i dojazdów oraz różnego typu premie, np. z okazji świąt. Dzięki tego typu benefitom pracownicy ds. logistyki mogą poczuć się odpowiednio docenieni.
Dowiedz się, jakie benefity dla pracowników może zaoferować firma
jak zostać logistykiem?
Aby rozpocząć pracę na stanowisku logistyka, należy spełnić konkretne wymogi. Oczekiwania ze strony firm mogą być różne. Zazwyczaj jednak, starając się o posadę początkującego logistyka, warto posiadać dyplom ukończenia kierunkowej szkoły średniej. Zdobycie odpowiedniej wiedzy i kompetencji możliwe jest poprzez uczęszczanie do technikum logistycznego. W trakcie nauki można dowiedzieć się m.in. o zagadnieniach związanych z zapasami i magazynowaniem, a także logistyką dotyczącą procesów produkcji czy transportu. W ramach edukacji odbywają się też zajęcia praktyczne pozwalające na szlifowanie umiejętności. Trzeba również odbyć praktyki, co stanowi dodatkową zaletę. Co ważne, osoby, które ukończą technikum, uzyskują tytuł zawodowy. Mogą wówczas zatrudnić się jako technik logistyk. Należy przy tym podkreślić, że ukończenie szkoły wymaga zdania egzaminów, które potwierdzają zdobycie kwalifikacji z zakresu organizacji i monitorowania przepływu zasobów oraz informacji w trakcie procesów związanych z produkcją , dystrybucją i magazynowaniem, a także zarządzania środkami technicznymi potrzebnymi do realizacji procesów o charakterze transportowym.
Technik logistyk, który chce związać swoją przyszłość zawodową z branżą logistyczną, powinien również zdecydować się na ukończenie kierunkowych studiów I (licencjackie lub inżynierskie) lub II stopnia (magisterskie) na uczelni wyższej. Zdobycie tytułu inżyniera logistyki lub inżyniera magistra może otworzyć wiele drzwi do rozwoju kariery. Podczas studiów istnieje bowiem szansa, by zdobyć zaawansowaną wiedzę z różnych dziedzin, a przy tym wybrać swoją specjalizację.
Poza wykształceniem od logistyka oczekuje się konkretnych kompetencji twardych związanych z łańcuchami dostaw, transportem, magazynowaniem itp. Istotna jest także dobra obsługa komputera oraz umiejętność korzystania ze specjalistycznego oprogramowania (np. SAP). Wiele firm ceni też znajomość języka obcego, zazwyczaj angielskiego.
Warto wiedzieć: Jak zdobyć certyfikat z języka angielskiego i dlaczego warto go mieć?
-
czym powinien odznaczać się dobry logistyk?
Dobry logistyk powinien mieć odpowiednie cechy i predyspozycje ułatwiające mu wykonywanie jego profesji. Na tym stanowisku liczy się przede wszystkim bardzo dobra organizacja oraz zdolność analitycznego myślenia, które są niezbędne do właściwego planowania i zarządzania. Oprócz tego istotna jest oczywiście odpowiedzialność, ponieważ to m.in. logistyk odpowiada za stan towarów. Jako że na co dzień musi pracować z ludźmi, powinien też odznaczać się otwartością, komunikatywnością i umiejętnością jasnego formułowania oraz przekazywania informacji. Warto, aby jego zdolności interpersonalne były także powiązane z umiejętnościami prowadzenia negocjacji oraz odpowiednią dozą asertywności.
Co więcej, specjalista logistyk musi wyróżniać się dobrą koncentracją oraz umiejętnością rozwiązywania problemów i szybkiego podejmowania decyzji. Kluczowa może też okazać się odporność na stres i predyspozycje do wykonywania obowiązków zawodowych pod presją czasu. Zawód logistyka jest bowiem bardzo dynamiczny i wymaga dostosowywania się do ciągłych zmian.
Ważne również, aby logistyk był otwarty na zdobywanie nowej wiedzy i poznawanie innowacyjnych rozwiązań. Powinien więc lubić się uczyć, ponieważ pozwoli mu to pozostać na bieżąco z szybko zmieniającymi się trendami.